Yumurta Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Kabuğu; Güçlü olan kemikler, sağlam ve sağlıklı olan saçlar, uzun ömürlü olan dişler için belli başlı vitaminlerle beraber, kalsiyum tüketilmesinin ne kadar önemli olduğu önemli olan bir gerçektir. Kalsiyum denilince ilk akla gelen gıdaların yanında, yararı fazla da bilinmeyen fakat gerçek manada kalsiyum deposu olan bir madde daha bulunmaktadır. Oda yumurta kabuğudur. Yumurta, yalnızca sarısı ve akında değil, kabuğunda da yüksek miktarda kalsiyum barındırarak, vücudun kalsiyum ihtiyacını fazlası ile karşılıyor.

Zira yumurta kabuğunun neredeyse %95'lik bir kısmı kalsiyum ihtiva ediyor. Buda besinler ile tüketilen kalsiyuma göre sindirim ve emilimi çok daha fazladır. Yumurta kabuğu, kalsiyum ile magnezyum, manganez, demir, bakır, bor, kükürt, molibden, silikon, çinko ve bunun gibi pek çok yararlı olan besin ögesini ihtiva ederek, kemik yoğunluğu yükselişi mevzusunda muazzam bir katkıda bulunur. Bu sebepten dolayı, bilhassa kadınlarda osteoporoz olasılığını düşürmekte fazla etkili neticeler sağlar.


Kaliteli Yumurta Kabuğu


Yumurtadan en değerli olan besin ögelerinin tüketilebilmesi için, tavuğun iyi beslenmesi şarttır. Bu nedenle özgür olarak gezen tavukların yumurtası en değerli olan gruptadır. Salmonella bakterisi olasılığına karşı çok iyi bir şekilde kaynatılan yumurta kabuğu kurutulup rondo da toz şekline gelene kadar çekilmesinin ardından yenilebilir. Orta boy olan bir yumurta kabuğundan ortalama olarak 1 çay kaşığı dolusu toz elde edilebilir bu da ortalama 800 mili gram. Kalsiyum bulundurur. Çok kalsiyum tüketimi kas kramplarına neden olacağından dikkatli bir şekilde tüketilmeli, potasyum bulunduran şeftali, portakal, özellikle de muz gibi meyvelerle dengelenmelidir.


Yumurta Kabuğu ile Cilt Maskesi


Yumurta kabuğu maskesi, yüksek miktardaki kalsiyum içeriğinden sebep yumurta kabuğu, cilt üstünde oldukça olumlu olan özellikleri bulunmaktadır. Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi şeklinde kullanıldığı zaman cilt rengini açarak beyazlatır. Yumurta kabuğu maskesi ile cilt üstündeki renk dengesizliklerini giderebilir. Bunun için; 2 çay kaşığı kadar yumurta kabuğu. 2 yemek kaşığı kadar yumurta akı. 2 çay kaşığı kadar yoğurt. 4 damla kadar limon suyunu bir kâse içerisinde karıştırarak cildin tamamına sürülür. 15 dakika kadar bekletip ılık su ile durulanır ve cilde nemlendirici tatbik edilir. Haftada 2 kere uygulanabilir.

Bu maske yardımı ile cilt yeniden yapılandırılır. Ciltte bulunan renk bozuklukları ve lekeler üstünde olumlu olan tesirler gösterir. Cilt rengini beyazlatan bir maskedir. Bu özelliğinden sebep hem kendi başına kullanılabilir hem de renk açıcı cilt maskelerinin içine toz şeklinde eklenebilir. Kemik erimesine karşı yumurta kabuğu, kemik erimesi için kür tarifi, kür için kullanılacak olan yumurtaları, ilk önce mikrobunun kırılması için kaynatılır. Daha sonra yumurtalar soyulup, içerisindeki zar çıkartılır ve kabukları rondodan geçirilerek toz şekline getirilir. Taze sıkılmış olan meyve suyu ya da sütle beraber her sabah 1 çay kaşığı kadar yutulur.


Kemik Erimesi İçin Yumurta Kabuğu Kürü


Kemik erimesi için kür tarifi, özellikle de menopoz zamanında karşılaşılan kemik erimesi sorunu için destekleyici olan bir önlem olabilir. 10 adet kadar iyi yıkanmış beyaz yumurta. 5 adet kadar limon. 25 gram kadar kekik. 25 gram kadar çörek otu. 200 gram kadar iyi cins olan kaliteli bal. Limonlar sıkılır ve yumurtaları 10 gün süre ile limon suyunda, cam kavanoz içerisinde ve serin bir ortamda bekletilir. 10 günün bitiminde yumurta kabuklarının erimiş olduğu görülür. Yumurta sarılarını ayırarak atın ve yumurta aklarını limon suyu ile iyice karıştırılır. Bu karışımın içerisine de kekik, çörek otu ve balı koyarak her gün 1 kahve fincanı içilir. Karışımı serin ve loş bir yerde muhafaza edilir. Uzun vadede vücut direncini yükselten ve kemikleri kuvvetlendiren bir formüldür.

Yumurta kabuğunun iyi geldiği şeyler ise kemik erimesi, cilt ve saç sorunları, vücut direncinin yükseltilmesi şeklindeki mevzularda fiziksel ve zihinsel yararlar sağlayan yumurta kabuğu aynı vakitte kanalizasyonların tıkanmasını önleyen, (Mutfak lavabosunun süzgecine koyulup birkaç parça kabuk, boruları doğal yöntemler ile temizleyecektir) bahçelerde gübre şeklinde kullanılan, bahçedeki bitkileri kurt ve salyangozlardan koruyan özellikleriyle de yaşamı kolaylaştıran oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Kahvaltı için haşlanan, yemeklerde, çorbalarda, salatalarda, terbiyeler de kullanılan, kek, börek, çörek ve hamur işlerinin en vazgeçilmez malzemelerinden birisi olan yumurta, sayısız faydalar sağlayarak insana sıhhat ve güzellik sunarken, yumurta kabuğu da eşsiz içeriği ile kemikleri korur ve cildi ışıl ışıl parlatır.

Yumurta Kabuğu Yorumları

soru

Eşraf

23 Ağustos 2018 Perşembe

Yumurta kabuğunun faydaları var ise neden biz kabuğunu sürekli atıyoruz ev kullanmıyoruz? Yumurta kırdığımız zaman yumurtanın içine kabuk gidiyor ve bu nedenle o kabuğu oradan almadan yumurtayı yemiyoruz sizce de bu saçma değil mi?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Fıstık Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fıstık Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fıstık Kabuğu; fıstık ürünün kırım olayları sonunda tane ile kabuk malzemenin birbirinden ayrışması sonucunda oluşan odunsu olan sert bir yapıdır. Fıstık kabuğu[...]

Limon Kabuğu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu yağı, aslında birçok kişi tarafından bilinmeyen şifa kaynaklarından biridir. Bizler birçok zaman tükettiğimiz limon kabuklarını çöp olarak atmaktayız.[...]

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Kabuğu Reçeli; karpuz severek tüketilen bir meyvedir. Karpuzun kırmızı kısmının pek çok faydası olduğu gibi karpuz kabuğunun da vücudumuz için pek çok faydas[...]

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu, günümüzde hepimiz tarafından kullanılan ve kullanıldıktan sonra çöp olarak atılan bir nesnedir. Fakat limonun çöpe atılan bu kısmı, içinde oldukça f[...]

Kabuk Tarçın Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabuk Tarçın Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabuk Tarçın Çayı hem kokusuyla hem de yararlarıyla sevilen bir çaydır. Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen tarçın kabuk ya da toz şeklinde kullanılabilir. Tar�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6