Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu, günümüzde hepimiz tarafından kullanılan ve kullanıldıktan sonra çöp olarak atılan bir nesnedir. Fakat limonun çöpe atılan bu kısmı, içinde oldukça fazla besin değerleri içermektedir. Bu yüzden limon kabuklarını çöpe atarken bir kez daha düşünmek gerekmektedir.

Limon, hemen hemen her gün tüketilen meyvelerin başında gelir. Salatada kullanılır ya da suyu sıkılarak içilir. Fakat kullanma işlemi bittikten sonra genellikle çöpe atılmaktadır. Bu makalede limon kabuğunun sağlığa yararları anlatılacaktır.

Uzmanlar limon kabuğu tüketmenin cildi koruduğunu, cilt kanserini önlediğini ve sinirleri yatıştırdığını belirlemiştir. Limon kabuğunun cilt dostu olduğunu, içinde barındırdığı dlimonen isimli bileşen sayesinde tümör gelişimini önleyip, cilt kanseri riskini önemli derecede düşürdüğünü belirtilmiştir. Limon kabuğu, ayrıca karaciğer ve safra kesesi içinde çok yararlı bir besindir. Limon kabuğu, mide asidini dengeler ve balgamı söktürür. Limon kabuğunun sinir sistemi üzerinde çeşitli olumlu etkileri vardır, kalbi rahatlatır. Yine yapılan bir bilimsel çalışmaya göre limon kabuğu polifenoller içeriği ile kadınlardaki yumurtalık kanseri riskini de azaltır.


Her 100 gram limon kabuğu aşağıdaki besin değerlerini içerir

  • 164 mg kalsiyum
  • 160 mg potasyum
  • 129 mg C vitamini
  • 10,6 g lif

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?


Kemik Sağlığını Geliştirir: Yüksek miktarda, kemik sağlığını koruyan ve geliştiren kalsiyum ve C vitamini içerir. Limon kabuğu ayrıca kemikleri, kemik erimesi, romatizmal eklem iltihabı gibi hastalıklardan korumada yardımcı olur.

Oksidatif Strese İyi Gelir: Limon kabuğu, oksidatif stresin vücuttan atılmasında güçlü bir kaynak olan "sitrus kanama önler" içermektedir.

Toksinleri Temizler: Vücudumuzdaki toksik elementler sadece vücudumuzu zayıflatmaz, ayrıca sert içkilere bağımlılığı artırır. Limon kabuğu vücuttaki toksik element varlığını ortadan kaldırır.

Kanserle Mücadele Eder: Vücuttaki kanserli hücrelerle mücadelede faydalı olan salvestrol Q40 ve limonen içermektedir.

Kolesterolü Düşürür: Limon kabuğunda bulunan polifenol flavonoidler sayesinde kolesterolü düşürmektedir.

Kalp ile İlgili Rahatsızlıkları Önler: Limon kabuğunda bulunan potasyum varlığı vücudun tansiyonunu uygun seviyede tutar. Buna ek olarak limon kabuğu kalp hastalıkları, kalp krizi ve şeker hastalığının önlenmesinde yardımcı olur.

Ağız Sağlığı ve Hijyenini Korur: C vitamini eksikliği diş eti kanaması, iskorbüt hastalığı ve diş eti iltihabı gibi problemlere yol açar. Limon kabuğu C vitamini eksikliğinin giderilmesine destek olan sitrik asit bakımından zengindir.

Kilo Verme: Vücutta kilo vermeden sorumlu olan pektin maddesi limon kabuğunda bulunur.

Ciltle İlgili Problemlere İyi Gelir: Limon kabuğu, kırışıklık, sivilce, cilt lekesi gibi problemlerin önlenmesinde ve bu problemlerle mücadele etmede yardımcı olur. Limon kabuğu ayrıca cildi zehirden arındıran antioksidanları içerir.

Limon Kabuğu Diğer Faydaları: Limon kabuğu ayrıca, karaciğeri temizlemede, kılcal damarları güçlendirmede, kulak iltihaplarını iyileştirme, kan dolaşımı, kas çekilmelerinin azaltılması, felçleri önleme gibi faydalara sahiptir.

Limon Kabuğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Yer Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yer Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yer kabuğu, Litosfer ya da taş küre olarak adlandırılan ve Yer Kürenin en dış yer alan yapıya verilen addır. Karalarda daha kalın olan yaklaşık 35-45 km, Tibet Platosu[...]

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Tartar Oluşumunu Önlemenin Yolları

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Tartar Oluşumunu Önlemenin Yolları

Ceviz kabuğu diş tartarı; Sofralarda sıkça yer verilen, tatlıların vazgeçilmez malzemesi ceviz, içiyle, arsında perde olarak tabir edilen bölümü ve hatta kabuğu da pe[...]

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu, günümüzde hepimiz tarafından kullanılan ve kullanıldıktan sonra çöp olarak atılan bir nesnedir. Fakat limonun çöpe atılan bu kısmı, içinde oldukça f[...]

Ceviz Kabuğu Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz kabuğu suyu, cevizin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Tıpkı ceviz gibi ceviz kabuğu da sağlık için fayda sağlamaktadır. Ceviz kabuğu suyu sağlık [...]

Mandalina Kabuğunun Faydaları?

Mandalina Kabuğunun Faydaları?

Turuncu ve sarı renklerde olan mandalina, turunçgiller ailesinin bir üyesidir. Özellikle kış meyvesi olan mandalina bol sulu ve etli bir meyvedir. Ilıman iklimleri seven bu [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6