Muz Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Muz Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muz Kabuğu; Muz meyvesini sarıp sarmalayan ve doğal bir şekilde organik yapıda yer alan bir kabuktur. Muz meyvesi yenilmesinin ardından, nerede ise bütün insanlar, muz kabuğunu çöpe atmaktadır. Fakat, kendisi kadar kabuğu da fazla şifalı olan bu meyveden, içinde bulunan vitaminlerin dahili olarak alınması sonrasında, kabuğundan da farklı biçimlerde yararlanılabilir. Ayakkabı temizlemekten, yüz maskelerine kadar, değişik maksatlar ile muz kabuğu kullanılabilmektedir.

Muz kabuğunun genel yararları, muz kabuğu, bir masaj aleti şeklinde de kullanılabilmektedir. Muz kabuğu aracılığı ile diz ve bacaklar ovulur. Özellikle kemik ağrıları bulunan kişiler, bu yola başvurabilmektedirler. İlginç olan bir özellik olarak, muz kabuğu harika bir ayakkabı temizleyicisidir. Ayakkabı üstüne sürülen muz kabuğu, ayakkabıyı temizlerken, aynı zamanda ayakkabıya canlılık ve parlaklık da verir. Muz ve kabuğu, dişleri temizlemeye ve beyazlatmaya da yardımcı olmaktadır.

Sinek ve benzeri olan canlıların ısırıkları sebebiyle, insan teni üstünde meydana gelen kaşıntılar, muz kabuğu ile giderilebilmektedir. Uzmanların, kaşınma mevzusunda mesafeli olması, doğrudan ilaçların çok fazla yarar etmemesi, kişileri alternatif ve doğal yollara yöneltmektedir. Sinek ısırığının yer aldığı, kaşınan bölgeye muz kabuğunun sürülmesi, kaşıntıyı yok eder. Ayak altları ve özellikle de topuklarda meydana gelen nasırlar, birçok losyon veya krem kullanılmasına rağmen, tam manası ile geçmemektedir. Muz kabuğu, topuk çevresine sürülmek sureti ile uygulandığı zaman, topuk çevresini rahatlatır ve uzun vadede nasırlar mevzusunda yararı dokunur.

Muz kabuğunun cilt üstündeki yararları, Vücudun farklı yerlerinde yer alan kabarmış olan siğilleri, muz kabuğu sürerek güzel bir şekilde temizlemek, muz kabuğunun bir başka yararını ortaya çıkarmaktadır. Yine düzenli olan aralıklar ile başvurulan bu yol ile uzun zaman geçmeden düzelmeler gözükmektedir. Sivilceli yüzler için muz kabuğu, yararlı ve zahmetsiz olan bir yardımcıdır. Gün bitiminde güzel bir şekilde temizlenen yüz çevresine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür. Bu biçimde kalan yüz yıkanmaz ve uykuya geçilir. Sabaha kadar yüze etki eden muz kabuğu ve sürülürken meydana gelen maddeler, sabah ılık su yardımı ile temizlenir. Düzenli bir şekilde bu yol uygulandığı zaman, çok geçmeden sivilceler mevzusunda iyileşmeler gözlemlenebilmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile gözüken cilt kırışıklıkları, muz kabuğunun kırışık cilde düzenli bir şekilde uygulaması ile hem düzeltilir hem de kırışıklık ilerlemesini yavaşlatılır. Tarih boyunca muz kabuğunun iç bölgesinin bazı yaralara sürülmesi, farklı kaynaklarca doğrulanmaktadır. Sedef hastalığında da bu yolun kullanıldığı, bir başka bilinen yoldur.

Muzdan cilt maskesinin yapılması, cildin daha güzel ve taze olan bir durum alması için yapılan cilt maskesi, muzun şifasından yararlanılmak amacı ile basit bir biçimde hazırlanır. Öncelikle, bir adet muz tamamen ezilir. Ezilen muzun yer aldığı kaba, bir adet kadar yumurta kırılır ve güzel bir şekilde karıştırılır. Oluşan karışım yüze sürülür ve yaklaşık olarak 15-20 dakika geçtikten sonra yüz tamamen yıkanır. Düzenli olan aralıklar ile bu yolun yapılması, yüzde bulunan farklı lekeleri de azaltacaktır.

Muz Kabuğu Yorumları

soru

Ümmühan

26 Ağustos 2018 Pazar

Yüzümde aşırı terlemeden dolayı sürekli olarak yağlanma meydana geliyor. Yüz çevresinde oluşan sivilceler de bu durumu daha kötü bir hale getiriyor. Böyle bir durum için muz kabuğundan cilt maskesi yapmam etkili olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Nurmelek

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Sivilceli yüzler için muz kabuğu, yararlı ve zahmetsiz olan bir yardımcıdır. Gün bitiminde güzel bir şekilde temizlenen yüz çevresine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür.Bu biçimde kalan yüz yıkanmaz ve uykuya geçilir. Sabaha kadar yüze etki eden muz kabuğu ve sürülürken meydana gelen maddeler, sabah ılık su yardımı ile temizlenir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yeşil Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yeşil Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kaplumbağa Kabuğu Çeşitleri

Kaplumbağa Kabuğu Çeşitleri

Güncel

Kabuk Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kabuk Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Yara Kabuğu Belirtileri ve Tedavisi

Yara Kabuğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deniz Kestanesi Kabuğu Nasıl Kırılır?

Deniz Kestanesi Kabuğu Nasıl Kırılır?

Kabuk Tarçınlı Su Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabuk Tarçınlı Su Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabuk tarçınlı su, tarçın oldukça faydalı bir bitkidir ve günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinler içeresinde sıklıkla kullanırız. Tatlılarda, pastalarda ve ke[...]

Kabuk Tarçın Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabuk Tarçın Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabuk tarçın, Tarçını tatlılarımızı ve sıcak içeceklerimizi lezzetlendirmek için kullanıyoruz. Tarçını keklerinize, salep gibi içeceklerin üzerine ya da aşürele[...]

Midye Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Midye Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Midye Kabuğu, Midyegiller familyasından gelen midye denizlerde, tatlı sularda koloniler oluşturarak yaşarlar yaşarlar. En önemli özelliği kireçli maddeden oluşmuş, ikis[...]

Yer Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yer Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yer kabuğu, Litosfer ya da taş küre olarak adlandırılan ve Yer Kürenin en dış yer alan yapıya verilen addır. Karalarda daha kalın olan yaklaşık 35-45 km, Tibet Platosu[...]

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Kabuğu Reçeli; karpuz severek tüketilen bir meyvedir. Karpuzun kırmızı kısmının pek çok faydası olduğu gibi karpuz kabuğunun da vücudumuz için pek çok faydas[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6