Patates Kabuğunun Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Patates Kabuğunun Faydaları ve Kullanımı

Patates Kabuğunun Faydaları, Patates kabuğu da en az patates kadar faydalıdır. Sebzelerin ve meyvelerin kendisi kadar kabukları da bir o kadar faydalıdır patates de bu sebzelerin içinden biridir. Olduğu kadar sebze ve meyveleri kabukları ile tüketmeye gayret gösterin bunun faydasını göreceksiniz.

Patates kabuğunda fazlasıyla potasyum bulunmaktadır. Kabuğu ile pişirdiğiniz büyük bir patates de 1600 mg potasyum bulunur. Potasyum vücut için oldukça önemlidir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum, vücuda yakıt sağlama görevini üstlenir. Yenilenleri enerjiye çevirir, hareketleri kolaylaştırarak kasların kasılmasına yardımcı olur.

Patates kabuğunda fazlasıyla lif bulunmaktadır. Bir patates kabuğunun içinde yaklaşık olarak 7 gr lif bulunur. Ancak kabuğu soyulmuş bir patates de bu oran 1 grama düşüyor. Lifin insan sağlığı açısından önemi büyüktür. Tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur, kalp krizi riskini düşürür, şeker hastalığına yakalanma oranı düşürür, kabızlığı önler, kolon kanserine yakalanma riskini düşürür. Lif kilo almanızı önler. Lifli gıdaları tüketmeniz sonrasında gereksiz kalori alma ihtiyacınız da düşecektir. 50 yaşına kadar erkekler de vücuda alınması gereken lif oranı 38 gram iken bu oran bayanlarda değişiklik gösterir. Bayanlarda ise bu oran 25 gram olmaktadır. 50 yaşından sonra da hem erkekler de hem de bayanlarda alınması gereken lif oranı da düşmektedir.

Patates kabuğu, tam anlamıyla C vitamini kaynağıdır. C vitamini açısından zengin olduğunu bildiğimiz portakaldan bile daha fazla C vitamini içerir. Büyük bir patatesin kabuğunda 29 mg C vitamini bulunmaktadır. Portakal içinde bulunan C vitaminden neredeyse üç kat daha fazla C vitamini vardır. Özellikle gribal enfeksiyonlar da kabuklu patates tüketmeniz sağlığınız açısından gayet faydalı olacaktır. Ayrıca patates kabuğunda bulunan zengin C vitamini sayesinde oluşan güçlü antioksidan ile yaraların çabuk iyileşip düzelmesini sağlar.

Patates kabuğu faydaları arasında magnezyum açısından zengin olması da gelir. Magnezyum özellikle kemiklerin sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Patates kabuğu B6 vitamini ile de zengindir. Bu vitamin sindirim, bağışıklık kas ve sinir sitemleri açısından önemi büyüktür. Aynı zamanda beyin hormonları için de faydası fazladır. Patates kabuğu ile günlük alınması gereken B6 vitaminin yaklaşık olarak %46'sını karşılamaktadır.

Patates kabuğu güçlü bir demir kaynağıdır. Demirin insan sağlığı açısından önemi de büyüktür. Demirin en ilk görevi kırmızı kan hücresinin üretimini desteklemesidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Muz Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muz Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş Limon Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş Limon Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?