kabuk.gen.tr https://www.kabuk.gen.tr Kabuk, Kabuk Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kabuk.gen.tr Thu, 17 Dec 2015 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Limon Kabuğu Reçeli https://www.kabuk.gen.tr/limon-kabugu-receli.html Thu, 08 Nov 2018 21:57:19 +0000 Limon kabuğu reçeli; reçel çeşitleri içerisinde en güzel kokan reçellerden bir tanesidir. Limon çok değerli bir besin maddesidir. Hem kendisi hem kabuğu şifa kaynağı olan limon ile yapılacak çok fazla yiyecek çeşiti bulu Limon kabuğu reçeli; reçel çeşitleri içerisinde en güzel kokan reçellerden bir tanesidir. Limon çok değerli bir besin maddesidir. Hem kendisi hem kabuğu şifa kaynağı olan limon ile yapılacak çok fazla yiyecek çeşiti bulunmaktadır. Özellikle tatlı yapımında kullanıldığında tatlıların daha hafif olmasının sağlar. Limon kabuğun reçelinin yapımı klasik reçellerden oldukça farklılık arz etmektedir. Limon kabuğu ile yapılacak reçel aslında bergamot reçeli ile portakal kabuğu reçelinin yapımına çok benzemektedir. Özü itibarıyla hepsi turunç familyasına ait olduğu için bu durum da oldukça normaldir. Fakat tat ve koku itibariyle birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Limon kabuğu reçelinin yapımında kullanılacak kabuklar tat olarak acı olduğu için reçellik olarak kullanılacak malzeme de aslında dışındaki kabuğun iç kısmıdır. Ancak limonun en güzel kokan kısmı dış kısmı olduğu için biraz dış kabuğun da rendesinin kullanılması reçeli daha güzel yapacaktır.

Limon kabuğu reçelinin yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 2 kilo kalın kabuğa sahip limonun kabuğu,
 • 12 su bardağı toz şeker,                         
 • 6 su bardağı su,              
 • 3-4 adet tarçın çubuğu, 
 • Yaklaşık 10 adet karanfil, 
 • 2 adet limonun suyu,
Limon kabuğu reçelinin hazırlanışı: 

Limon kabuğu reçelinin yapımı size biraz zahmetli gelebilir fakat gözünüz asla korkmasın. Limon kabuğu reçelinde kabuklar kullanılacağı için dışının temizliği çok fazla önem arz etmektedir. Bunun için limonun dışını iyice bir kaç su değiştirerek yıkayın. Daha sonra rendenin ince tarafı ile kabukların dışını kazıyın. Tamamen bembeyaz olmaması gerekir Böylece reçel daha aromalı bir tat alır. Kabukları rende ile alınan limonları tıpkı portakal soyar gibi bıçakla keserek soyun. Elde edilen limon kabuklarını rulo şeklinde sarın. Bu ruloları bir ipe dizebileceğiniz gibi kürdandan da yardım alabilirsiniz. Sıcak suda bir kaç kez kaynatarak her seferinde çıkan acı suyu dökün. Yaklaşık 4-5 kere bu işleme devam edin. Hatta bazen kaynar suda birkaç saatte bekletin. Limon kabukları acı suyunu attıktan sonra süzün İpten veya kürdandan çıkartarak kabukları reçel yapılacak tencereye alın. Üzerine toz şekerin tamamı ile limon suyunu da ekleyip bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün reçeli kaynatma için kısık ateşe alın ve üzerine kabuk tarçın, su ile karanfilleri atın. Reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatmaya devam edin. Limon kabuğu reçeli hazır. Uzun süre muhafaza etmek isterseniz kavanoza koyarak kapağını sıkıca kapatın ve bir gece ters çevirerek bekletin.
]]>
Nar Kabuğu Kürü https://www.kabuk.gen.tr/nar-kabugu-kuru.html Fri, 09 Nov 2018 13:28:24 +0000 Nar Kabuğu Kürü, çoğunlukla grip rahatsızlığı hem kış hem de yaz mevsiminde kendini gösterebilen en yaygın hastalıklardan birisidir. Grip özellikle insan vücudunu halsiz ve bitkin düşürdüğü için kişinin hayatını olums Nar Kabuğu Kürü, çoğunlukla grip rahatsızlığı hem kış hem de yaz mevsiminde kendini gösterebilen en yaygın hastalıklardan birisidir. Grip özellikle insan vücudunu halsiz ve bitkin düşürdüğü için kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bazı kimseler grip rahatsızlığının etkisinden kendisini günlerce kurtaramaz, hatta zamanının çoğunu yatakta kalarak geçirmektedir. Grip rahatsızlığı için en etkin tedavi çözümlerinden biriside nar kabuğu kürüdür. Nar kabuğu kürü pratik olarak hazırlandığı için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca nar kabuğu kürü ile kişi kendisini daha sağlıklı ve aktif olarak hissedecektir. Özellikle nar kabuğu kürü üst solunum yollarının temizlenmesinde harika çözümlerden bir tanesidir. 

Nar Kabuğu Kürü İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Nar kabuğu
 • Su
Nar Kabuğu Kürünün Hazırlanışı, 

İlk önce bir lira büyüklüğünde üç adet nar kabuğunu tencerenin içerisine alalım. Ardından üzerine bir miktar göz kararı su konulduktan sonra ocağın üzerine alalım. Su kaynadıktan beş dakika sonra tencerenin içine  az miktarda karabaş otu ilave edelim. Karabaş otunu kattıktan sonra üç dakika kadar kaynattıktan sonra nar kabuğu kürünü toplamda sekiz dakika kaynatalım. Sadece sekiz dakikalık kısa bir süre içerisinde nar kabuğu kürü hazır hale gelecektir. Her gün düzenli olarak nar kabuğu kürünü günde en az iki bardak olmak üzere tüketmeye özen gösterin. Nar kabuğu kürünü 7 gün düzenli olarak uygulayın, ardından 7 gün ara verin ve yeniden 7 gün nar kabuğu kürüne devam edin. Toplamda bir hafta ara ile iki hafta nar kabuğu kürünü uygulayın. Ayrıca bu mucizevi nar kabuğu kürü sadece grip rahatsızlığına değil, aynı zamanda pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle kış aylarında nar kabuğu kürünün suyunu bolca tükettiğiniz zaman bağışıklık sisteminiz güçlenerek kendisini toparlayacaktır. Ayrıca uzmanlar vücutta meydana gelen enfeksiyon rahatsızlıkları içinde nar kabuğu kürünü tavsiye etmektedir. Nar kabuğu kürü ile vücudunuz daha sağlıklı olduğu için hastalıklara karşı çok daha dirençli bir hal alacaktır.
]]>
Çam Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/cam-kabugu.html Fri, 09 Nov 2018 17:22:52 +0000 Çam kabuğu, aslında ülkemizde çok yaygın olarak tüketilen bir bitki olmasa bile aslında diğer birçok ülkede yaygın olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle Güneybatı Fransa'da çok sık kullanılan ve çok rahat Çam kabuğu, aslında ülkemizde çok yaygın olarak tüketilen bir bitki olmasa bile aslında diğer birçok ülkede yaygın olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle Güneybatı Fransa'da çok sık kullanılan ve çok rahat bir şekilde yetişen çam bitkisi, kabuğuyla insanlara şifa dağıtmaktadır. Aslında her çam ağacında yetişe çam kabuğu kullanılamaz. Asıl çam kabuğu adı Pinus Pinaster olarak bilinen çam ağacında yetişen çamlardan elde edilmektedir. Bu çam ağacının diğer çam ağaçlarına göre farkı içeriğinde Polifeno adı verilen maddeyi barındırmasıdır. Bu madde doğada bulunan en güçlü doğal antioksidan olarak bilinmektedir. Bu nedenle aslında çam kabuğunun ne kadar faydalı olduğunu anlayabiliriz. Ülkemizde ise bu çam kabuğunun faydaları daha çok Akdeniz Bölgelerinde kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise çam kabuğu bitkisinin daha çok Akdeniz sahilleri kenarlarında yetişiyor olmasıdır. Özellikle Karadeniz, Marmara ve Ege'de çam kabuğu bitkisi çok sık bir şekilde karşılaşılan bitkilerdendir. Bu kabuğun yetiştiği çam ağaçları tohumlarla üretilmektedir ve çok hızlı bir şekilde büyümektedir. İlk bahar aylarında ekilen tohumlar sıcak iklimin de etkisiyle hızlı bir şekilde gelişerek çam kabuğu oluşumuna neden olur. 

Çam Kabuğu Faydaları:
 • Erkeklerde sperm kalitesinin artmasına neden olduğu gibi sperm miktarının da artmasına neden olmaktadır. Özellikle düzenli kullanımlar sonrasında bu etki kısa bir süre sonra fark edilecek bir dereceye gelmektedir. Bu bitkinin kullanılması sonrasında hem daha hareketli spermler hem de sağlıklı olan spermler üretilmektedir. 
 • Çam kabuğu içerisinde yüksek miktarda vitamin bulunmaktadır. Bunlardan bazıları özellikle  A vitamini, C vitamini, E vitamini, selenyum ve bunlar gibi birçok farklı vitamin bulundurmaktadır. Son derece yaygın olarak bulunan bu vitaminler insan sağlığı üzerinde çok ciddi etkilere neden olmaktadır. 
 • İnsanlarda çok sık karşılaşılan güneş lekelesi sorunları ve ciltte oluşan birçok problem için çam kabuğu bitkisi oldukça mükemmel etkilere neden olmaktadır. Bu etkisiyle aslında çam kabuğunun cilt üzerinde de olumlu sonuçlara neden olduğunu anlayabiliriz. 
 • Bazı insanlarda cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık sorunlarında da çam kabuğu bitkisi kullanılmaktadır. Ciltte oluşan kırışıklık sorunlarında düzenli olarak kullanılan çam kabuğu olumlu sonuçlara neden olabilmektedir. 
 • Günümüzde çam kabuğu ile yapılmış olan bazı deneylere göre yaklaşık olarak 120 kadar kadına 12 hafta boyunca çam kabuğu dahili olarak kullandırılmış ve bu şekilde yaşlanma lekelerinin oranında ciddi bir azalma görüldüğü gözlenmiştir. 
 • Yine kadınlarda menopoz dönemlerinde meydana gelen cilt sorunlarında özellikle nemlenme ya da yetersiz nemlenme gibi sorunlarda çam kabuğu olumlu sonuçlara neden olmaktadır. 
Nasıl Kullanılır 
Çam kabuğunun kullanımı aslında oldukça klasiktir. Bunun için aslında kullanılacak olan çam kabuğunun şekli çok önemlidir. Çünkü bazı çam kabukları satılışı itibariyle tablet şeklinde satılmaktadır. Bazıları ise biraz daha şekilsiz olarak karşımıza çıkar. Çam kabuğunun iki farklı kulanım şekli bulunmaktadır. Bunlardan biri direk tablet olarak çam kabuğunu yutmaktır. Bu kullanımının yanı sıra birkaç çam kabuğunu sıcak su ile demleyerek kullanmaktır. Dikkatli ve iyi bir şekilde yapılmış olan çam kabuğu çayı,tüm etkilerini daha birçok kullanımdan itibaren insanlarda göstermektedir.
]]>
Ceviz Kabuğu Kürü https://www.kabuk.gen.tr/ceviz-kabugu-kuru.html Fri, 09 Nov 2018 21:13:54 +0000 Ceviz kabuğu kürü, ceviz lezzetli tadı ve şifa kaynağı bir besin olmanın yanında kabuğunda da büyük faydalar barındırmaktadır. Ceviz içerdiği omega3 ve 6 yağ asitleri ile tam bir mucize besin olup, aynı zamanda Ceviz kabuğu kürü, ceviz lezzetli tadı ve şifa kaynağı bir besin olmanın yanında kabuğunda da büyük faydalar barındırmaktadır. Ceviz içerdiği omega3 ve 6 yağ asitleri ile tam bir mucize besin olup, aynı zamanda demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor, bakır, selenyum A,C ve B1, B2 ve B6 vitaminlerinde tam bir deposudur. İçeriği bu kadar kıymetli olan bir besinin kabuklarının hiç bir işe yaramaması ise imkansız. Ceviz kabuğu kürleri çok eski zamanlardan bu yana hastalıkların tedavisi için ilaç niyetine kullanılmıştır. Ceviz kabuğu kürü saç, tırnak ve cilt için inanılmaz zenginlikte bir bakım ürünüdür.

Ceviz kabuğu kürü nasıl yapılır

Öncelikle ceviz kabuğundan bir kaç faklı kür şeklinde fayda sağlamak mümkündür. Bunlardan ilki saçlar için son derece faydalıdır.

 • 20-25 adet cevizin dış kabuğu
 • Ve 1 litre su

Ceviz kabuğu kürü yapılışı,

Bu kür saç dökülmelerinizi engelleyerek saçların, daha sağlıklı canlı ve parlak hale gelmesine yardımcı olur.  1 litre suyun içerisinde 20 dakika kaynatılan ceviz kabuklarından elde ettiğiniz ceviz kabuğu kürü ile saçlarınızı haftada 3-4 kez düzenli bir şekilde yıkarsanız dökülmeleriniz durur ve saçlarınız yeniden kuvvet kazanır. Ceviz kabuğu kürünü saçlarınız için düzenli uyguladığınızda kepeklenme sorununuz varsa bunu da giderir ayrıca saçlarınızda ki beyazlar zaman içinde kaybolur.

Ceviz kabuğu küründen faydalanmanın bir diğer şekli de diş tartarlarına karşı oluşturduğu etkisidir. Diş tartarlarına kaşı ceviz kabuğu kürü,

 • 6 adet ceviz kabuğu
 • Ve 1 bardak içme suyundan oluşur.

Ceviz kabukları ve su 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde ettiğiniz su ile dişlerinizi günde 3 kez düzenli olarak fırçalarsanız kısa süre içerisinde düşlerinizde tartardan eser kalmaz. 

Hazırlamış olduğunuz ceviz kabuğu kürünü el ve tırnak bakımı içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ellerinizi bu suyun içinde 10 dakika kadar tutmanız kırılan ve güçsüzleşen tırnaklarınıza yeniden canlılık ve esneklik verecektir.

]]>
Ceviz Kabuğu Diş Tartarı https://www.kabuk.gen.tr/ceviz-kabugu-dis-tartari.html Sat, 10 Nov 2018 03:54:37 +0000 Ceviz kabuğu diş tartarı; Sofralarda sıkça yer verilen, tatlıların vazgeçilmez malzemesi ceviz, içiyle, arsında perde olarak tabir edilen bölümü ve hatta kabuğu da pek çok hastalığın tedavisine destek olmaktadır. Tartar hal Ceviz kabuğu diş tartarı; Sofralarda sıkça yer verilen, tatlıların vazgeçilmez malzemesi ceviz, içiyle, arsında perde olarak tabir edilen bölümü ve hatta kabuğu da pek çok hastalığın tedavisine destek olmaktadır. Tartar halk arasında diş taşı olarak ta bilinir. Bazı bakterilerin dişlerde birikerek zamanla sertleşmesi sonucu oluşan çok sert yapılardır. Diş ve ağız sağlığına ve bakımına önem vermeyen kişilerde daha çok görülür. Fakat diş sağlığına ve bakımına önem veren kişilerde bile, bazı zamanlar görülebilir. Diş tartarları ağızda hem çirkin bir görüntü oluşturur, hem de ağız kokusuna sebep olabilir. Çeşitli kimyasallar bu probleme çözüm sunmaktadır. Ancak her zaman olduğu gibi en iyi çözüm doğada bulunmaktadır. Doğal yöntemlerle bu hoş görünmeyen tartarlardan kurtulabilirsiniz. 

Tartar oluşumunu önlemenin yolları:
 • Ağız temizliğine çok dikkat etmelisiniz.
 • Her yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Mümkün olduğunca anti tartar etkili diş macunu kullanın.
 • Diş fırçası; dişleri fırçalarken dişlerin tüm yüzeyine ulaşmamaktadır. Bundan dolayı diş ipi ile dişlerin arasını temizlemek gerekir. Buradaki yiyecek artıkları diş ipiyle temizlenmiş olur.
 • Şekerli gıdaları ve içecekleri (çay, kahve, kola vb.) çok fazla tüketmeyiniz.
 • Asitli yiyecek ve içecekleri aşırı tüketmemek.
 • Yılda bir kere diş doktorunuzu ziyaret ediniz.
Eğer diş tartarı probleminiz varsa, ceviz kabuğu ile hazırlayacağınız doğal bir diş tartarı temizliği yapabilirsiniz.

Ceviz kabuğu diş tartarı temizleme:
Bir bardak suyun içerine bir avuç yani 4-5 adet ceviz kabuğunu ekleyerek, yaklaşık 20 dakika kadar kaynatın. Daha sonra dişlerinizi bu kaynattığınız suyla günde üç kez fırçalayın. Diş tartarlarından bu doğal yöntemle kolayca kurtulabilirsiniz. Dişlerinizi her gün en az iki kere fırçalayın.ağız ve diş sağlığınıza önem verin.
]]>
Elma Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/elma-kabugu.html Sat, 10 Nov 2018 13:32:36 +0000 Elma kabuğu, Mevsim geçişlerinde ve özellikle soğuk kış günlerinde mutlaka herkes soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklarla mücadele etmektedir. Çoğu zaman bu evrede yaşanan öksürük atakları yaşam kalites Elma kabuğu, Mevsim geçişlerinde ve özellikle soğuk kış günlerinde mutlaka herkes soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklarla mücadele etmektedir. Çoğu zaman bu evrede yaşanan öksürük atakları yaşam kalitesini düşürür. İşte bu dönemlerde herkesin mutfağında bulunan elma kabuğu derdinize derman olacak bir şifa kaynağıdır.

Elma kabuğu: Soyduğunuz elma kabuklarını birkaç dilim limon ve bir iki tane kabuk tarçın ile kaynatılıp içilirse göğsü yumuşatır, öksürüğü keserek ve balgamı söktürür. Elma kabuğunun yararları saymakla bitmez. Öksürüğü keser, balgam söktürür, şekerini düşürür gibi bir çok yararı vardır.

Elma kabuğunun yararları: 

Elmanın kabuğunda bulunan antioksidan madde sayesinde şeker hastalığı için bir koruyucu niteliğe sahiptir. Kabuk içeriğinde bulunan pektin ise diyabet hastaları için şekeri düşürücüdür. Aynı zamanda yüksek kolesterolü de düşüren elma kabuğu, yüksek oranda içerdiği posası nedeniyle iştah kesici niteliğede sahiptir. Bu sebeple diyet yapanlar tarafından en çok tercih edilen meyve elmadır. Bu uygulamada unutulmaması gereken, elmayı kabuğuyla beraber tüketilmesidir.

Dişler için de son derece ehemmiyeti olan elma kabuğu, dişetlerini kuvvetlendirirken bir taraftan da dişlerin temizlenmesini sağlar. Elma kabuğunun bir diğer yararı ise cildi nemlendirmesi, gerginleştirmesi ve kırışıklıklara karşı koruyucu olmasıdır. Soyduğunuz elma kabuklarını yüzünüze koyarak 20 dakika beklettikten sonra yıkarsanız, ciltteki değişim hemen fark edilecektir. Daha parlak daha gergin bir cilde elma kabuğu sayesinde kavuşabilirsiniz. Bu kadar yararı bulunan elma, kesinlikle iyice yıkayıp, soyulmadan tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Hem besleyici hem cildi güzelleştirici, hem de sağlık açısından ilaç diye nitelendirebileceğimiz elma her mevsimde rahatlıkla bulanabilecek ve tüketilebilir bir meyvedir.

Elma kabuğu çayı: 

Elma çayını yeşil ya da kırmızı elma kabuklarıyla hazırlayabilirsiniz. Elma kabuklarını tarım ilaçlarından iyice arındırmak için su dolu kapta bir iki kaşık sirke ekleyip yıkayıp durulayınız. Bir fincan çay için bir elmanın kabuğu yeterli olacaktır. İhtiyaç olan kadar suyu kaynattıktan sonra içine elma kabuklarını ve bir adet çubuk tarçını atıp beş dakika kadar kaynatınız. 3-5 dakika soğumasını bekledikten sonra kabukları süzerek çayınızı içebilirsiniz.

Elma kabuğu maskesi: 

Elmanın kabuğu ince olacak biçimde soyulur. Üç ya da dört kayısıların her biri tek tek soyulur. Çekirdeğine yakın yerdeki  bölümler maskenin içine dahil edilmemelidir. Elma kabukları ve kayısı kabukları bir bardak suyun içine atılarak ocağa konulur. 5-10 dakika kadar kaynatılır. Kaynama sırasında karışım çatalla ezilerek ve lapa haline gelmesi sağlanmalıdır. Ocaktan aldıktan sonra ılık hale gelene kadar bekletiniz. Ilık hale gelen karışımı süzerek posasını cildinize sürünüz. 20 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü  yıkayınız. Ayda en fazla iki kez uygulayınız.
]]>
Domates Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/domates-kabugu.html Sun, 11 Nov 2018 13:03:33 +0000 Domates Kabuğu, cilde faydası olan bir bitkidir. Domates kabuğu ile tüketmek her zaman faydalıdır. Yüksek dozlarda likopen maddesi içerdikleri için prostat kanserine PSA düşürücü olarak tedavisinde de kullanılan bir bitki Domates Kabuğu, cilde faydası olan bir bitkidir. Domates kabuğu ile tüketmek her zaman faydalıdır. Yüksek dozlarda likopen maddesi içerdikleri için prostat kanserine PSA düşürücü olarak tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Domates Amerika da yapılmış olan ve yayınlanan bir araştırmaya göre adet görmeyen kadınlarda iki bardak suyu olarak tüketilmesi meme kanserini düşürüyor olduğu belirtilmiştir.

Domates Kabuğu Faydaları Nelerdir

Domates çok yönlü olan bir sebzedir. Vitamin,karbonhidrat, lif ve mineral deposu olarak zengin bir kaynak olan domates gibi domates kabuğu da hastalıkları da önlemeye yarayan bir yardımcıdır. Domates cilde mükemmel bir güneş koruması sağlamaktadır. Domatesin içinde serbest olan radikaller ile savaşan fitonutrient likopen bulunmaktadır. Likopen domatese kırmızı ,rengini veren bir maddedir. Likopen aynı zamanda çok etkili bir antioksidandır. Domatesleri seçerken içinin de domates kabuklarının da kırmızı olmasında fayda vardır. Çünkü kırmızı renginin yoğun olduğu domateslerde yoğun bir ölçüde likopen bulunmaktadır.Domates kabuğu, piştiği zaman yemeğin üzerinde kıvrılarak çıktığı için sevmediğimiz fakat içerisinde yüksek miktarda bulunan likopen nedeni ile kişiyi katarak ve kanserden koruyan bir maddedir. Bu sebeplerle en azından en azından salata yaparken domates kabuğunu soymamak her zaman faydalıdır. 

Cilde uyguladığımız kozmetik ürünlerinin kalıntıları konusunda da bize yardımcı olacak üründür domates kabuğu. Kozmetik ürünlerine fazla para harcamadan evde domates ve domates kabuğu yardımı ile nemlendirici, tonik, temizleme suyu vb. yapabilirsiniz. Bir adet domatesin suyunu hindistan cevizi yağı ya da suyu ile karıştırarak doğal bir güneş koruma spreyi elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı sprey şişesine koyarak yanınızda taşıyabilir, yazın ve kışın güneş koruması için rahatlık ile kullanabilirsiniz. Hatta domates ile evde kendiniz doğal yollar ile hazırlanmış bir cilt temizleyicisi oluşturabilirsiniz. Plaja gittiğiniz zaman da gün içerisinde bir kaç defa uygulayarak güneşin altındayken oluşan zararlardan kurtulabilirsiniz. Bir adet kırmızı olgun domatesin kabuğunu soyarak püre haline getiriniz. Yarım fincan sütle bu malzemeyi karıştırınız. Pamuk yardımıyla yüzünüze daireler şeklinde yüzünüze sürünüz. Geriye kalan domates kabuğunu da yüzünüze koyarak yarım saat bekletmeniz cildinizin daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Likopen açısından oldukça etkili olan domates kabuğu ile tüketildiğinde daha fazla etkili olarak kansere karşı da bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. 

Domates kabuğu, tüberküloz,bronşit ve astım gibi çeşitli akciğer rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olarak öne çıkmaktadır. Yüksek potasyum özelliği ile de yorgunluk hissini yok eden domates kabuğu, kendinizi daha dinç hissetmeniz konusunda da size yardımcı olacaktır. Domates kabuğu aynı zamanda karaciğer çalışmasını sağlayarak müshil görevi görür ve kabızlığı da engellemiş olur. 

]]>
Ceviz Kabuğu Çayı https://www.kabuk.gen.tr/ceviz-kabugu-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 11:49:30 +0000 Ceviz Kabuğu Çayı, Bilindiği gibi ceviz sağlığa oldukça faydalı olan bir kuru yemiştir. Birçok kişi cevizi kabuklu olarak alıp tüketir. Ancak kırdığı cevizlerin kabuk kısmını atar. Aslında bilinmelidir ki ceviz kabuğu, Ceviz Kabuğu Çayı, Bilindiği gibi ceviz sağlığa oldukça faydalı olan bir kuru yemiştir. Birçok kişi cevizi kabuklu olarak alıp tüketir. Ancak kırdığı cevizlerin kabuk kısmını atar. Aslında bilinmelidir ki ceviz kabuğu, cevizin içi kadar faydalıdır. Ceviz kabuğu çay olarak demlenerek çok eski yıllardan itibaren günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılmıştır. İçerisinde bulunan omega, karbonhidrat, albümin ve birçok vitamin sayesinde sağlık açısından birçok alanda kullanılmış olan ceviz kabuğu çayı iyi bir şifa kaynağıdır.

Ceviz kabuğu çayı hazırlanışı, cevizlerin kabuklarını biriktirdikten sonra bol su ile iyice yıkayın ve üzerine kaynar su ekleyerek yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Daha sonra ceviz kabuklarından demlediğiniz çayı ısıtarak içebilirsiniz. Demlenmiş ceviz kabuğu çayını 3-4 gün kullanmanız mümkündür. Bu şifa kaynağı çayın içerisine bir çubuk tarçın ya da karanfil ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Ceviz kabuğu çayının faydaları; 
 • Ceviz Kabuğu çayı bal ile tatlandırılarak içildiği zaman kan temizleyici özelliğe sahiptir. Bu çay aynı zamanda kansızlık problemi olan kişilere için bir şifa kaynağıdır.
 • Vücudun yorgunluğunu alır ve strese karşı oldukça etkilidir.
 • Soğuk algınlığı, öksürük ve balgam şikayetlerinde kullanılabilir. 
 • Ceviz Kabuğu çayı günde 2 defa içildiğinde bağırsakta oluşan solucan kurtların temizlenmesine yardımcı olur ve mikrop giderici etkiye sahiptir.
 • D vitamini eksikliği durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olan raşitizm hastalığı ve şeker hastalığında 10-15 tane ceviz kabuğu ile demlenen çayın tüketilmesi oldukça fayda sağlar.
 • Taze yeşil ceviz kabuğundan demlenen çay, cilde sürüldüğü takdirde cilt lekeleri ve sivilcelerin giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Hafızayı güçlendirici etkisi sayesinde unutkanlığı gidererek alzheimer hastalığına karşı şifa kaynağıdır. 
 • Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Kötü kolesterolün tedavisinde oldukça etkilidir. 
 • Bölgesel yağlanma sorunu olan kişiler ve zayıflamak isteyenlerin bu çay sayesinde şikayetlerinde azalma olur. 
 • Sedef, mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. 
 • Böbrek ve mide bağırsak problemi olan kişiler için şifa kaynağıdır.
 • Ceviz Kabuğu çayı ile saçlar yıkandığında saç dökülmesi probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur ve aynı zamanda saçları kuvvetlendirerek parlak görünmesini sağlar. Bu çay ile saçların her gün düzenli olarak yıkanması kepek sorununu giderir ve saç beyazlamasının önüne geçer.
 • Kırılan ve ince tırnaklara bu çay sürüldüğü taktirde tırnakların sağlıklı uzamasını ve güçlenmesini sağlar.
 • Ceviz kabuğu çayı ile gargara yapılması ya da dişlerin günde üç defa fırçalanması dişte tartar oluşumunun önüne geçer.

]]>
Deniz Kestanesi Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/deniz-kestanesi-kabugu.html Mon, 12 Nov 2018 19:02:54 +0000 Deniz Kestanesi Kabuğu, dikenli bir yapıya sahip deniz yaratıklarıdır. Bu canlılar omurgasız, damarlı ve sinir sistemine sahiptir. Dünyanın her alanındaki okyanuslarda yaşarlar. Dikenlerle kaplı küre şekline benzer kabukları va Deniz Kestanesi Kabuğu, dikenli bir yapıya sahip deniz yaratıklarıdır. Bu canlılar omurgasız, damarlı ve sinir sistemine sahiptir. Dünyanın her alanındaki okyanuslarda yaşarlar. Dikenlerle kaplı küre şekline benzer kabukları vardır. Kabuk yapısının büyüklüğü yetişkin olanlarda yaklaşık 3-10 cm boyutundadır. Kabuk üzerinde bulunan dikenleri fazla keskin değildir. Kabuk renkleri mor, kahverengi, yeşil, siyah tonlarının karışımından ibarettir.
Deniz kestanesi kabuğu, dikenleriyle birlikte bütün olarak bakıldığında cansız bir varlık gibi görünür. Hafif bir dokunuşla kabukları üzerinde bulunan dikenlerinin hareketlendiği görülür. Bazı türlerinin kabukları sağlam dikenleri kalın ve dik şekilde olması yaşam alanlarındaki diğer canlılardan korunmak için zırh görevini üstlenmektedir.

Deniz Kestanesi Kabuğu Nasıl Kırılır

İçerisindeki turuncu renkteki besin olarak tüketilebilen kısma ulaşmak için dikenli alanın bir alt tabakasındaki kabuğun kırılması bıçak veya diğer türden aletlerle yapılabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken nokta dikenlere direk temas etmemektir. Bunun için özel yapımlı gerekli aletlerle kabuk kısmı kırılabilir. Ayrıca dikenlerinin öncelikle makasla kesilmesi yararınıza olacaktır.

Deniz kestanesi kabuğu, tıbbi açıdan da çeşitli ilaçlarda kullanılmaktadır. Sağlık açısından da önemli yere sahip olan bu kabukların kıymeti bilinerek bilinçli tüketimi sağlanmalıdır. Zahmet gerektiren soyulan bu kabuklardan süs ve takı hediyelik eşyaları da elde edilmektedir.

Deniz Kestanesi Kabuğu En Çok Hangi Ülkelerde Yaygındır

Deniz kestanesi kabuğunun ekonomik yönden pahalı olması ve besin değeri Türkiye'de çok fazla bilinmemektedir. Japonya, Fransa, Yunanistan, Şili, İtalya ve Uzak Doğu ülkelerinde kullanım alanı son derece yaygındır.

]]>
Limon Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/limon-kabugu.html Tue, 13 Nov 2018 04:12:59 +0000 Limon kabuğu, günümüzde hepimiz tarafından kullanılan ve kullanıldıktan sonra çöp olarak atılan bir nesnedir. Fakat limonun çöpe atılan bu kısmı, içinde oldukça fazla besin değerleri içermektedir. Bu yüzden limon kabuklar Limon kabuğu, günümüzde hepimiz tarafından kullanılan ve kullanıldıktan sonra çöp olarak atılan bir nesnedir. Fakat limonun çöpe atılan bu kısmı, içinde oldukça fazla besin değerleri içermektedir. Bu yüzden limon kabuklarını çöpe atarken bir kez daha düşünmek gerekmektedir.
Limon, hemen hemen her gün tüketilen meyvelerin başında gelir. Salatada kullanılır ya da suyu sıkılarak içilir. Fakat kullanma işlemi bittikten sonra genellikle çöpe atılmaktadır. Bu makalede limon kabuğunun sağlığa yararları anlatılacaktır.

Uzmanlar limon kabuğu tüketmenin cildi koruduğunu, cilt kanserini önlediğini ve sinirleri yatıştırdığını belirlemiştir. Limon kabuğunun cilt dostu olduğunu, içinde barındırdığı dlimonen isimli bileşen sayesinde tümör gelişimini önleyip, cilt kanseri riskini önemli derecede düşürdüğünü belirtilmiştir. Limon kabuğu, ayrıca karaciğer ve safra kesesi içinde çok yararlı bir besindir. Limon kabuğu, mide asidini dengeler ve balgamı söktürür. Limon kabuğunun sinir sistemi üzerinde çeşitli olumlu etkileri vardır, kalbi rahatlatır. Yine yapılan bir bilimsel çalışmaya göre limon kabuğu polifenoller içeriği ile kadınlardaki yumurtalık kanseri riskini de azaltır.

Her 100 gram limon kabuğu aşağıdaki besin değerlerini içerir.
 • 164 mg kalsiyum
 • 160 mg potasyum
 • 129 mg C vitamini
 • 10,6 g lif
Limon Kabuğu Faydaları

Kemik Sağlığını Geliştirir: Yüksek miktarda, kemik sağlığını koruyan ve geliştiren kalsiyum ve C vitamini içerir. Limon kabuğu ayrıca kemikleri, kemik erimesi, romatizmal eklem iltihabı gibi hastalıklardan korumada yardımcı olur.
Oksidatif Strese İyi Gelir: Limon kabuğu, oksidatif stresin vücuttan atılmasında güçlü bir kaynak olan "sitrus kanama önler" içermektedir.
Toksinleri Temizler: Vücudumuzdaki toksik elementler sadece vücudumuzu zayıflatmaz, ayrıca sert içkilere bağımlılığı artırır. Limon kabuğu vücuttaki toksik element varlığını ortadan kaldırır.
Kanserle Mücadele Eder: Vücuttaki kanserli hücrelerle mücadelede faydalı olan salvestrol Q40 ve limonen içermektedir.
Kolesterolü Düşürür: Limon kabuğunda bulunan polifenol flavonoidler sayesinde kolesterolü düşürmektedir.
Kalp ile İlgili Rahatsızlıkları Önler: Limon kabuğunda bulunan potasyum varlığı vücudun tansiyonunu uygun seviyede tutar. Buna ek olarak limon kabuğu kalp hastalıkları, kalp krizi ve şeker hastalığının önlenmesinde yardımcı olur.
Ağız Sağlığı ve Hijyenini Korur: C vitamini eksikliği diş eti kanaması, iskorbüt hastalığı ve diş eti iltihabı gibi problemlere yol açar. Limon kabuğu C vitamini eksikliğinin giderilmesine destek olan sitrik asit bakımından zengindir.
Kilo Verme:  Vücutta kilo vermeden sorumlu olan pektin maddesi limon kabuğunda bulunur.
Ciltle İlgili Problemlere İyi Gelir: Limon kabuğu, kırışıklık, sivilce, cilt lekesi gibi problemlerin önlenmesinde ve bu problemlerle mücadele etmede yardımcı olur. Limon kabuğu ayrıca cildi zehirden arındıran antioksidanları içerir.
Limon Kabuğu Diğer Faydaları: Limon kabuğu ayrıca, karaciğeri temizlemede, kılcal damarları güçlendirmede, kulak iltihaplarını iyileştirme, kan dolaşımı, kas çekilmelerinin azaltılması, felçleri önleme gibi faydalara sahiptir.
]]>
Soğan Kabuğu Saç https://www.kabuk.gen.tr/sogan-kabugu-sac.html Tue, 13 Nov 2018 11:18:54 +0000 Soğan Kabuğu Saç, soğan kabuğu saç rengi cazibeli ve ışıltılı bir renk olması itibariyle son 10 yıldır tüm kadınların severek kullandığı bir saç rengi halini almıştır. Soğan kabuğu saç c Soğan Kabuğu Saç, soğan kabuğu saç rengi cazibeli ve ışıltılı bir renk olması itibariyle son 10 yıldır tüm kadınların severek kullandığı bir saç rengi halini almıştır. Soğan kabuğu saç canlı, parlak ve kışkırtıcı bir görünüşe sahiptir. Ayrıca soğan kabuğu saç özellikle beyaz tenli kadınlara uygulandığında tenin rengini daha canlı hale getirmektedir. Yüzdeki solgun görünümü nötr hale getirip kadifemsi ışıltısı ile daha güzel bir görünüme sebep olmaktadır. Soğan kabuğu saçın tek sıkıntısı rengin çabuk akması ve solmasıdır. Diğer saç renkleriyle kıyaslandığında aşırı derece de ilgi alaka ve bakım ister. Sırf bir heves uğruna saçlarınızı soğan kabuğu yapıp eğer gerekli ilgi ve özeni gösteremeyecekseniz bu düşüncenizden bir an önce vazgeçmeniz en doğrusu olacaktır. Aksi halde akmış bir soğan kabuğu saç sizi inanılmaz derece de bakımsız ve perişan gösterir. Mutlaka renk koruyucu maske ve şampuanlardan faydalanarak saçınızı fönlü tutmanız gerekir. Yani yıka ve çık bir saç rengi asla değildir.

Soğan kabuğu saç nasıl elde edilir

Pek çok kozmetik satan mağazalarda ve hatta marketlerde bile soğan kabuğu saç boyası rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat kendinizde evde saçlarınızı çok kolay bir şekilde soğan kabuğuna dönüştürebilirsiniz. Hem hiç bir kimyasal içermeyen hem de saçlar için adeta bir bakım sağlayan soğan kabuğu saç elde etmek inanın çok kolay.

 • 1.5 kilogram yemeklik soğan
 • 1.5 su bardağı klorsuz içme suyu
 • Ve 5 gram gliserin

Soğan kabuğu saç için hazırlanışı

Yapmanız gereken tek ise soğan kabuklarını soyduktan sonra elde ettiğiniz kabukları bir buçuk bardak su ile tencerede kısık ateşte yarım saat kaynatmak. Gliserini herhangi bir eczaneden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Kaynamış olan soğan kabuklarını bir süzgeç yardımı ile süzerek çıkan suyu bir kaba alalım. İçerisine gliserini de dahil edip pürüzsüz boya kıvamında bir karışım elde edelim. Bu karışımı bir fırça yardımı ile saçlarımıza uygulayalım. Hazırlanan karışım doğal bir malzeme olduğu için kimyasal boyalar gibi endişelenmenize hiç gerek yok. Saçlarınızda istediğiniz soğan kabuğu saç rengi oluşana kadar 3 saat bile bekletseniz hiç bir zararı olmaz. Beklenildikten ve istenilen renk elde edildikten sonra normal şampuan ve kreminizle saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi ilk uyguladığınızda istediğiniz rengi elde edememişseniz bir hafta sonra yenileyebilirsiniz. Aslında bu doğal yöntem ile elde edilecek olan soğan kabuğu saç bir kaç uygulamadan sonra oturur. Ve sonrasında ise vazgeçilmeziniz olur. Ve saçlarda hiç bir yıpranma yaşamadan doğal soğan kabuğu saça ulaşmış olursunuz.     

  

  

]]>
Limon Kabuğu Yağı https://www.kabuk.gen.tr/limon-kabugu-yagi.html Tue, 13 Nov 2018 12:24:38 +0000 Limon kabuğu yağı, aslında birçok kişi tarafından bilinmeyen şifa kaynaklarından biridir. Bizler birçok zaman tükettiğimiz limon kabuklarını çöp olarak atmaktayız. Aslında limon kabuğu, en az limonun içeriğinde bulunan fay Limon kabuğu yağı, aslında birçok kişi tarafından bilinmeyen şifa kaynaklarından biridir. Bizler birçok zaman tükettiğimiz limon kabuklarını çöp olarak atmaktayız. Aslında limon kabuğu, en az limonun içeriğinde bulunan faydalar kadar fayda taşımaktadır. Son derece yaygın olarak kullanılan bu yağ, son derece yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi limonun bademciklerden mide sorunlarına kadar birçok soruna faydası bulunmaktadır. Bu faydalar limon kabuğu yağında da bir o kadar bulunur. Limon kabuklarından soğuk pres yöntemiyle elde edilen limon kabuğu yağı, özellikle günümüzde çok karşılan birçok hastalığa iyi gelmektedir. Aslında bu yağı sadece hastalıklar için değil birçok sorun için kullanabilirsiniz. Öyle ki bu yağ, hastalıkların yanı sıra stres ve bunalım problemleri için bile ciddi faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde bol bol limon kabuğu yağı kullanabilirsiniz. Bunun için limonlardan kendi yöntemlerinizle yağ elde etmek yerine hazır olarak satışa sunulmuş olan limon kabuğu yağı kullanabilirsiniz. Bunun için tabi ki iyi markaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda birçok faydadan yararlanamazsınız. 

Limon kabuğu yağı faydaları nelerdir
 • Limon kabuğu yağının insan vücudunda en önemli faydalarında biri bağışıklığı ciddi bir derecede güçlendirmesidir. Düzenli olarak birkaç kez kullanılan limon kabuğu yağı, belli bir süre sonra bağışıklığın ciddi bir derece güçlenmesini sağlamaktadır. Bunun için özellikle çocuklarda limon kabuğu yağı kullanılmalıdır. 
 • İnsanlarda sık karşılaşılan ve birçok farklı nedeni olan baş ağrısı, yine limon kabuğu yağı ile kolay bir şekilde dindirilebilir. Herkeste olumlu sonuçlara neden olmasa bile birçok kişide olumlu sonuç gösteren bu kabuk yağı, doğal bir ağrı kesicidir. 
 • İnsan vücudunda bulunan ve zamanla zararlara neden olan toksit maddelerin ortadan kaldırılmasında limon kabuğu yağı önemli rol oynamaktadır. Limon kabuğu yağı, uzun süreler kullanıldığında vücuttaki toksinleri yavaş yavaş vücuttan atar. 
 • Özellikle ayaklarda meydana gelen nasır problemlerinde limon kabuğu yağı öneli rol oynamaktadır. Nasır üzerine sürülerek üzeri kapatılan nasır bölgesi yumuşar ve bu şekilde nasırları almanız için sizlere kolaylık sağlar.
 • İnsanlarda stres durumunu ortadan kaldırır ve buna bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk sorunlarını da giderir. Son derece yaygın olarak görülen bu problem, özellikle iş hayatının yoğunluğuna bağlı olarak gelişmektedir. 
 • Limon kabuğu yağı dahili olarak kullanıldığında insanlarda meydana gelen nefes darlığı rahatsızlığı ciddi olarak azalmaktadır. Özellikle hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkan nefes darlığı rahatsızlıklarında bu yağ önemli etkiler göstermektedir. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki bu limon yağı içerisinde bulunan vitaminler son derece ciddi bir şekilde fayda gösterir. Bu nedenle özellikle kış aylarında bol bol limon kabuğu yağı kullanmalıyız. 
Limon kabuğu yağı cilt üzerinde tonik bir madde olarak da kullanılabilmektedir. İnsan vücudunda öneli faydalar gösteren bu yağ kokusuyla da birçok kişide olumlu sonuçlara etki etmektedir. Yağlı cilde sahip olan insanların bu yağı kullanmaları durumunda yağ oranları dengelenir ve bu şekilde çok daha sağlıklı bir cilde sahip olurlar. Ciltte bu etkisiyle birlikte sivilce oluşumunu engelleyen limon kabuğu yağı, kesinlikle düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 
]]>
Patates Kabuğunun Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/patates-kabugunun-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 19:14:17 +0000 Patates Kabuğunun Faydaları, Patates kabuğu da en az patates kadar faydalıdır. Sebzelerin ve meyvelerin kendisi kadar kabukları da bir o kadar faydalıdır patates de bu sebzelerin içinden biridir. Olduğu kadar sebze ve meyveleri kabu Patates Kabuğunun Faydaları, Patates kabuğu da en az patates kadar faydalıdır. Sebzelerin ve meyvelerin kendisi kadar kabukları da bir o kadar faydalıdır patates de bu sebzelerin içinden biridir. Olduğu kadar sebze ve meyveleri kabukları ile birlikte tüketmeye gayret gösterin bunun faydasını göreceksiniz.

Patates kabuğunda fazlasıyla potasyum bulunmaktadır. Kabuğu ile birlikte pişirdiğiniz büyük bir patates de 1600 mg potasyum bulunur. Potasyum vücut için oldukça önemlidir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum, vücuda yakıt sağlama görevini üstlenir. Yenilenleri enerjiye çevirir, hareketleri kolaylaştırarak kasların kasılmasına yardımcı olur.

Patates kabuğunda fazlasıyla lif bulunmaktadır. Bir patates kabuğunun içinde yaklaşık olarak 7 gr lif bulunur. Ancak kabuğu soyulmuş bir patates de bu oran 1 grama düşüyor. Lifin insan sağlığı açısından önemi büyüktür. Tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur, kalp krizi riskini düşürür, şeker hastalığına yakalanma oranı düşürür, kabızlığı önler, kolon kanserine yakalanma riskini düşürür. Lif kilo almanızı önler. Lifli gıdaları tüketmeniz sonrasında gereksiz kalori alma ihtiyacınız da düşecektir.  50 yaşına kadar erkekler de vücuda alınması gereken lif oranı 38 gram iken bu oran bayanlarda değişiklik gösterir. Bayanlarda ise bu oran 25 gram olmaktadır. 50 yaşından sonra da hem erkekler de hem de bayanlarda alınması gereken lif oranı da düşmektedir.

Patates kabuğu, tam anlamıyla C vitamini kaynağıdır. C vitamini açısından zengin olduğunu bildiğimiz portakaldan bile daha fazla C vitamini içerir. Büyük bir patatesin kabuğunda 29 mg C vitamini bulunmaktadır. Portakal içinde bulunan C vitaminden neredeyse üç kat daha fazla C vitamini vardır. Özellikle gribal enfeksiyonlar da kabuklu patates tüketmeniz sağlığınız açısından gayet faydalı olacaktır. Ayrıca patates kabuğunda bulunan zengin C vitamini sayesinde oluşan güçlü antioksidan ile yaraların çabuk iyileşip düzelmesini sağlar.

Patates kabuğu faydaları arasında magnezyum açısından zengin olması da gelir. Magnezyum özellikle kemiklerin sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Patates kabuğu B6 vitamini ile de zengindir. Bu vitamin sindirim, bağışıklık kas ve sinir sitemleri açısından önemi büyüktür. Aynı zaman da beyin hormonları için de faydası fazladır. Patates kabuğu ile  günlük alınması gereken B6 vitaminin yaklaşık olarak %46'sını karşılamaktadır.

Patates kabuğu güçlü bir demir kaynağıdır. Demirin insan sağlığı açısından önemi de büyüktür. Demirin en ilk görevi kırmızı kan hücresinin üretimini desteklemesidir.
]]>
Cevizin Yeşil Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/cevizin-yesil-kabugu.html Wed, 14 Nov 2018 14:24:41 +0000 Cevizin yeşil kabuğu, ülkemiz de hemen hemen her yöresinde oldukça bol yetişen bir ağaç türüdür. Ceviz kabuğunu içerinde A-B-1.B6 vitaminleri omega 3 yağı, sodyum, klor, magnezyum, potasyum ve çinko bulunur. Cevizin birden çok Cevizin yeşil kabuğu, ülkemiz de hemen hemen her yöresinde oldukça bol yetişen bir ağaç türüdür. Ceviz kabuğunu içerinde A-B-1.B6 vitaminleri omega 3 yağı, sodyum, klor, magnezyum, potasyum ve çinko bulunur. Cevizin birden çok faydasının olduğunuz biliyoruz. Fakat ceviz kabuğunun da bir o kadar faydası var. Cevizin yeşil kabuğu omega 3 yönünde de çok faydalı özellikle sivilce kürleri veya saç bakım maskeleri yapabilirsiniz. Temmuz ve ekim ayları ceviz toplama zamanı. Cevizler yeşil olarak toplanır ve bıçak yardımı ile yeşil kabukları soyulur. Cevizin o yeşil kabuğu elimizde bir süre kalıcı leke yapmakta o yüzden genelde eldiven kullanmakta. Cevizin yeşil kabuğunu temizledikten sonra insanlar genelde onu çöpe atar. Çöpe atmış olan cevizin yeşil kabuğu oldukça faydalıdır. Biraz da cevizin yeşil kabuğunun nelere faydası var onlarda bahsedelim 

Cevizin yeşil kabuğu ile cilt ve sivilce tedavisi, cevizin yeşil kabuğu cilt lekelerine ve sivilcelere önlemeye iyi gelir. Peki cevizin yeşil kabuğunu lekelere ve sivilcelerin tedavisi için nasıl kullanabilir onu sizlerle paylaşalım. Cevizin yeşil kabuğunu eldiven ile iyice sıkkın ve suyunu küçük bir kaba çıkarın. Kulak çöpünü ceviz kabuğunun suyuna batırın cildiniz de leke veya sivilce olan yerlere etrafa taşırmadan sürün. Eğer yeşil cevizin kabuğunun suyunu leke ve sivilce dışına sürersin uzun bir süre leke kalma ihtimali var ama oluşan bu leke kalıcı değil 3-5  gün içerisinde geçebilir. Eğer tırnaklarınız da kırılma ve sararma varsa cevizin yeşil kabuğunun suyunu yine kulak çöpüyle tırnakların ucunda sürün 2 saat kadar bekleyin ve yıkayın. 

Cevizin yeşil kabuğu ile saç bakımı ve boyası, 15-20 adet yeşil ceviz kabuğunu bir litre suyun içine atıp kaynamaya bırakın. Cevizin yeşil kabuğu macun kıvamını alana kadar kaynatın. Macun kıvamını aldıktan sonra bir tatlı kaşığı ceviz yağı, bir tatlı kaşığı badem yağı ekleyip saç diplerinde ucuna kadar sürmeye başlayın. Cevizin yeşil kabuğu ile hazırlamış olduğumuz saç maskesini yarım saat kadar bekletin ve daha sonra yıkayın ve kurutun. Yapmış olduğumuz bu maske sonrası saçlarınız her tarama sonrası dökülmeyecek daha yumuşak ve canlı olacak.

Cevizin yeşil kabuğunu saç boyama da kullanabilirsiniz. 5 adet cevizin yeşil kabuğunu suda macun kıvamı alana kadar kaynatın daha sonra koyu renk saç boyası ile karıştırıp saçlarınıza gönül rahatlığı ile sürüp yarım saat kadar bekletin ve sonra yıkayıp durulayın. Havlu da leke kalmaması için eski veya gözden çıkarmış olduğunuz bir havlu ile saçlarınızı kurutmakta var.  Böyle parlak beyaz lekelerde kurtulmuş canlı bir renge sahip olursunuz.  
]]>
Pirinç Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/pirinc-kabugu.html Wed, 14 Nov 2018 16:53:02 +0000 Pirinç kabuğu, pirinç tanesini içine alan dış kaplama ve kabuk tabakasıdır. Pirinç kabuğu yenilmez. Kozmetik ürünlerinde pirinç kabuğu suyu kullanılmaktadır. Pirinç kabuğu silis ve karbon içermektedir. Ve bu Pirinç kabuğu, pirinç tanesini içine alan dış kaplama ve kabuk tabakasıdır. Pirinç kabuğu yenilmez. Kozmetik ürünlerinde pirinç kabuğu suyu kullanılmaktadır. Pirinç kabuğu silis ve karbon içermektedir. Ve bu ürün bu sebep ile beslenmek amacı ile kullanılamamaktadır. Pirinç kabuğunun yüksek derecedeki sıcaklıklarda yakılmış külü çimento ile belirli oranlar ile karıştırılarak beton numunelerinin basınç ve eğilmede çekim dayanıklıkları araştırılmaktadır. 

Pirinç Kabuğu Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir 

Pirinç buğdaygiller familyasında bulunan, mısır ve buğday üretiminden sonra en fazla olarak ekimi yapılan bir tahıldır. Doğal atıkların tekrar kullanılması amacı hem ekonomik hem de çevresel kaygılar ile endüstriyel ürünlerin oluşturduğu zararlı maddedeki atıkların yok edilmesi açısından önem arz etmektedir. Endüstriyel atık sulardaki metal maddeyi giderme konusunda ve çevreye zarar vermesini önlemek için karbon ya da reçine kullanmak yerine zirai ve gıda ürünlerinin atıkları tercih edilmektedir. Pirinç kabuğu da bu atıkların giderilmesi amacında önemli bir etkendir. Pirinç kabuğu günlük hayatta tercih edilen temizlik ürünlerinin içerisinde de kullanılmakta olan bir üründür. Pirinç kabuğundan yağ çıkarılabilir. Bu yağ yemeklerde  de kullanılan kaliteli olan bir yağdır. Bu yağ cilt hasarlarına iyi gelerek cilt onarımına yardımcı olarak aynı zamanda cildi yumuşatır. Bu yağ vücudun ihtiyacı olduğu oranda vücuda kalori gereksinimini karşılayabilir. Yüksek tansiyonu ve fazla olan üre miktarını düşürerek vücudun dengesini korur. İshale de iyi geldiği bilinen özelliklerindendir. Kaynatılınca elde edilen su ishale iyi gelir. içerisinde oldukça fazla oranlarda nişasta ve vitamin barındırmaktadır. Bu özellikleri vücut gelişimi açısından önemlidir. Aynı zamanda fiziksel olduğu kadar zihinsel fonksiyon gelişimine de faydası olduğu bilinir. Beslenme konusunda dünya üzerinde bulunan çok sayıda insan için büyük önem taşımaktadır. 
]]>
Kestane Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/kestane-kabugu.html Wed, 14 Nov 2018 19:17:06 +0000 Kestane Kabuğu, soğuk kış mevsiminin en lezzetli ve yararlı meyveleri arasında önemli bir yere sahip olan kestane, bünyesinde barındırdığı lif sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Kestane doyurucu özelliğinin yanı sıra Kestane Kabuğu, soğuk kış mevsiminin en lezzetli ve yararlı meyveleri arasında önemli bir yere sahip olan kestane, bünyesinde barındırdığı lif sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Kestane doyurucu özelliğinin yanı sıra insan sağlığına faydalı birçok besin değerleri içermektedir. Özellikle vitamin ve mineral bakımından bir hayli zengin olan kestane, farklı kabuklu yemişlere oranla mineral ve vitaminler açısından da çok daha üstündür. Kestanenin yanı sıra kabuğunun da insan sağlığına bir çok şifa ve yarar sağlayan özellikleri olduğu da bilinmektedir. Kestane kabuğunu elde etmek için kestane haşlandıktan sonra kabukları kolaylıkla soyulabilmektedir. Kestane kabuğundan faydalanmak için soyulan kabukların haşlanması ile elde edilecek kestane kabuğu suyu içilerek kullanılması halinde kestane kabuğundan faydalanılmaktadır. Bu şifalı faydalardan bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz. Ancak kestane kabuğunun faydalarına geçmeden önce kestane kabuğunun en kısa yoldan nasıl soyulacağını da şöyle belirtelim. Kestane kabuğunu soymak için, pek çok farklı yöntem bilinmektedir. Genellikle kestaneyi suyun içinde kaynattıktan sonra kabuğunu soymak kestane kabuğunun içeriğinde barındırdığı bazı mineral ve vitaminlerin kaybına neden olmasından dolayı tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bu yüzden kayıplara neden olmamak için evlerde öncelikle kestane iyice yıkandıktan sonra bir bıçak yardımıyla kestane üzerine çizikler atılmalıdır. Ardından çizilen kestaneler teflon bir tava içerisine 4-5 çorba kaşığı sıvı yağ ile ısıtılarak kestaneler tavaya alınarak karıştırılmalıdır ve 5-10 dakika kadar yine karıştırılarak kavrulmalıdır. Daha sonra kavrulan kestaneler soğuk suya atılan kestanelerin kabukları kolaylıkla soyulmaktadır. 

Kestane Kabuğunun Faydaları
 • Kestane kabuğunun yaklaşık olarak 100 gramında bol miktarda C vitamini mevcuttur. Ayrıca kestane meyvesinde olduğu gibi protein, sodyum, şeker ve potasyum da içermesinden dolayı insan sağlığı için oldukça faydalar sağlamaktadır.
 • Kestane kabuğu kas sistemi üzerinde organizmanın ihtiyacı olan su seviyesini dengelemesinin yanı sıra, kansızlığa iyi gelirken kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı meydana gelebilecek varisleri de önlemektedir.
 • Kış aylarında sıklıkla tüketilen kestanenin kabuğunun haşlanması ile elde edilecek suyun tüketilmesi halinde fiziksel ve beyinsel olarak gelişen yorgunluk ve halsizliğe karşı çok iyi sonuçlar vermektedir.
 • Kestane kabuğu haşlandıktan sonra püre şekline getirilip, süzme balla birlikte karıştırılarak elde edilen karışım iştahsız çocuklara yedirilerek iştah açtığı bilinmektedir.
 • Kestane kabuğundan haşlanarak temin edilen suyun yüksek ateş üzerinde büyük ölçüde düşürücü niteliklere sahiptir.
 • Ayrıca kestane kabuğu saç sağlığı ve saç bakımı içinde büyük faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle saçların daha canlı ve parlak olması adına, yaklaşık olarak 100 gram kadar kestane kabuğunu uygun bir tencereye alarak üzerini aşıncaya kadar su ilave ederek kaynatıldıktan sonra ılımaya bırakılır. Ilıyan kestane kabuğu suyu ile saçlar yıkanarak 1 saat saat kadar bekletildikten sonra saçlar normal su yardımıyla durulanır. Bu uygulama sayesinde saçlar saçların çok daha sağlıklı parlak görünüm almasına yardımcı olacaktır. 
]]>
Barut Ağacı Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/barut-agaci-kabugu.html Thu, 15 Nov 2018 09:05:22 +0000 Barut Ağacı Kabuğu, Güney Anadolu'nun kıyı bölgeleri ve sulak ovalar ve dere boylarında ve yüksekliği 1000 metre olan sulak dağ bölgelerinde yetişen Barut ağacının kabuğudur.  Latince adı Rhamnus frangula olan barut ağacı Barut Ağacı Kabuğu, Güney Anadolu'nun kıyı bölgeleri ve sulak ovalar ve dere boylarında ve yüksekliği 1000 metre olan sulak dağ bölgelerinde yetişen Barut ağacının kabuğudur.  Latince adı Rhamnus frangula olan barut ağacı cehrigiller familyasındandır. Kerestesinden barut yapıldığı için bu ismi almıştır. Diğer adı Erkek Akdikendir. Tedavi amacıyla kullanılabilen barut ağacının genellikle gövdesi ve 3 yaşındaki dal kabukları kullanılır. İlk yıl kabuklar dinlendirilir. İlkbaharda bitkiye su yürümeye başladığında kabuklar soyulur. Soyulması sırasında kabukların birleşimi olan ağaç kısmına dokunulmamalıdır. Eğer kabuklar ağaç kısmından çıkarıldı ise temizlenmelidir.

Barut Ağacı Kabuğu Yararları

Barut ağacı kabuğu bağırsak zarına zarar vermeden ve bağımlılık yaratmadan, ishal ilacı olarak kulllanılabilir. Barut Ağacı Kabuğunun yarar sağladığı rahatsızlıklar şöyledir:
 • Kabızlığın giderilmesinde yararlıdır.
 • Mide şişkinliğine iyi gelir.
 • Akciğer şişmelerinde etkilidir.
 • Safra suyu salgılanmasında etkilidir.
 • Hemoroit rahatsızlığına iyi gelir.
 • Bağırsak parazitlerinin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Siroz ve sarılık tedavisinde kullanılır.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olduğu gibi kusturucu etkisi bilinmektedir.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur.
Barut ağacı kabuğu ayrıca yara ve çıban tedavisinde haricen kullanılır.

Barut Ağacı Kabuğu Kullanımı 

Barut ağacı kabuğu kurutulduktan sonra 1 yıl bekletilerek kullanılır. Bunun ana sebebi kabuklarda bulunan antron glikozidin, 1 yıl bekledikten sonra glikofranguline dönüşmesidir. Uygun şartlarda  kurutulan barut ağacı kabuğu ağzı sıkıca kapalı bir kapta, loş ve serin bir ortamda 2 yıl saklanabilir. Kurutulmuş ve 1 yıl bekletilmiş olan kabuklar kullanılacağı zaman kıyılır ve 1/2 litre su içerisinde 6 saat bekletilir ve daha sonra 10 dakika kaynatılır. Süzülen bu su günde 3 kez yemeklerden önce 1 çay bardağı kadar içilir. Barut ağacı kabuğu laksatif etkiye sahip olduğu için bağırsakların fazla çalışmasına ve ishale sebeb olabiir.

Barut Ağacı Kabuğu Zararları 

Barut Ağacı Kabuğu uzun süreli kullanılırsa bağırsaklarda tahriş meydana gelebilir. Ayrıca bağırsak mukozasında pigment birikimine neden olabilir. Kanamalı kolit ve el, ayak parmaklarında şekil bozukluğu yaşanabilecek diğer olumsuz etkilerden bazılarıdır. Bu sebeple mutlaka bir uzman bilgisi ve kontrolü atında tüketilmelidir. Yan etkiler görülürse derhal kullanımı kesilmelidir.
]]>
Kabuk Tarçın Çayı https://www.kabuk.gen.tr/kabuk-tarcin-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 09:27:59 +0000 Kabuk Tarçın Çayı hem kokusuyla hem de yararlarıyla sevilen bir çaydır. Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen tarçın kabuk ya da toz şeklinde kullanılabilir. Tarçın baharat olarak kullanılabildiği gibi çok eski zamanlar Kabuk Tarçın Çayı hem kokusuyla hem de yararlarıyla sevilen bir çaydır. Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen tarçın kabuk ya da toz şeklinde kullanılabilir. Tarçın baharat olarak kullanılabildiği gibi çok eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Vücut ısısını dengeleyen tarçın, demir yönünden zengindir ve kandaki oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlayan hemoglobin üretimini teşvik etmektedir. Tarçın kalsiyum içeriği sayesinde kemikleri ve dişleri kuvvetlendirir. Manganez ve lif açısından zengin olması sebebi ile tuzun vücuttan atılma sürecini hızlandırır ve kalın bağırsak kanseri riskini düşürmeye yarar. Bir çay kaşığı tarçında vücudumuzun günlük demir ihtiyacının %4, kalsiyum ihtiyacının %8, manganez ihtiyacının %68, lif ihtiyacının ise %16 kadarını karşılar.

Kabuklu Tarçın Çayının hazırlanışı:
Malzemeler:
 • 1 Adet kabuklu tarçın
 • Yarım litre su
1 adet kabuklu tarçını yarım litre kaynayan suya atıp altını kapatalım ve demliğin kapağını kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyelim. 
Demleme süresi bitince içebilirsiniz.

Kabuklu Tarçın Çayının Faydaları:
 • Kan dolaşımını arttırır
 • Soğuk algınlığına iyi gelir
 • Kan şekerini düzenleyerek insülin direncine karşı avantaj sağlar
 • Mide krampına iyi gelir
 • Mideyi rahatlatır
 • Adet sancılarını azaltır
 • Tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Anti bakteriyel oluşu nedeni ile enfeksiyonlara karşı korur
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • İyi kolesterolü belli bir seviyede tutmaya yardımcı olur
 • Tip 2 diyabette olumlu etkileri vardır
 • Hemoglobin üretimini teşvik eder.
 • Kemik ve dişleri güçlendirir.
 • Kokusu ile beyni etkileyerek dikkati arttırır ve hafızayı geliştirir.
 • İshale iyi gelir.
Kabuklu Tarçın Çayının Yan Etkileri: 

Genel olarak tarçın çayının her hangi bir zararı olmamakla birlikte bazı insanlar duyarlı olabilir ve alerjik reaksiyon oluşabilir. Emziren kadınlar ve hamile kadınlar doktorlarına danışarak kullanmalıdır.
]]>
Kurutulmuş Limon Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/kurutulmus-limon-kabugu.html Fri, 16 Nov 2018 01:41:41 +0000 Kurutulmuş limon kabuğu, Sağlık açısından birçok faydası bulunan limonun, genellikle kullanmadan attığımız kabuk kısmının limon kadar sağlığa faydalı olduğunu biliyor muydunuz İçerisinde potasyum, kalsiyum, C, P vitamin Kurutulmuş limon kabuğu, Sağlık açısından birçok faydası bulunan limonun, genellikle kullanmadan attığımız kabuk kısmının limon kadar sağlığa faydalı olduğunu biliyor muydunuz İçerisinde potasyum, kalsiyum, C, P vitamini ve polifenol bulunan limon kabuğu kurtularak birçok şekilde kullanılabilmektedir. Limon suyu fabrikalarından alınan limon kabuğu özel fırınlarda kurutularak elde edilmektedir. Taze limonların uygun şartlar altında gerekli olan işlemlerden geçirilip kurutulması ile oluşan kurutulmuş limon kabuğu, limonun içerisinde bulunan suyun buharlaşması neticesinde özünün kalmasına sayesinde içerisinde bulunan etken madde ve vitaminler taze limona göre daha da artar. Bu yöntemlerin yanı sıra evde kullanılmış olan limonların kabuklarını alarak güneşli bir yere sererek kurutarak birçok amaçla kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş limon kabuğu kullanım alanları, 

Birçok yiyeceğin koku, aroma ve renk vermek amacıyla kullanılabileceği gibi tek başına çay olarak ya da bazı çay karışımlarının içinde yer alan kurutulmuş limon kabuğu sağlık sektöründe ilaç ya da tedavi ürünü olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra kek ve bisküvi gibi gıdaların içerisinde, bazı yemeklerde, cilde haricen, iskorbüt hastalığı gibi C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklarda, bazı kalp rahatsızlıklarında ve kolesterol yüksekliğinde, bıçak ve çelik eşyaları parlatmak için ve yağlı mutfak eşyalarında kullanılmaktadır.

Kurutulmuş limon kabuğu faydaları; 
 • 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş limon kabuğu ilave edip bu şekilde 10 dakika daha kaynattıktan sonra hazırlanan çay içildiğinde karaciğeri temizler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kurutulmuş limon kabuğu idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Gazdan dolayı meydana gelen şişliğin giderilmesine yardımcı olarak mide kramplarının hafiflemesini sağlar.
 • İçerisinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur ve kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. 
 • C ve P vitamini içermesi bakımından kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olur. Şeker hastalığının sebep olduğu kalp hastalıklarını ve diğer kalp hastalıklarını tedavi eder.
 • İçerisindeki flovonoidler vücutta kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olur. Meme, kolon ve cilt kanserinin önlenmesinde oldukça etkilidir. 
 • İyi bir kalsiyum ve C vitamini kaynağı olması sayesinde kireçlenme, eklem iltihabı, romatizmadan kaynaklanan eklem ağrıları, kemik zayıflığı, kemik erimesi gibi rahatsızlıklara iyi gelir, kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.
 • Diş kanamalarında, diş eti iltihabı ve bazı ağız problemlerinde kurutulmuş limon kabuğundan hazırlanan çayın içilmesi oldukça faydalı olur.
 •  Vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve bu durum da birçok hastalığa karşı vücudun korunmasını sağlar. 
 • İçerisinde bulunan pektin bileşeni sayesinde şeker emilimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.
Kurutulmuş limon kabuğu yan etkileri, 

Limon kabuğunun kurutmadan evvel üzerinde zirai ilaç kalıntıları olabileceği düşünülerek kesinlikle bol su ile yıkanmalıdır. Aksi halde kurutulmuş limon kabuğu üzerindeki zararlı kalıntılar vücuda zarar verebilir. Bununla beraber kurutulmuş limon kabuğu yüksek miktarda oksalat bileşeni içerir ve bu nedenle aşırı miktarda tüketilmesi kristalleşme neden olur. Bu durumda safra kesesi ve böbrek taşı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
]]>
Ananas Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/ananas-kabugu.html Sat, 17 Nov 2018 01:40:50 +0000 Ananas kabuğu, sıcak ülkelerde yetişen iri boyutta hoş kokuya sahip meyve türlerindendir. Taze olarak tüketilen bu tropikal meyvenin kabuğu kalın yapılı olup yeşil tonlarındaki renktedir. Çam ağaçlarının kozalak kısıml Ananas kabuğu, sıcak ülkelerde yetişen iri boyutta hoş kokuya sahip meyve türlerindendir. Taze olarak tüketilen bu tropikal meyvenin kabuğu kalın yapılı olup yeşil tonlarındaki renktedir. Çam ağaçlarının kozalak kısımlarına benzerler. Ananas yetiştiriciliğinde Brezilya ilk sırada yer almaktadır.
Ananas kabuğu, içerisindeki vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Ananas meyvesini tüketen birçok kişi kabuğunun sağladığı faydaları bilmeyerek çöpe atmaktadır. Ananas kabuğu ile parazit, ödem, kabızlık, iltihaplanma ile ilgili sağlık problemleriyle mücadele edilebilir. Organik bir meyve olduğu için kabuklarının tüketimi taze olarak da yenilebilir.

Ananas kabuğunun sağlık yönünden faydası

Ananas kabuğu doğal haliyle tüketilebildiği gibi haşlanarak da yenilebilir. Bağırsaklarda oluşan parazitlerin atılmasını sağlar. Sindirim sistemini kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Hemoroid problemine iyi gelir. Mikrobik florayı koruyucu etkiye sahiptir. Doğal yönden güçlü bir iltihap önleyicidir. Ameliyat sonrası oluşan yaraların iyileşmesini sağlar. Kansere karşı koruma görevi üstlenir. Kan dolaşımını hızlandırarak pıhtılaşma sorununu ortadan kaldırır. Selülitler ile mücadeleye ve fazla kiloların verilmesine yardımcı olur. Mükemmel derecede iyi bir idrar söktürücüdür. Vücutta olan fazla sıvıların atılmasına yardımcı olur. Kanı etkili bir şekilde temizler. Ananas kabuklarıyla birlikte birçok krem, losyon firmalarında kullanılarak hoş kokulu cilt bakım ürünleri içerisinde yer alır.

Ananas kabuğu içeceği

Ananas kabuğu içerisindeki sağlıklı besin değerlerinden ötürü çok faydalı bir besin maddesidir. Ananas meyvesinin kabuğundan oldukça faydalı içecek yapmak mümkündür. Bunun için gerekli malzeme, ananas kabukları ve sudur.

Ananas kabuğu hazırlanışı:  

Bir adet ananas kabuğu yıkandıktan sonra meyvesinden bıçak ile ayrımı sağlanan ananas kabukları küçük küçük doğranıp bir kap içerisine alınarak içerisine yarım litre su eklenip kaynatılır. Kapak kapatılırsa daha iyi etki sağlayabilir. Kaynama aşamasına geldikten sonra dinlendirilerek sıcak veya soğuk bir şekilde tüketilebilir.
]]>
Mandalina Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/mandalina-kabugu.html Sat, 17 Nov 2018 04:14:01 +0000 Mandalina kabuğu, oldukça faydalı bir meyve olduğunu herkes bilinen mandalinanın meyve kısmı kadar faydalı bölümüdür. Mandalina kabuğundaki mucize şifaları toplumda bilen ve yararlanan kişi sayısı azdır. Bir Mandalina kabuğu, oldukça faydalı bir meyve olduğunu herkes bilinen mandalinanın meyve kısmı kadar faydalı bölümüdür. Mandalina kabuğundaki mucize şifaları toplumda bilen ve yararlanan kişi sayısı azdır. Bir çok kişi güzel kokusu ile insanları etkileyen mandalinayı yerken kabuğunu ise çöpe atar. Aslında oldukça fayda sağlayan mandalina kabuğu ile bir çok şey üreterek kullanılabilir. 

Mandalina Kabuğu Faydaları 

Basit olarak hazırlanabilen bazı tariflerle mandalina kabukları kolayca değerlendirilebilir: Örneğin soyup akşamdan bir sürahi suyun içine atılan kabuklar sabaha kadar bekletildiğinde diş etlerini besleyen ve bağışıklık sistemini de güçlendiren bir vitamin takviyesi haline gelecektir.

Ayrıca soğuk kış aylarında hazırlanan mandalina kabuğundan hazırlanmış sıcak çaylar ile soğuk algınlıklarına karşı direnç kazanılabilir. Hazımsızlığa iyi gelen mandalina kabuğu ve bağırsakları çalıştırma özelliğine de sahiptir. Kabukların içinde bulunan tangeretin adı verilen bir maddenin ise beyin içinde oluşan tümörlerini küçülttüğüne dair bir takım veriler mevcuttur. Mandalina Kabuğu ayrıca kötü huylu kolesterolün düşürülmesine de katkıda bulunur.

Mandalina Kabuğu Farklı Kullanım Şekilleri

Mandalina kabuğu ayrıca besinlerin özellikle de tatlıların üzerine ya da içine rendelenerek az miktar aroma verici olarak konulabilir. 

Mandalina kabuğunu değerlendirmenin en iyi yollarından biri de reçel olarak tüketmektir. Bu şekilde hem muhafaza süresinin artması nedeniyle kabuklardan daha uzun süre istifade edilebilir hem de kahvaltı sofralarına faydalı ve lezzetli bir alternatif katılmış olur. Kış aylarının vazgeçilmezi olan mandalinanın kabuklarının da soba üzerinde koku yaymaktan öte faydaları olduğunu unutmayalım.
]]>
Karpuz Kabuğu Reçeli https://www.kabuk.gen.tr/karpuz-kabugu-receli.html Sat, 17 Nov 2018 17:02:47 +0000 Karpuz Kabuğu Reçeli;  karpuz severek tüketilen bir meyvedir. Karpuzun kırmızı kısmının pek çok faydası olduğu gibi karpuz kabuğunun da vücudumuz için pek çok faydası faydası vardır. Karpuzun kabuğu sitrülinin isimli bir Karpuz Kabuğu Reçeli;  karpuz severek tüketilen bir meyvedir. Karpuzun kırmızı kısmının pek çok faydası olduğu gibi karpuz kabuğunun da vücudumuz için pek çok faydası faydası vardır. Karpuzun kabuğu sitrülinin isimli bir madde içermektedir. Sitrülinin kan dolaşımını rahatlatır, antioksidandır ve  pek çok kanser çeşidine karşı koruduğu bilinmektedir. Karpuzun antioksidan özelliğinden dolayı yaşlanmayı geciktirdiği bilinmektedir. Karpuz kabuğunu katı meyve sıkacağında karpuzun yeşil kısmını alıp beyaz kısmını dilimleyip sıkarak içtiğimizde daha faydalı olduğunu görmekteyiz. Karpuzun en vitaminli yeri bütün meyvelerde olduğu gibi karpuzun da kabuğudur. Karpuz kabuğu reçeli için karpuzun sert ve yeşil olan kısmı soyulup beyaz kabuğu kullanılmalıdır.

Karpuz Kabuğu Reçeli İçin Malzemeler;
 • Yarım karpuz kabuğu,
 • Beş su bardağı toz şeker,
 • Beş su bardağı su, 
 • Bir çorba kaşığı karbonat, 
 • Beş adet karanfil,
 • Bir adet limon kabuğu rendesi, 
 • Yarım limon suyu, 
 • Üç, dört adet limon tuzu,
Karpuz Kabuğu Reçeli Yapılışı;

Karpuzun kabukları soyulur. Sonra İsteğe göre küp veya ince şerit şeklinde doğranır. Karpuzun kabuğunun içerisinde bulunan kırmızı kısımlar tamamen alınır. Kırmızı kısımları kesinlikle bırakılmamalıdır. Karpuzun kabuğunda kırmızı kısımdan bırakırsak reçel yumuşak olur. Reçelin yumuşak olması istenen bir durum değildir. Bunun için tamamen alınmalıdır. Daha sonra doğramış olduğunuz karpuz kabuklarını tencereye koyuyoruz içerisine üzerine geçecek şekilde su ilave ediyoruz. Üzerine karbonatı ilave edip iyice karıştırıyoruz. Bir gece buzdolabında bekletiyoruz. Ertesi gün karpuzun suyunu süzüp bol suyla yıkıyoruz. Yıkama işleminden sonra karpuzun üzerini geçecek şekilde tekrar su koyuyoruz ve iki dakika kaynatıyoruz. Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra suyunu süzüyoruz. Kaynatma işlemi iki dakikayı kesinlikle geçmemelidir. Daha sonra geniş bir tencereye karpuz kabuklarını, suyu, toz şekeri, limon kabuğu rendesini, karanfilleri koyuyoruz. Ocağı orta ateşte ayarlayıp kaynayana kadar pişiriyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte karpuz kabuklarını şeffaf ulaşıncaya kadar pişirmeye devam ediyoruz. Son olarak limon suyu ve limon tuzunu ilave ediyoruz. Sonra da  beş dakika daha kaynatılıp ocaktan alıyoruz. Ocaktan aldığımız karpuz kabuğu reçelini soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra kavanoza boşaltıp buzdolabında muhafaza ediyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Nar Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/nar-kabugu.html Sat, 17 Nov 2018 22:54:03 +0000 Nar kabuğu, bu meyvenin içeri kadar dışı yani kabuğu da faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yapılan araştırmalara göre nar kabuğunun, kötü huylu kolesterolü azalttığı, kalp ve damar hastalarına, meme kanserine, beta h Nar kabuğu, bu meyvenin içeri kadar dışı yani kabuğu da faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yapılan araştırmalara göre nar kabuğunun, kötü huylu kolesterolü azalttığı, kalp ve damar hastalarına, meme kanserine, beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara içindeki suyuna göre daha fazla önemli yararlar sağlamaktadır. Çin’de yapılan araştırmalar ışığında nar kabuğunun potansiyelini ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra narın kabuğunda yer alan antioksidanlar meyvedekilerden daha çoktur. Aşağıda nar kabuğunun ne kadar önemli olduğunu ve faydalarından bahsedeceğiz. 

Nar kabuğu faydaları

 • Kemik erimesini önlemeye yardımcı olur: Antienflamatuvar ve antibakteriyel özellikte olan nar kabuğunun, menopoz sonrası kemik yoğunluğu azalan kadınlarda etkili oludğu ve osteoporozun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bunun yanında nar kabuğu çayı veya nar kabuğunu toz haline getirdikten sonra su ekleyerek içilebilir.
 • Cilt sağlığını korur cildi güzelleştirir: Nar kabuğu cildin kollajen kaybını engelleyerek kırışıkların oluşmasını önlemektedir. Bunun için yapılması gereken kurutulmuş nar kabuğunu toz haline getirdikten sonra ve biraz gül suyu ile hamur kıvamında bir maske hazırlayarak bu maskeyi yüze uygulamak gerekir. Nar kabuğunun sadece cilde faydası kırışıklık önlemeden ibaret olduğu söylenemez. Cilt üzerinde nemlendirici etkisiyle Ph dengesinin düzenlemesinde yardımcı olmaktadır. Çevresel kirliliğin oluşturduğu toksik etkiden ve güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumaktadır.
 • Kanser önlemede etkilidir:Nar kabuğunun antioksidan ve anti mutajenik yani gen değişimini engelleyici etkisiyle araştırmalarla kendini ıspatlamıştır. Nar kabuğunun nardan çok daha fazla gallik asit ve ellajik asit gibi fenolik bileşikler içerdiği ve bu bileşiklerin meme ve prostat kanseri ciddi hastalıkların ve türlerine karşı etkili olduğunu araştırmalarla bulunmaktadır.
 • Nar kabuğu C vitamini deposudur: C vitamini sağlık için en önemli vitaminlerden arasındadır. C vitamininin eksikliği pek çok hastalığın gelişimine zemin hazırlar. C vitamininin kan damarlarının yapısını sağlamlaştırıp, yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor, bağışıklık sistemini korumak, kemikleri, dişleri ve kıkırdakların onarılmasında etkili olup güçlendirmektedir.
 • Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisine yardımcıdır: Nar kabuğu geleneksel tıpta öksürüğün ve boğaz ağrıları giderilmesinde asırlar boyunca kullanılmıştır. Kurutulmuş nar kabuklarını suda kaynatarak çay olarak içebilir veya bu su soğutarak gargara olarak kullanılabilir. 
 • Kalp hastalıklarından korunmaya yardımcıdır: Nar kabuğunun kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Kalp hastalıkları açısından en önemli risk etkenlerden biri kabul edilen kötü kolesterol yüksekliğine karşı nar kabuğundan yararlanabilir.
 • Ülsere karşı etkilidir: Yapılan bir araştırmalar göre yüksek antioksidan aktivitesi olan nar kabuğu özünün antiülser etkisi bulunur. 
 • Ağız ve diş sağlığını korur: Nar kabuğu kötü ağı kokularına, dişeti iltihaplarına karşı etkilidir. Bunda dolayı kurutulmuş nar kabuklarını toz haline getirilip, bir bardak suya ekleyerek karıştırılıp ev ağızda gargara yapılmalıdır. 

]]>
Kaplumbağa Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/kaplumbaga-kabugu.html Sun, 18 Nov 2018 22:25:15 +0000 Kaplumbağa Kabuğu, Testudinata takımından olan kaplumbağa vücutları bağa adı verilen kabukla örtülü kendilerini de yuva olarak kullandığı kısa bacaklı dişi olmayan ve gaga ağızlı hayvana denir. Bir diğer adı da tosbağa Kaplumbağa Kabuğu, Testudinata takımından olan kaplumbağa vücutları bağa adı verilen kabukla örtülü kendilerini de yuva olarak kullandığı kısa bacaklı dişi olmayan ve gaga ağızlı hayvana denir. Bir diğer adı da tosbağa olarak bilinir. 

Kaplumbağa Çeşitleri,

250 türlü çeşidi vardır. Kara da su da ve tatlı suda yaşarlar. Kaplumbağaların kabukları kemiklerin birbirleri ile kaynamasıyla oluşur kalın yapıya sahiptir kimi zaman desenli taşa benzetilir. Bağa denilen kaplumbağa kabuğunun iki uç kısmında da birer geniş delik vardır bir ucundan başı ile iki ön ayağı çıkar diğer ucundaki delikten ise iki arka bacağı ve kuyruğu çıkar. Her hangi korkacağı bir şey olduğunda yada dışarıdan gelecek bir zarar da kendilerini korumak için kabuklarına çekilirler. Aynı zamanda uyku içinde kabuk içine girdikleri bilinir. Kaplumbağa yaşları kabuklarından anlaşılır üzerindeki halka desenlerine her sene yenisi eklendiği zaman yaşları hesaplanabilir. Alt ve üst yüzeyleri boynuzsu yapıya sahip plakalar ile kaplıdır. Kaplumbağa yaşları ilerledikçe fiziksel yapıya göre kabuk üzerinde ki kalın tabaka çizgileri yamuklaşıp bozulabilir. Kaplumbağa Kabuğu123 sene yaşamış deniz kaplumbağası tespit edilmiştir yukarıda da belirttiğim gibi yaş ilerledikçe desen halkalar artar ve kaplumbağa ebat olarak da büyük iri bir hali alır kaya veya taşa benzetilir. Araştırmacı bilim adamları soyu bitmiş bir Afrika sürüngeninin fosilleşmiş iskeletinin 30 ile 55 milyon yıllık evrim dönemiyle ilgili bilgiler sağladığını açıkladılar. Hemen hemen 260 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosil bütün kaplumbağaların atası olarak bilinen  Eunotosaurus'a aittir. Kaplumbağaların kabukları en az 50 kemikten oluşur. Kaburgalar omuz kemikleri ve omurlar birbirine kaynayarak oluşturur. Kaplumbağa ile alakalı inceleme ve araştırmalar yapıldığı zaman kabukların nasıl oluştuğu kolayca anlaşılır. Öncelikle omuz bölgeleri genişler diğer saydığımız kemik bölgeleri birleşir ve kaplumbağa vücudu zar ile sarılır. Zamanla bu zar sertleşerek kaplumbağa kabuğunu yani bağayı oluşturur. Bundan 210 yıl önce ölmüş bir kaplumbağa kabuğunun oluşumunu tamamladığı bilinir ancak bazen de bazı ölü olan kaplumbağalar kabuk oluşumlarını tamamlayamadıkları için ölürler.
]]>
Portakal Kabuğu Reçeli https://www.kabuk.gen.tr/portakal-kabugu-receli.html Mon, 19 Nov 2018 15:06:13 +0000 Portakal Kabuğu Reçeli, Portakal, Turunçgiller familyasından olup, anayurdu Himalayalar'ın güneyindeki ülkelerden Çin'e kadar uzanan bölgeler olan, portakal ülkemizde de Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı şeridinde yetiştirilmekt Portakal Kabuğu Reçeli, Portakal, Turunçgiller familyasından olup, anayurdu Himalayalar'ın güneyindeki ülkelerden Çin'e kadar uzanan bölgeler olan, portakal ülkemizde de Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı şeridinde yetiştirilmektedir. Boyları 10 metreye kadar uzayan portakal ağacı, turunçgiller arasında en yüksek ve en uzun yaşayan ağaçtır. Latincesi Citrus sinesis olup meyveside turunç meyvesine benzer, lezzetli, mayhoş ve tatlıdır. Meyvenin kabuklarından Reçel, kabuk kısmındaki ceplerinden portakal esansı yağı elde edilmektedir. Elde edilen esans yağı eczacılıkta ve gıda sanayinde kullanılır. Portakal kabuğundan yapılan reçel tarifimizde aşağıdadır.

Portakal Kabuğu Reçeli Malzemeler;
 • 7 - 8 adet portakal
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı portakal suyu 
 • 2 su bardağı su

Portakal Kabuğu Reçeli
Portakal Kabuğu Reçeli, Yapılışı;

Portakal kabuklarını soyarken yırtmadan dikine kesebileceğimiz şekilde soyalım, 1 cm ye yakın kalınlıkta uzunlamasına keselim, kıvırıp iğne yardımıyla ipe dizelim. Portakal kabuğunun acısını almak için bir kapta kaynatalım kabuğun acısı çıkana kadar suyunu değiştirerek 3 - 4 kez tekrarlayalım.
Tencereye  2 bardak su, 3 bardak portakal suyunu ve toz şekeri  dökerek kaynatalım. Kaynama sonrası  5 - 10 dakika kadar daha kaynatalım. Üzerine ipe dizdiğimiz  portakal kabuklarını ilave edelim, kıvam alıncaya kadar kaynatalım. Soğuyunca portakal kabuklarındaki ipi alalım.
]]>
Yeşil Ceviz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/yesil-ceviz-kabugu.html Mon, 19 Nov 2018 20:32:54 +0000 Yeşil Ceviz Kabuğu, Ceviz içinin insan beyni ile benzerliği herkes açısından bilinir ve oldukça şaşırtıcı bulunur çünkü beyin ile benzerliği olmasının yanı sıra beyin için faydalı ve geliştirdiği söylenir. Doktorlar Yeşil Ceviz Kabuğu, Ceviz içinin insan beyni ile benzerliği herkes açısından bilinir ve oldukça şaşırtıcı bulunur çünkü beyin ile benzerliği olmasının yanı sıra beyin için faydalı ve geliştirdiği söylenir. Doktorların neredeyse hepsi hamile kadınlara bolca ceviz yemelerini önerir çünkü hem anne sağlığı açısından hemde bebek beyin gelişimi açısından çok faydalıdır. Ceviz içerisinde ki mineraller insan vücudu için hatta beyni için gerekli olan bütün vitaminleri taşır. İnsan hayatı için büyük önem taşır nasıl tüketilirse tüketilsin her türlü yenir. Ceviz ham hali ile tüm olarak her şeyi ile çok faydalıdır. Cevize ulaşmak için öncelikle yeşil kabuk daha sonra içindeki sert kabuk ve daha sonra da cevizin kendisine ulaşır ceviz içi ne kadar fazla vitamin ve mineral taşıyor ise dışta bulunan yeşil kabuk da bir o kadar faydalıdır. Ceviz kabuğu içerisinde insan vücudu için önemli olan gümüş iyonu denilen maddeyi içeriğinde barındırır. Bu da kolesterolü düşürür ve dengede tutar. 

Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir

İçerisinde mide, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen vitamin bulunur. Aynı zamanda şiddetli ve geçmek bilmeyen rahatsızlıkların geçebilmesi için kimyasal ilaçlar dışında tüketilmesi gereken ceviz kabuğu ve cevizdir. Saç sağlığı açısından da büyük önem taşır saçlarını kimyasal içerikli boyalar ile boyamak istemeyen kişiler saçları yıpratmamak adına ceviz kabuğu ile doğal boya hazırlayabilirler. 

Yeşil Ceviz Kabuğu
Yeşil Ceviz Kabuğu İle Hazırlanan Doğal Saç Boyası  İçin Gerekli Malzemeler
 • 7 adet ceviz yaprağı
 • 2 su bardağı su 
 • Bir avuç iyice kırılmış ezilmiş ceviz kabuğu

Yeşil Ceviz Kabuğu İle Hazırlanan Saç Boyası Yapılışı

Öncelikle ceviz kabukları toz haline getirilmeli ardından küçük boy tencereye 7 adet ceviz yaprağı ile 2 su bardağı su eklenir ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra üzerine toz haline getirilmiş olan ceviz kabukları ilave edilir o şekilde de biraz kaynadıktan sonra ocak kapatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra bir cam kavanoza veya şişeye konur kullanılacak zamana kadar bekletilir. 


Yeşil Ceviz Kabuğu İle Hazırlanan Saç Boyası Kullanımı

Bu karışım günlük olarak uygulanır her gün yarım su bardağı kullanılması uygundur. Saçın her tarafına sürülür ve bone yardımı ile kapatılır bir saat kadar bekletildikten sonra yıkanabilir. Karışım bittikten sonra ne kadar faydalı olduğunu fark edeceksiniz. Eğer saçta beyaz oranı fazla ise  1 ve ya 2 ay boyunca her gün uygulamanız etkili olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir konu daha var ki o da mutlaka eldiven kullanılması çünkü cevizin çıkardığı boya kimyasal boyalar gibi çabucak geçmeyebilir kötü bir görünüm ortaya çıkar. 
]]>
Elma Kabuğu Çayı https://www.kabuk.gen.tr/elma-kabugu-cayi.html Tue, 20 Nov 2018 18:24:42 +0000 Elma Kabuğu Çayı, Kış aylarında özellikle çocukların ve büyüklerin en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi öksürüktür. Hastalık geçse bile öksürük çok uzun zaman sürebilir. Bu öksürük için doğal yöntemle Elma Kabuğu Çayı, Kış aylarında özellikle çocukların ve büyüklerin en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi öksürüktür. Hastalık geçse bile öksürük çok uzun zaman sürebilir. Bu öksürük için doğal yöntemlerle çözüm bulunabilir. Öksürüğün yanında bir de balgam var ise durum çok daha kötüdür. Elma kabuğu çayı bunun için doğal bir yöntemdir. 

Elma Kabuğu Çayının Faydaları 

Elma ve elma kabuğunun faydaları saymakla bitmez. Elmanın kendisi kadar kabuğu da oldukça faydalı olduğu bilinir. Elma, kabuğu ile birlikte tüketilmeye özen gösterilmeli. Elma, kolesterolü düşürmeye yardım eden ve verdiği uzun süreli tokluk hissi  etkisiyle diyet ve sağlıklı beslenmenin en büyük yardımcısı olan bir meyvedir. Bunun yanında elmanın kabuğu da solunum yolları açısından oldukça faydalıdır. Elma herşeyi ile oldukça faydalıdır. Akciğerin normal fonksiyonunu gerçekleştirmesine de yardımcı olur. Elma kabuğu çayı içeriğinde  A, B ve C vitaminlerini barındıran, pektin ve organik asitler açısından zengin olan ve sindirime yardımcı olan faydalı bir çaydır. Bilinen hiçbir yan etkisi bulunmayan elma kabuğu çayını günde iki veya üç defa içilebilir. Fazla tüketmek yarardan daha çok zarara dönüşür. 

Elma Kabuğu Çayı ile Öksürük Tedavisi

Öksürük, boğazda aşırı bir tahribat yaratan rahatsızlıktır. Elma ve elmanın kabuğu ile yapılacak çayla boğazın yumuşaması sağlanır. Eğer ki öksürük kronik ya da üşütmeden kaynaklanmıyorsa öksürüğün kesilmesine fayda sağlayacaktır.

Elma Kabuğu Çayı
Elma Kabuğu Çayı ile Kilo Verme

Zayıflamak isteyenler için elma çayı önerilmektedir. Bunun sebebi ise elmanın kendisinde ve kabuğun da bulunan metabolizmayı hızlandırıcı maddelerin bulunması ile alakalıdır. Zayıflamak için kullanılan kimyasal ilaçlar böbrekler,  karaciğer gibi organlara çok fazla zarar verir ve dengesini bozar. Bunun için uzmanlar zayıflamak isteyen kişilere tamamen doğal olduğu için elma kabuğu çayını önermektedir. Elma kabuğu çayının yan etkisi olmadığı için düzenli yapılan spor ile kilo vermeye oldukça yardımcı olur. 

Elma Kabuğu Çayı ile Ağız Sağlığını Korumak

Ağız sağlığı için hem taze olarak elma, hem de elma kabuğu çayını içmek son derece etkili bir yöntemdir. Elmanın içeriğinde bulunan onarıcı vitaminler sayesinde diş etleri beslenir, ağız içinde çıkan  yaraları tedavi eder. Elmanın çiğ olarak tüketilmesi de oldukça önemlidir çünkü dişlerin temizliğinde ve dişlere masaj için tavsiye edilir. 

Elma Kabuğu Çayı Nasıl Hazırlanır 

Bu şifalı çayın  yapılabilmesi için iki adet elma iyice yıkandıktan sonra kabukları ile birlikte küçük parçalar halinde doğranır ve iki bardak su ile on dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra içine iki veya üç tane kabuk tarçın ilave edilir ve tarçın ile birlikte de beş dakika demlendirilir ve sıcak olarak tüketilir. ]]>
Beyaz Saçlar İçin Ceviz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/beyaz-saclar-icin-ceviz-kabugu.html Wed, 21 Nov 2018 18:04:40 +0000 Beyaz saçlar için ceviz kabuğu, Saçlarımız zamanla kendi doğal rengini kaybetmeye başlar. Ve bir zaman sonra saçlarda beyazlar ortaya çıkmaya başlar. Genelde yaşlıların saçlarının beyazladığı düşünülür ancak bu hiç Beyaz saçlar için ceviz kabuğu, Saçlarımız zamanla kendi doğal rengini kaybetmeye başlar. Ve bir zaman sonra saçlarda beyazlar ortaya çıkmaya başlar. Genelde yaşlıların saçlarının beyazladığı düşünülür ancak bu hiç te düşünüldüğü gibi değildir. Çok erken yaşlarda da saçlarda beyazlaşma meydana gelmektedir. Bazen bu durum genetik olabilir. Ailede saçları beyaz olan çok kişi vardır ve bu genç yada yaşlı fark etmeden aynı genetik özellikleri taşıyan aile bireylerinde görülme ihtimali fazladır. Bazen de renk pigmentlerinden dolayı yanı pigmentlerin az olmasının sonucunda beyazlar oluşabilir. Beyazları kapatmak amacıyla günümüz insanları bende dahil olmak üzere saç boyalarını çok kullanıyoruz. Ancak bu saç boyaları kimyasal madde içerdiği için hem saçlarımıza hemde derimize zarar vermektedir. Zaten kullandığımız boyalar da zamanla saçlarımızın daha çok boyanmasına neden olmaktadır.

Beyaz Saçlar İçin Ceviz Kabuğu
Doğal Saç Boyası Ceviz Kabuğu,

Saç boyaları yerine daha doğal yöntemlerle de saçlarımızın rengini değiştirmemiz oldukça mümkün. Saç rengini değiştirmek için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de yeşil ceviz kabuğu ile saç rengini değiştirmek. Ceviz kabuğu sayesinde saçlarımızın tekrar eski haline dönmesi çok mümkün ve hatta bazı saçlarıda kestane tonlarına çevirebilir. Ceviz ile yapacağımız yöntemden biri 20 tane cevizin yeşil kabuğunu 1 litre suda 10-15 dakika kaynatın. Elde edilen su ile her gün saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullandığınız zaman saçlarımızın renginin değiştiğini fark edeceksiniz. Diğer bir yöntem ise cevizin yeşil kabuğunu dövüp püre haline getirin. Bir miktar ceviz kabuğunu yarım litre suda 15 dakika kaynatın. Elde edilen suyun içerisine püre halindeki ceviz kabuklarını katıp saçlarınıza sürün. 1 saat bekletin ve sonra saçlarınızı ılık bir su ile masaj yaparak yıkayın. Bu yöntemi de hafta da bir kez saçlarınıza uygulayın. Zamanla saçlarınızda ki değişimi fark edeceksiniz.
]]>
Yara Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/yara-kabugu.html Thu, 22 Nov 2018 08:13:04 +0000 Yara Kabuğu, Herhangi bir sebepten dolayı vücut derisinde bir yara oluştuğunda yara açıkken mikro organizmalardan korunması için yara üstü sert bir şekilde kan pıhtılaşması ile kabuk tutar bu kabuk alt kısımda yeni bir doku Yara Kabuğu, Herhangi bir sebepten dolayı vücut derisinde bir yara oluştuğunda yara açıkken mikro organizmalardan korunması için yara üstü sert bir şekilde kan pıhtılaşması ile kabuk tutar bu kabuk alt kısımda yeni bir doku oluşturur. Vücutta bir yer kesildiğinde ve ya zede gördüğünde yapılan ilk müdahale kanı durdurmak olur. Açık yara oluştuğunda kan dolaşımı daha çok hızlanarak yaranın olduğu bölüme doğru gelir ve kendisini dışarı atar. Yara bölgesine ulaşır ulaşmaz hücreleri birbirine bağlamak için salgı üretir. Bu olay gerçekleşene kadar kan damarları daralır kan kaybını ve virüs bulaşımını önler. İpliksi lifleri salgılayan fibri denilen özel ve değerli hücreler yaranın etrafında ağ örmeye başlar. Bu esnada kendini dışa atmak isteyen kan hücreleri üst üste gelir baskı yapar buda pıhtılaşmaya neden olur. Böylelikle yara kabuk bağlar. Bu şeyden sonra kabuk temizlenme işlemi başlar. Yara kabuğu etraftaki kiri ve mikropları yiyerek bölgeye yeni kuvvetler ve akyuvar yani beyaz kan gönderir. 

Yara Kabuğu
12 saat içerisinde görevleri bittikten sonra daha güçlü hücreler ortaya çıkar ve görevini tamamlamış lan beyaz kana yani akyuvarlara hücum eder bu da enfeksiyonlu bir görünüm sağlar. Bu da yaranın iyi olacağının yada şöyle diyebiliriz yaranın enfeksiyon ile savaştığının belirtisidir. Yaklaşık bir gün sonra içten olarak kanama tekrar başlar fakat bu kanama yara için faydalıdır çünkü bu kanama yaranın üzerindeki iyileşmeyi önleyecek olan mikropları öldürür ve yaranın pürüzsüz olmasını sağlar. Kabuk altındaki yapıcı hücreler lifler ortaya çıkararak yara kapanmasına yardımcı olur. Bu arada derinin ana maddesini üreterek doku onarımını ve yeni deri meydana gelmesine yardımcı olur. Bu olayların bitiminde ise kabuk yara üzerinden düşer. 
]]>
Midye Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/midye-kabugu.html Fri, 23 Nov 2018 04:00:29 +0000 Midye Kabuğu, Midyegiller familyasından gelen midye denizlerde, tatlı sularda koloniler oluşturarak yaşarlar yaşarlar. En önemli özelliği kireçli maddeden oluşmuş, ikisi de eşit boyutta olan midye kabuğu ile Midye Kabuğu, Midyegiller familyasından gelen midye denizlerde, tatlı sularda koloniler oluşturarak yaşarlar yaşarlar. En önemli özelliği kireçli maddeden oluşmuş, ikisi de eşit boyutta olan midye kabuğu ile sarılı olmasıdır. Midyelerin çoğu zeminde yani sürüngen olarak yaşarlar. Özellikle suların dibinde yaşadıkları için solungaç solunumları gelişmiştir. Boyları altmış santimetreye kadar uzayabilir. Bu sürüngenler yumurta ile ürerler, bazıları her dönem bazıları mevsimsel ürerler. Yaşayan yaklaşık 11.000 civarı midye türü vardır. Her midye türünün midye kabuğu tipi rengi ve sertlik derecesi farklı iken aynı türler  ayırt edilemeyecek kadar benzerlik gösterirler. Midyeler kabukları sayesinde kolayca tanınabilen, deniz canlıları arasında yer alırlar. Bir yumuşakça olan salyangozlardan en önemli iki parçadan oluşan midye kabuğudur.  Midye kabuğu birbirlerinin tamamen aynıdır. Ve bu kabuklar birbirleriyle bir noktada eklemleşme tarzında yapışıklık gösterirler. Sert mide kabuğunun midye için oldukça fazla faydası vardır. Salyangoz kabuğundan daha sert ve daha kalın olan midye kabuğu, mükemmel işlevlere sahiptir. 

Midye Kabuğu

Mide kabuğunun bazı özellikleri:

 • Midye iki midye kabuğunun arasında yani iç kısımında yaşamını sürdürür. Midye kabuğunun içi manto adlı  yumuşak zarla kaplıdır. Üç tabakadan meydana gelen midye kabukları mantonun salgısını yaparlar.
 • Midye kabukları çapraz uzanan  kas gruplarına yapışıktır. Kabuğun hareketinde kaslar, kasın hareketinde kabuğun yapısı işlev görür. 
 • Midyenin kendine has enzim ve zehirlerinin salgılanmasını sağlar.
 • Avlanırken kabuğu kamufle eder ve kabuğun ani kapanışıyla da nadir olsa da avlanırlar.
 • Midye kabuklarının içinde kaslar dışında kas yapılı ayak, yassı levha şeklinde iki çift solungaçları bulunur ve kabuğun üzerinde bulunan delikten içeri giren su, bütün vücudu dolaştıktan sonra altta bulunan delikten dışarı atılır. Ağız boşluğunda, çenesi,  tükürük bezleri ve çiğnemeye yarayan yapıları bulunmayan midyenin mide ve bağırsağı bulunur. Kalbi solungaçlar ile bağımlı şekilde işlevini sürdürür. 
 • Midyeler tehlike anında veya suyun dibine çökmek istedikleri zaman midye kabuğundaki suyun giriş ve çıkış deliklerini dışarıda bırakarak kendilerini kum ve çamura gömebilirler.
 • Midye kabuğunu manto kenarında sıra halinde görme organları bulunur bulunur. 
 • Demir ve bakır bulunan yerleri de severler. Buda insanlar için büyük kolaylık sağlar özellikle maden ve mineral suları bakımından zengin kaynak bulunmasını kolaylaştırırlar. 
 • İnsanlar tarafından bilinçsizce tüketilmesi zehirlenmelere hatta ölümlere yol açabilen midyelerin kabuğu üzerinde araştırma yapılmıştır. Çıkan sonuç ise oldukça şaşırtıcıdır. Midye kabuğunun dezenfektan yapısında olduğu tespit edilmiştir. Hastalık yapıcı patojen bakterilerin düşmanı, geleceği ümit vad eden bir kaynaktır midye kabuğu.

]]>
Fındık Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/findik-kabugu.html Fri, 23 Nov 2018 23:55:24 +0000 Fındık Kabuğu ; Fındık, yuvarlak şekilde, yaprakların kenarları çift dişli olan, ucu sivri bir bitkidir. İki türü vardır. Çiçekleri yapraklardan hemen önce ilkbahar mevsiminde açar. Bir evcikli şekildedir. Erkek ç Fındık Kabuğu ; Fındıkyuvarlak şekilde, yaprakların kenarları çift dişli olan, ucu sivri bir bitkidir. İki türü vardır. Çiçekleri yapraklardan hemen önce ilkbahar mevsiminde açar. Bir evcikli şekildedir. Erkek çiçekleri kedicik biçiminde 12 cm uzunluğunda olup, sarı renktedir. Dişi çiçekleri çok küçük olup, kış boyunca tomurcuklarda gizlidir. Yaklaşık 3 mm uzunluğunda kırmızı renktedir. Meyvesi 2 cm çapındadır. Kabuğun çevresini tamamen veya kısmi olarak kuşatan, bir kadehcik bulunmaktadır. Kadehciğin şekli ve yapısı fındık türlerinin teşhis edilmesinde önemlidir.

Yüksek ticari değeri olan fındık, Giresun ve Trabzon illerinde, tek tarım çeşidi olarak kulllanılır. Üretilen fındıkların rn az %80'i Karadeniz Bölgesin den elde edilir. Karadeniz Bölgesi'nden başka olarak Marmara Bölgesinde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde birinci sırada bulunmaktadır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını ülkemiz karşılar. 

Fındık Kabuğu

Dünyanın en fazla fındık alımı yapan şirketleri, üretimin Türkiye nin kontrolünden çıkması ve daha ucuza fındık temin etmek için, yabancı ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik etme ve araştırma yapmaktadır. Fındık çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve zindelik verirken, beden ve zihin yorgunluğunuda azaltır. Fındık, kalp ve damar hastalıkları açısından oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürüp, kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini en aza düşürür.Çok etkili bir besindir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimine destekte bulunur. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak bebekleri için fındık yemeleri tavsiye edilir. Cinsel gücü arttırır, varisleri düzeltir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıkları içinde faydalıdır. Ayrıca, cildi parlatıp, güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok fazla iyi gelmesidir.

Fındık Kabuğu, fındığın kırılması işleminden sonra, tane ile kabuğun birbirinden ayrılması sonucunda oluşan, odunsu sert bir malzemedir. Fındık kabuğu söyleyiş bakımından düşünüldüğü zaman, fındık harmanı sonrasında fındık tanesinin kabuk dan ayrılmasından sonraki, posa malzemesine de fındık kabuğu adı verilmektedir. Fındık işletmelerinde makineler den ayrıştırılan fındık daha sonra, oluşan fındık özünün ayrışması sonrasında çıkan fındık kabuğu, genellikle yakacak olarak kullanılmaktadır.

]]>
Ceviz Kabuğu Suyu https://www.kabuk.gen.tr/ceviz-kabugu-suyu.html Sat, 24 Nov 2018 06:37:39 +0000 Ceviz kabuğu suyu, cevizin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Tıpkı ceviz gibi ceviz kabuğu da sağlık için fayda sağlamaktadır. Ceviz kabuğu suyu sağlık için birçok alanda kullanılabilir. Adeta bir ş Ceviz kabuğu suyu, cevizin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Tıpkı ceviz gibi ceviz kabuğu da sağlık için fayda sağlamaktadır. Ceviz kabuğu suyu sağlık için birçok alanda kullanılabilir. Adeta bir şifa kaynağı olan ceviz tüketildikten sonra kabukları çöpe atılıyorsa büyük yanlış yapılıyor demektir. Ceviz kabuğu bir tencerenin içinde kaynatılarak içilebilir. Bir defa kaynatılan ceviz kabuğu suyu 1 hafta boyunca tüketilebilir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı doğal bir reçete aranıyorsa ceviz kabuğu suyu içilebilir. Ceviz kabuğu suyunun kanı temizleyici özelliği bulunmaktadır. Ceviz kabuğu ve yaprağı aynı anda kaynatılarak sivilcelere uygulanırsa sivilce ve sivilce izlerine iyi gelir. Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir. Ceviz kabuğu suyunun kurt düşürücü, mikrop kırıcı ve vücudu kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

Ceviz kabuğu suyu, mide, bağırsak, böbrek gibi organlarda yaşanan problemler için fayda sağlamaktadır. Bu tür hastalıklar çok şiddetli değilse ceviz kabuğu suyu ile tedavi edilebilir. Ceviz kabuğu suyu yaygın olarak saç sağlığı için kullanılmaktadır. Ayrıca saç boyası olarak da hazırlanan ceviz kabuğu suyu özellikle kadınlar tarafından çok fazla tercihe dilmektedir. Hem saç rengini değiştirici özelliği, aynı anda saç sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Ceviz Kabuğu Suyu

Ceviz kabuğu suyu ile saç boyası nasıl hazırlanır

 • 1 kase ceviz kabuğu
 • 7 tane ceviz yaprağı
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı ve uygulanışı: Ceviz kabukları havan yardımı ile iyice dövülür. Ceviz yaprakları ve 2 su bardağı su uygun bir tencereye alınarak 5 dakika kadar kaynatılır. 5 dakika sonra havanda dövülen ceviz kabukları tencereye eklenerek 5 dakika kadar daha kaynatılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınarak karışım soğumaya bırakılır. Soğuyan karışım süzgeçten geçirilip cam bir kavanozun içine alınır.

Hazırlanan ceviz kabuğu suyundan her gün yarım su bardağı alınarak saçlar için kullanılır. Hazırlanan karışım tamamen bittikten sonra saçlar daha sağlıklı, parlak olur, ayrıca saçlar doğal bir renge sahip olur. Saçlarda beyazlama problemi varsa ceviz kabuğu suyu ile 2 ay düzenli saçlar yıkandığında beyazlar üzerinde inanılmaz kapatıcı etki yaratır. Ceviz kabuğu suyu ile hazırlanan boya elleri de boyayabileceği için saç için kullanılırken eldiven kullanılmalıdır. Aksi halde eller tıpkı kına rengi alır.

]]>
Nane Limon Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/nane-limon-kabugu.html Sat, 24 Nov 2018 12:57:31 +0000 Nane limon kabuğu: Bir çoğumuzun bildiği gibi özellikle soğuk kış ayalarında tükettiğimiz bir bitki çayıdır. Soğuk algınlığı ile ilgili bir çok hastalıktan korunmak ve tedavisi için tüketilir. Bir çoğumuzun çocukluğu Nane limon kabuğu: Bir çoğumuzun bildiği gibi özellikle soğuk kış ayalarında tükettiğimiz bir bitki çayıdır. Soğuk algınlığı ile ilgili bir çok hastalıktan korunmak ve tedavisi için tüketilir. Bir çoğumuzun çocukluğun da geçirdiği grip ve benzeri hastalıklarda büyüklerden birinin yapmış olduğu nane limon kabuğu çayını içim sımsıkı battaniyelerle sarılıp terletilirdi ardından birde ılık duş hiç bir şey kalmazdı. Hepimiz bu şekilde ve benzeri bir olay yaşamışızdır. Alternatif tıp bir çok rahatsızlıklarda fayda sağlamaktadır. Nane ve limon kabuğu çayı bir alternatif tıptır.  Üstelik mide bulantısını soğuk algınlığını boğaz ağrısını nezleyi ve benzeri bir çok hastalığı ortadan kaldırmaya yaramaktadır. Bir çoğumuz nane ve limon kabuğundan hazırlanan çağı biliyoruz. Fakat limon kabuğunu başka nerelerde kullanırız ve hangi nane ile çayını yapsak daha faydalı pek bilmeyiz. Nane limon çayının tarifinden önce nane ve limon kabuğundan bahsetmek isterim.

Nane Limon Çayının Püf Noktaları,

Nane limon kabuğu ile yapılan çaya bir çoğumuz kuru nane bir çoğumuzda bütün limon kullanırız. Aslında kuru nane yerine taze nane kullanmak daha etkilidir ve limonun kabuklarını soyup bütünüyle kaynatılmasından ziyade kabuklu veya sade kabuklarının kaynatılması da aynı şekilde daha faydalıdır. Nane olarak da her zaman yemeklere de kullandığımız naneden değilde  çeşitli ilaçlarda ve sakızlarda ferahlatıcı olarak kullanılan spreylerde kullanılan mentollü nane kullanmak en doğrusu fakat bu naneyi her zaman her yerde bulmak pek mümkün değil o yüzden bildiğimiz normal nane ile yapmaktayız tabii ki bununda faydaları vardır. Mentollü naneyi tıpkı normal nane gibi balkonlarınız da küçük saksılarda yetiştirebilirsiniz üstelik kış aylarında da solmayacaktır. Nane limon kabuğu son zamanlarda tüketilen veya faydası yeni keşfedilen bir bitki çayı değildir. Kökeni asırlar öncesine dayanmaktadır. Öyle ki sevgili Barış Mançonun şarkılarına bile ilham vermiştir ve konu olmuştur. Bir çoğunuz hatırlar. nane limon kabuğu ve çeşitli baharat isimlerinin geçtiği şarkıyı.

Nane Limon Kabuğu
Limon kabuğunu Sadece çay olarak değil cilt maskelerinde de kullanabilirsiniz. Limon kabuğunu rendeleyip gem maskelerde hemde çeşitli yemeklerde hamur işlerinde kullanabilirsiniz enfes bir aroma verecektir. Nane limon kabuğunda bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Ve birlikte tüketildiği taktirde sindirim sitemini güçlendirir. Üstelik mide de oluşan rahatsızlıklara iyi gelir, bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirir. Kan dolaşımını artırdığı gibi bir çok kanser çeşidinden de korur. 

Nene limon kabuğu çayı,

Bir adet limon ve bir tutam taze nane yeterli olacaktır. Daha öncede belirtiğim gibi mentollü nane var ise daha iyi olur. Öncelikle limonu iyice yıkayıp 2 su bardağı suya dilimliyoruz kabuklarıyla birlikte yada sadece kabuklarını cezvede 10 kaynattığımız limon kabuklarına bir tutam nane veya 2 tatlı kaşığı kuru nane atıp bir taşım kaynatıyoruz. Ocaktan indirip 5 dk demlemeye bırakıyoruz. Ardından dilerseniz zencefil çörek otu karabiber gibi baharatlarla çayınızı güçlendirebilirsiniz. Nane limon kabuğu çayınızı sıcak içmeniz gerekli: üstelik her içimde taze demlemeniz gerekiyor. Unutmayın sağlığınız için her şey doğada mevcuttur.
]]>
Soğan Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/sogan-kabugu.html Sun, 25 Nov 2018 04:30:23 +0000 Soğan kabuğu, çeşitli sağlık sorunlarının rehabilitasyonunda çok mühim bir tesire sahiptir. Mesela soğan kabuğu kalp damar sistemi amaçlı çok faydalıdır. Soğan kabuğunu çay benzeri demleyip içmek gereklidir. Soğan kabuğu, çeşitli sağlık sorunlarının rehabilitasyonunda çok mühim bir tesire sahiptir. Mesela soğan kabuğu kalp damar sistemi amaçlı çok faydalıdır. Soğan kabuğunu çay benzeri demleyip içmek gereklidir.
 
Soğan kabuğunun faydaları 

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, soğan kabuğu içerisinde yer alan fitonsidlerin antiseptik tesiri vardır, aterosklerozla savaşır, kalp damarlarının ve kasının ölçülü olması olanağı sağlar, kanın içindeki kolesterolün düzeyini azaltır, kan dolaşımını tertip eder, safra ve idrar söktürücü özelliği vardır, erkeklerde ve bayanlarda idrar yolu ve cinsel uzuv iltihaplanmalarına faydalıdır, bayanlarda adet (regl) düzeninin yoluna girmesine destekçi olabilir, organizmayı toksinlerden arındırır, yanıkların ve yaraların beklenenden ek olarak kısa zamanda iyileşmesini olanağı sağlar, kanseri önlemede etkilidir. Soğan kabuğundan yapılan merhemden ağız boşluğu soyulması ve diş ağrıları esnasında da kullanışlı. Fakat soğan kabuğundan yapılan merhemi mide rahatsızlığı ve gastrit benzeri rahatsızlıklarından hasta olanların sıkması öneri edilmez, soğan kabuğunun suyu ile saçları yıkamak saçın diplerini besler ve bununla birlikte saçlara natürel bir parlak olmak verir. 

Soğan Kabuğu
Soğan kabuğu kürü,

Soğan kabuğu çayını hazırlamak amaçlı ince bir şekilde doğranmış soğan kabuklarının üzerine 400 ml kaynamış suyu ilave ettikten ardından 15 dk süresince kaynatılır. Bu işlem bitiminde soğutulur ve suyu süzülür. Soğan kabuğu suyu her rahatsızlıkta çeşitli şeklinde kullanılır. Anjin hastalığında gargara şekilde kullanılır. Bronşit hastalığında 1 çorba kaşığı soğan kabuğu çayı üzerine 1 orta boy kaşık bal ve bir bardak sıcak bulunan süt ile akşam yatmadan tüketilir. Nezle hastalığında 2 çorba kaşığı soğan kabuğu çorbasına 1 çay kaşığı bal karıştırılarak gün içerisinde 3 defa içilir. Sonbahar ve yaz avitaminozları vaktinde 1 bardak soğan kabuğu çayı içerisine 1/2 bardak limon suyu ilave ederek karıştırılır gün içerisinde 2 defa toplamda 21 gün tatbik edilir. Bayanlarda cinsel uzuv iltihaplanmalarında ve menstrüel işlev bozukluklarında  soğan kabuğu çayı gün içerisinde üç defa 1/2 çay bardağı aşağı yukarı 3 hafta tatbik edilir. Soğan kabuğu bu yazdıklarımızın dışında öbür farklı hastalıklara da faydalıdır fakat kullanımdan öncesinde kesinlikle hekime danışın. 

Soğan kabuğu suyu, esasında çoğu birey bilmese de son derece faydalı bir bitkisel maddedir.  Çoğu derde deva bulunan bu bitkisel ürünü çoğu birey evinde inşa ederek tüketmektedir. Anında anında vücudun her tarafında çeşitli faydalar sağlayarak kişiye şifa verici soğan kabuğu suyunu iyi bilen bireyler beli aralıklarda tüketerek meselelerine çözüm üretmektedir. Öyle ki çoğu tıbbi ilaçların gösteremediği tesiri göstermekte bulunan bu bitkisel ürünün elbet ki minik yaştaki çocuklar aracılığıyla kullanılması öneri edilmemektedir. Soğan kabuğu suyu faydalarının bir bölümünü da elbet ki soğanın yararlarından almaktadır. 

Soğan kabuğu suyunun kullanım amacı,
 • Anjin esnasında gargara şeklinde,
 • Bronşit esnasında. 1 çorba kaşığı soğan kabukları çayı + 1 çorba kaşığı bal sıcak bulunan süte katılır ve akşam yatmadan öncesinde içilir.
 • Nezle esnasında. 2 çorba kaşığı soğan kabuğu çayına 1 çay kaşığı bal eklenir ve gün içerisinde 3 defa içilir.
 • Yaz ve sonbahar avitaminozları vaktinde. 1 bardak soğan kabuğu çayı + 1/2 bardak limon suyu karıştırılır ve gün içerisinde 2 defa yemekten ardından 1/3 bardak içilir. İyileştirme ömrü 21 gündür.
 • Damak irinleri esnasında. Soğan suyu ile gün içerisinde 3 defa gargara yapılır.
 • Bayanlarda cinsel uzuv irinleri ve menstrüel fonksiyon bozulmaları esnasında. Soğan kabuğu çayı gün içerisinde 3 defa olmak üzere alınır. iyileştirme ömrü 2-3 hafta
]]>
Nar Kabuğunun Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/nar-kabugunun-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 19:27:04 +0000 Nar Kabuğunun Faydaları; Narın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez, bu nedenle tüketilmesi gereken bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Meyve ve meyve suyu olarak kullanılan nar kabuğunun başta meme kanseri olmak üzere h Nar Kabuğunun Faydaları; Narın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez, bu nedenle tüketilmesi gereken bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Meyve ve meyve suyu olarak kullanılan nar kabuğunun başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanserlere önleyici ve iyileştirici faydaları olduğu biliniyor. Nar bağışıklık sisteminin güçlendirerek, başta kanser hastalığı olmak üzere pek çok hastalıktan da korumaktadır. İçerdiği flovanoidler, vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler vasıtasıyla kolestrol ve şekerli de dengede tutar. Özellikle hicaz narı kalp ve damar sağlığımızı korur, kanser hücrelerin oluşumunu engellemektedir. Mucizevi bir şifa kaynağı olan narın suyu da damar sağlığını koruduğu, damar tıkanıklarını gerilettiği ve tansiyon düşürücü etkileri olduğu bilinmektedir. Genellikle insanlar narın suyunu içerek tüketmektedirler. Narın içinde bulunan zarlar ile yenildiği zaman mide ülserine iyi geldiği çok az bilinen bir bilgidir. Yine son dönemlerde pek çok firmanın satışa sunduğu nar çekirdeği yağı, çok değerli punicic asit içermektedir. Nar çekirdeği yağı özellikle cilt kırışıklıklarına ve yaşlanmaya karşı oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Saçlarımıza canlılık verir ve yeni saç çıkarıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi nedeniyle ilaç endüstrisi tarafından önemli bir miktarda kullanılmaktadır. Ancak nar kabuğu suyundan daha da faydalıdır. Nar kabuğu genellikle hiç kullanılmadan çöpe atılmaktadır. Çin'deki Instutute of hygiene and Environmental Medicine (Hijyen Enstitüsü ve Çevresel Tıp Bilimi) kuruluşunun yaptığı araştırmada nar kabuğunun içinde bulunan ellagik asit içermektedir. Bu asit başta meme kanseri olmak üzere tüm kanser türlerine etkisi olduğu ortaya konmuştur. Nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azalttığı, beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara, kalp ve damar hastalıklarına suyuna göre daha çok faydası olduğunu göstermektedir. Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, anti- mutejen ve anti kanser özelliklere sahiptir. Kanserli hastaları tedavi etmek için nar kabuğundan hazırlanmış  ellagik kapsüller 50 gramı 50 dolardan eczanelerde satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı sıkılan narın kabukları asla atılmamalıdır.

 Nar kabuğunun yapılışı;

Evimizde gölge bir yerde 40- 50 dereceyi geçmeyen ortamlarda kurutularak ufaladığımız nar kabuklarını serin bir yerde saklayalım. Daha sonra 100 gram kaynamış suyun içerisine 2 gram nar kabuğu atarak yaklaşık olarak 10 dk kaynatarak suyunu hemen hemen her gün çay niyetine içelim. 

Geçmiş zamanlara bakıldığında özellikle Hindistan da yaşayan insanların hastalıklardan korunmak için nar kabuklarını küçük parçalar halinde doğrayıp güneşte kurutarak kullandıkları görülmektedir. Nar kabuğu Hindistan da hemen hemen tüm ecza dolaplarında bulunan bir kocakarı ilacıdır. O dönemde nar kabuklarının atılması bir suç olarak kabul edilmektedir. Nar kabuğunun diğer avantajlarından bazıları da kumaş, yüz kremleri veya kozmetik ürünleri ve bazı diş ürünlerinde doğal boya maddesi olarak kullanılmaktadır. Nar kabuğu kaynatarak içildiğinde sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca dizanteri, ishal, bağırsak solucanları ve daha bir çok hastalıklara yararlı olduğu kabul edilmiştir.

]]>
Kurutulmuş Portakal Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/kurutulmus-portakal-kabugu.html Mon, 26 Nov 2018 02:36:25 +0000 Portakal, turunç ailesinden olan içerdiği vitaminler ile oldukça sağlıklı ve faydalı olan, bol sulu ve severek yenilen meyve türüdür. Kış ayların da vazgeçilmez bir meyve olan portakal içerdiği mineral ve vitamin s Portakal, turunç ailesinden olan içerdiği vitaminler ile oldukça sağlıklı ve faydalı olan, bol sulu ve severek yenilen meyve türüdür. Kış ayların da vazgeçilmez bir meyve olan portakal içerdiği mineral ve vitamin sayesin de hastalıklardan koruduğu için lezzetinin verdiği hazla beraber bir araya geldiği için oldukça avantajlıdır. Herkesin severek yediği portakal sadece içinde ki lezzetli, vitaminli. besleyici, sulu olan meyvesi ile değil dışını kaplayan kabuğu ile de oldukça fayda vermektedir. 

Kurutulmuş portakal kabuğunun faydaları;

Portakal kabuğu turuncu renkte olup dışının tamamını kaplayarak meyveyi korumaktadır. Meyveyi korumakla kalmayıp verdiği faydalarla da oldukça yararlı ve içinde ki meyvesine göre vitamin değeri oldukça  yüksektir. Portakal kabuğu, yüz de beş oran da mineral tuzlar, organik asitler, yüzde 5-8 oranın da flavonoidler ve yüz de 1 veya iki oranın da esansiyel yağlar içerir. Portakalın kabuğun da bulunan citrus aurantion kanser ve damar tıkanıklığı gibi bir çok hastalığa fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Portakal kabuğu C vitamini içerdiği için bünye sağlığını sağladığı için koruma altına alır ve bir çok kanser hücresinin büyümesini önler. Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmasını ve bu sebepten rahatça ve sağlıklı olarak kilo verilmesini sağlar. Sindirim sisteminin sağlığını korur ve başta bağırsak olmak üzere sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. Bundan dolayı yenilen besinlerin rahatça sindirilmesini sağlar. Cildin temizlenmesini sağlayarak ciltte ki enfeksiyonları temizleyerek cilt hastalıkların dan korur. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek daha güçlü olmasını sağlar. Solunum yollarının temizlenmesinde yardımcı olduğu için bronşit gibi boğaz yolu enfeksiyonlarından da korumaktadır. Portakal kabuğu sayesin de ağız da oluşan kötü kokularla da savaşır ve bu kokudan arınmasını sağlar. Böbrek temizleme özelliği olduğu için böbrek taşı oluşumunu önler ve ayrıca oluşan taşların düşürülmesinde de oldukça faydalıdır. Kan dolaşımını hızlandırarak damar yollarını temizler. Bundan dolayı damar tıkanıklığını önler. Vücut direncini arttırır. Portakal kabuğun da bulunan tangeretin antioksidan ve anti kanser etkileri vardır. Görüldüğü gibi oldukça faydalı olan portakal kabuğu oldukça avantajlıdır ve bulunması kolay olduğu için de herkes bulabilir.Yediğimiz portakalın kabuğunu bu şekil de değerlendirerek hem tüm bu saydığımız faydalardan yararlanırız hem de oldukça ekonomik bir ilaç sahibi oluruz. Çöpe atmak yerine bu şekil de elverişli bir faydalı vitamin değeri yüksek besini kurutarak saklayabilir ve koruyabiliriz.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu
Portakal kabuğunu nasıl kurutmalıyız;

 Portakalın kabuğunu kuruturken dikkatli olmamız gerekir. Portakal kabuğunu tüketmek için kurutulacak olan portakalın organik olmasına dikkat etmeliyiz. Organik olmayan portakal kabukları fayda vermek yerine ilaçlar sayesin de büyüdüğü için yapay durumdadır ve bu durum bize zarar verebilir. Organik olan portakalın kabuğunu öncelikle temiz bir şekil de yıkamalıyız. Portakalın içinde ki beyaz tabakayı tamamen temizlemeliyiz. Temizlediğimiz portakal kabuğunu bir gün boyunca kurutmaya bırakmalıyız. Bir gün sonra kuruyan kabukları oldukça ince bir şekil de doğrayın. Kabukları doğradıktan sonra tekrar iki gün boyunca kurutmaya bırakınız. İlk gün doğrama yapmama sebebimiz doğrarken kabuğun içerdiği sıvıyı kaybetmesini önlemektir. Kurutma işlemi bittikten sonra doğradığımız kabukları toz haline getirip eleyerek saklayıp farklı yollarla kullanabilirsiniz. İsterseniz toz haliyle yiyebilir, çayını yapıp içebilir veya her hangi bir pasta veya yiyeceğe katarak kullanabilirsiniz. Ayrıca başka bir kurutma yöntemi olarak da kabukları rendeye vererek daha sonra kurutma işle]]> Kabuk Aşısı https://www.kabuk.gen.tr/kabuk-asisi.html Mon, 26 Nov 2018 13:51:21 +0000 Kabuk ( Çoban ) Aşısı , Asmalarda kabuğun zor kalkması nedeniyle daha çok meuve ağaçlarında çabuk ve kolay uygulanan kabuk aşısı, gereği gibi yapıldığında tutma oranı yüksektir. K Kabuk ( Çoban ) Aşısı , Asmalarda kabuğun zor kalkması nedeniyle daha çok meuve ağaçlarında çabuk ve kolay uygulanan kabuk aşısı, gereği gibi yapıldığında tutma oranı yüksektir.

Kabuk Aşısı Nasıl Yapılır

Genellikle, çeşit değiştirme ( çevirme ) amacıyla çapları 25 - 30 cm'ye kadar olan kalın dallarda yapılmaktadır. 30 cm'den daha kalın dalların bu yöntemle aşılanmaları, yaranın kapanması güç olacağından önerilmemektedir. Kabuk aşısının kolay uygulanabilmesi, kabuğun odundan ayrılmasına bağlı olduğundan bu aşı ilkbaharda ağaçta aktif büyüme başladıktan sonra yapılmaktadır. Aşılamada kullanılacak aşı kalemleri dinlenme döneminde alınıp, aşı zamanına kadar uygun şartlarda saklanmaktadır.
Kabuk aşısında farklı metodlar kullanılabilmektedir. Daha yaygın olarak kullanılan ve çoban aşısı olarak bilinen metotta ilk olarak aşılanacak dallar, bir kesici ile aşılanacakları kısımdan, kesit yüzeyi dalın ana eksenine dik olacak şekilde düzgün olarak kesilmelidir. Aşıda her dala, kalınlığına göre 3 - 5 adet aşı kalemi yerleştirilebilir.
Kabuk Aşısı
Her kalem için, dalın ucunda, kabuktan oduna kadar inen yaklaşık 5 cm uzunluğunda yukarıdan aşağıya doğru çizgi halinde bir kesim yapılır. Sonra kalemi yerleştirmek amacıyla, kabuk bu kesitin her iki kenarı boyunca hafifçe kaldırılır. Aşı, kabıl üzerindeki dik kesimin yalnız bir kenarı boyunca kaldırılması şeklinde de yapılmaktadır. 0.6 - 1.2 cm kalınlığında, 10 - 12.5 cm uzunluğunda hazırlanan kalemlerde 2 - 3 adet göz bulunmalıdır. Kalemin alt ucunun bir kenarı boyunca, 5 cm uzunluğunda bir ksmı kesilerek inceltilir. Kalem kalın ise kesim ve inceltmenin başladığı yerde, kalemin yaklaşık üçte biri oranında ökçe bırakılır. Böylece kalemin anaca daha iyi yerleşmesi sağlanır. Kalemin uzun kesilen kısmının aksi yönünde, ikinci bir kısa kesim daha yapılır. Yapılan kesimler işe kalemin alt ucu, keskin bir kama şekline getirilir.
Daha sonra, hazırlanan kalemler anaca kabuk ile odun arasına yerleştirilir. Her kalem için ince ve başsız iki çivi kullanarak, kalemin anaca çivilenmesi başarıyı artırmaktadır. Ya da kalemler anaca bağlanmalıdır. Ancak aşı bağının aşıyı boğmasını önlemek için bir süre sonra kesilmesi gerekir.
Aşılama işlemi tamamlandıktan sonra bütün aşı kesim yerleri aşı macunu ile kapatılır.
]]>
Mandalina Kabuğunun Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/mandalina-kabugunun-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 04:04:29 +0000 Turuncu ve sarı renklerde olan mandalina, turunçgiller ailesinin bir üyesidir. Özellikle kış meyvesi olan mandalina bol sulu ve etli bir meyvedir. Ilıman iklimleri seven bu meyve ülkemizde özellikle Akdeniz, Ege ve kısmen Karadeniz B Turuncu ve sarı renklerde olan mandalina, turunçgiller ailesinin bir üyesidir. Özellikle kış meyvesi olan mandalina bol sulu ve etli bir meyvedir. Ilıman iklimleri seven bu meyve ülkemizde özellikle Akdeniz, Ege ve kısmen Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.  Mandalina meyvesinin ilk olarak Çin’de yetiştirildiği bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde yetiştirilen bu meyve özellikle vitamin ve mineraller bakımından zengin sayılmaktadır. Sağlık açısından da tavsiye edilen ve C vitamini bakımında oldukça zengin olan bir meyvedir. Bu meyvenin 100 gramında 43 kalori bulunmaktadır. Bu açıdan diyet yapanların ölçülü yedikleri takdirde sıkıntı yaşamayacakları bir meyvedir. 

Mandalinanın faydaları: 

Yüksek oranda ve çeşitli antioksidanlar bulundurmaktadır. Grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için genellikle kış ayları boyunca fazlaca tüketilmesi vücuda C vitamini sağlayacaktır. Hepatit, kolesistit gibi rahatsızlıklara karşı direnç gösterme açısından faydalıdır. Astım ve bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarına karşı oldukça yararlıdır. Mide ve bağırsak florasını temizleme ve arındırma özelliği vardır. Tırnaklardaki mantarlara ve ciltteki pamukçuklara karşı onarıcı bir tesire sahiptir. Vücudun  güçlenmesine ve direnç kazanmasına yardım  eder. Hipertansiyonu olanların kullanması tavsiye edilir. Çünkü tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin işleyişini düzenler, bağırsaklara yarar sağlamaktadır. Kolesterolü düşürücü bir tesire sahiptir. Kalp sağlığına iyi geldiği gibi sinir sistemini de korur. Şeker hastalığı için faydalı bir besindir. Bedene enerji verme, yorgunluğu  giderme gibi özelliklere de sahiptir. Ayrıca böbreklerin düzenli çalışmasını sağladığı gibi idrar söktürmede de etkili bir silahtır. Sakinleştirici özelliği olduğundan uykusuzluk problemi yaşayanlara yarar sağlamaktadır. Ayrıca çağımızın büyük sorunlarından biri olan kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır. Ayrıca mandalinanın yağı da sivilce ve akne gibi cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Hücrelerin erken yaşlanmasını önleme özelliği olduğundan ötürü kozmetik sektörünün de vazgeçilmez bir kaynağıdır. Duş jeli, krem ve saç besleyici jel yapımlarında mandalina özünde çokça yararlanılmaktadır. Kan damarlarına canlılık  kazandırma gibi bir özelliği de vardır. Kanı temizleyici, yenileyici, damar hastalıklarını engelleyici, diş ve kemikleri güçlendirici özellikleri vardır.                                             Mandalina Kabuğunun Faydaları

 Mandalina kabuğunun faydaları:

 • Mandalina kabuğu öncelikle kötü kolesterolü düşürmedeki etkisi ile bilinmektedir.
 • Ayrıca mandalina kabuğunun iyi bir bağırsak çalıştırıcı ve hazımsızlık giderici özelliği vardır.
 • İçinde yüksek oranda C vitamini bulunduruyor olması bakımından bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de mevcuttur.
 • Yapılan incelemelere göre mandalinanın kabuğunda yüksek oranda tangeretin denilen madde bulunduğu ve bu maddenin ise beyin tümörlerinin en kötüsü olan Glioblastomada tümörünü küçülttüğü yönündedir. 
 • Ayrıca beyin tümörü olan hastaların günde beş mandalina, bir limon ve bir portakalın kabuğunun beraber robottan geçirmesi ve  tatlandırıcı da ekleyip tüketmesiyle beyindeki ödemin azalmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir. 
 • Mandalina kabuğu ile yapılan çaylar iç organları koruması açısından oldukça faydalıdır. 
 • Mandalina kabuğu kansere yakalanma risklerini azalttığı gibi kansere karşı bir savunma mekanizması haline dönüşür.
 • Mandalina kabuğu cilde de iyi gelmektedir. Özellikle cilde çiğ bir şekilde uygulandığı takdirde cildi yumuşatma özelliğine sahiptir. Kuru ciltlere iyi geldiği gibi cildi ölü derilerden de arındırır.
 • Özellikle bayanlarda sabah bulantılarını ve kusmalarını giderebilme özelliğine sahiptir.
 • Mandalina kabuğu ile yapılan çaylar kan şekerini dengelediği gibi karaciğer sağlığını koruma açısında]]> Salyangoz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/salyangoz-kabugu.html Tue, 27 Nov 2018 05:21:32 +0000 Salyangoz Kabuğu, Uzman biyologların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde salyangoz’un dış kabuğu hayvan vücudundaki hücrelerden farklı tiptedir. Bu yapı daha fazla kalsiyum karbonat ve çok az bir miktarda proteinden ol Salyangoz Kabuğu, Uzman biyologların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde salyangoz’un dış kabuğu hayvan vücudundaki hücrelerden farklı tiptedir. Bu yapı daha fazla kalsiyum karbonat ve çok az bir miktarda proteinden oluşmaktadır. Öncelikle kalsiyum içeren tabaka olan konçiyolin proteyini ve sertliğini sağlayan polimer olan çitin karışımıyla oluşmaktadır. Daha sonra yoğun olarak kalsiyum içermekte olan prizmatik tabaka ile sonuç olarak inci bezleri tabaka gelmektedir. Kara hayvanlarının kemikleri hayvanın büyümesiyle birlikte kemikler büyümektedir. Salyangoz ve istiridyeler de zaman içinde büyüyerek genişleyen kabukları büyütmek zorundadır. Bunu sağlamak için kabuğun kenarlarına yeni malzeme ilave etmek gerekir. Bu zorunluluk kabuğun iç yapısından dış kenarlarına doğru yeni kabuk üretmesidir. Yani kabuk ufaktır ancak salyangoz büyüdükçe dışarı doğru salyangoz kabuğu da büyümektedir.

  Salyangozlar aslında eklem bacaklı tür olmaktadır. Sınıf olarak gastropoda sınıfındadır. Kabukları keratin yapı gibi körelmiştir. Keratin yapısı insanlarda tırnaktır. Tırnak insan vücudunda zamanla uzayarak kesilirken salyangoz kabuğunda düşme olmaz sadece büyüme ve daha fazla sertleşme gözükmektedir.

  Salyangoz Kabuğu

  Salyangozların Genel Özellikleri

  Salyangozlar bitki ile beslenir, bu sebeple zararsızlar dır. Nemli ortamlarda yaşarlar. Salgıladığı maddenin sümük görüntüsünden kaynaklı olarak salyangoza halk arasında sümüklü böcek olarak da adlandırılmaktadır. Bu hayvanın metabolizması yavaştır. Sürünerek hareket eder bu canlının ayakları yoktur. Hareketlerini salgıladıkları ve kendilerine özgü olan salgılarının üzerinde sürünerek sağlarlar. yaz aylarında sümüklü böceğin geçtiği yerlerde parlak bir yapı görülür. Salyangozlar ilginç bir şekilde  kabuklarının kenarlarına çok yakın olan ufak bir delikten aldığı havayla solunum yapar. Buradan anlaşılacağı üzere salyangoz kabuğuna yakın bir alandan solunum gerçekleşmektedir. sümüklü böceğin sırt kabuğu ve bedeni arasında sümüğümsü parlak bir sıvı bulunur. Bu sıvı sümüklü böceğin vücutlarının sürekli nemli kalması ile hareket etmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle vücudunun büyük bölümü su ile kaplı olan salyangozlar, kış aylarında ekseri donarak ölürler.

  Salyangoz Kabuğunun Biyolojik Yapısı

  Salyangoz kabuğu, salyangozu dış etmelere karşı korur, salyangoz herhangi bir saldırıya maruz kaldığında ev niteliğinde olan kabuğunun içerisine kendisini sağlar. yaratılış gereği salyangozun en önemli savunmasıdır. hakeza salyangoz dış etmenlere karşı kendisini kabuğu sayesinde korurken halk arasında söylendiği gibi evini üzerinde taşımaktadır. salyangozun ilk oluşumunda kabuğu yumuşakken zamanla kast katı kesilmektedir. bir kısım akvaryum ürünü satıcıları tarafından akvaryumlara süs olarak salyangoz kabukları konulmaktadır. 

  ]]>
  Kabuk Tarçın https://www.kabuk.gen.tr/kabuk-tarcin.html Tue, 27 Nov 2018 23:46:11 +0000 Kabuk tarçın, Tarçını tatlılarımızı ve sıcak içeceklerimizi lezzetlendirmek için kullanıyoruz. Tarçını keklerinize, salep gibi içeceklerin üzerine ya da aşürelerin üzerine koyup tüketebilirsiniz. Çok sağlıklı ve Kabuk tarçın, Tarçını tatlılarımızı ve sıcak içeceklerimizi lezzetlendirmek için kullanıyoruz. Tarçını keklerinize, salep gibi içeceklerin üzerine ya da aşürelerin üzerine koyup tüketebilirsiniz. Çok sağlıklı ve hoş kokuludur. Tarçını kabuk halinde ya da toz halinde kullanabilirsiniz. Cilt yağlanmasını önleyen, sindirim sistemini düzenleyen, kan şekerini kontrol altına alan mucize baharat çeşitlerinden biridir. İnsan sağlığı için çok faydalıdır. Tarçın, daha pek çok şeye iyi geliyor. Sivilce oluşumunu önler son derece sağlıklı bir baharat olan tarçın, sivilce gibi cilt sorunlarıyla savaşır. Tarçında antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği bulunuyor. Bu sayede tarçın, ciltteki bakterileri temizler ve sivilce çıkmasını önler. Kemik sağlığı için önemlidir. Kalsiyum içerir. Kalsiyum emiliminin sağlanmasına yardımcı olan manganezi içeren tarçın, kemik oluşumuna yardımcı oluyor ve bağ dokusunu iyileştirir. Kemik ağrılarını iyileştiren tarçını günde bir bardak çay şeklinde tüketebilir. Tarçın yaşlanmayı önler. Tarçın güzelliğine güzellik katar. Tarçın, cilt gençleşmesinde önemli yeri vardır. Tarçın yedi farklı antioksidan içerir. Sağlıklı yeni hücre oluşumunu destekler ve antioksidanlar, serbest radikallere karşı savaşarak cildin genç kalmasını sağlar. Günde bir bardak tarçınlı çay içmek için artık çok güzel bir sebebimiz var demektir.

  Kabuk tarçının sağlığa faydaları:

  Tarçın kasları rahatlatır ve güçlendirir. Tarçının aromatik kokusu ve antienflamatuar özelliği, kas ağrılarının iyileşmesinde önemli bir görev üstlenir. Tarçın, yağa bağlı olarak görülen kas ağrılarına iyi geliyor. Tarçın yağı ile ağrıyan yerlerinize masaj yaparsanız, ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Kendinizi gergin ve stresli hissettiğiniz günlerde küvetinizi suyla doldurun ve içine bir kaç damla tarçın yağı ve bal damlatın. Daha sonra ılık su ve bu karışım sizi rahatlatacaktır.
  Hafızayı güçlendirir ve kuvvetlendirir. Alzheimer hastalığına iyi geliyor ve tarçının beyin sağlığını için faydalıdır. Kan şekerini kontrol altına alır. Canınız sürekli bir şeyler yemek istiyorsa ve kendinizi tatlı yeme isteğinden kurtulamıyorsanız, mutlaka tarçın tüketmelisiniz. Kan şekeri seviyesini kontrol altına alıyor ve aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini önlüyor. Faydalarını saymakla bitmeyen tarçını herkesin kullanması gerekiyor. Çocuklar için de çok faydalıdır. Çocuklarınızın sütlü tatlıların üzerine ekleyerek de yedirebilirsiniz. 

  Kabuk Tarçın
  Tarçın kendinizi yorgun hissetmenizi önlüyor. Tarçın soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar için doğal bir ilaçtır. Yarım çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı balı karıştırarak günde 2-3 kez içmek faydalıdır. Bu karışımı hem soğuk algınlığını hem de öksürüğü önlüyor. Sinüzite bağlı baş ağrısını için de tarçın oldukça iyidir. Bir bardak suyun içine biraz tarçın koyup başınızın ağrıyan yerine sürüp 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yüzünüzü durlayın. Bu işlemden sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca tarçın ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonlarını önler. Ayağınızdaki mantarlar tamamen temizlenene kadar her gece ayağınıza sürün. Doğal bir kürdür. Ayrıca tarçın yağı, ayaklarınızın kokusunu alır ve mis gibi kokmasına da yardımcı oluyor. Sağlık için kullanılan tarçın aynı zamanda doğal bir dezenfekte olarak da kullanılır. Antibakteriyel özelliği bulunan tarçın ile evdeki böcekleri yok etmek için kullanalabilirsiniz. Evinizde her hangi bir bölgesinde böcek görürseniz, suyla karıştırınız  tarçını o bölgelere sıkabilirsiniz.

  Kabuk tarçın çayı Malzemeleri,
  • 5 tane çubuk tarçın,
  • 2 su bardağı su,
  • 1 yemek kaşığı bal ya da toz şeker,
  Kabuk tarçın çayının yapılışı,

  Küçük bir tencerenin içine malzemelerin hepsini koyalım,  karıştıralım ve sonra ocağa koyup kaynatalım. Çay kaynadıktan sonra ocağın al]]> Yumurta Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/yumurta-kabugu.html Wed, 28 Nov 2018 12:21:59 +0000 Yumurta Kabuğu; Güçlü olan kemikler, sağlam ve sağlıklı olan saçlar, uzun ömürlü olan dişler için belli başlı vitaminlerle beraber, kalsiyum tüketilmesinin ne kadar önemli olduğu önemli olan bir bir gerçektir. Kalsiyum Yumurta Kabuğu; Güçlü olan kemikler, sağlam ve sağlıklı olan saçlar, uzun ömürlü olan dişler için belli başlı vitaminlerle beraber, kalsiyum tüketilmesinin ne kadar önemli olduğu önemli olan bir bir gerçektir. Kalsiyum denilince ilk akla gelen gıdaların yanında, yararı fazla da bilinmeyen fakat gerçek manada kalsiyum deposu olan bir madde daha bulunmaktadır. Oda yumurta kabuğukdur. Yumurta, yalnızca sarısı ve akında değil, kabuğunda da yüksek miktarda kalsiyum barındırarak, vücudun kalsiyum ihtiyacını fazlası ile karşılıyor. 

  Zira yumurta kabuğunun neredeyse %95’lik bir kısmı kalsiyum ihtiva ediyor. Buda besinler ile beraber tüketilen kalsiyuma göre sindirim ve emilimi çok daha fazladır. Yumurta kabuğu, kalsiyum ile beraber magnezyum, manganez, demir, bakır, bor, kükürt, molibden, silikon, çinko ve bunun gibi pek çok yararlı olan besin ögesini ihtiva ederek, kemik yoğunluğu yükselişi mevzusunda muazzam bir katkıda bulunur. Bu sebepten dolayı, bilhassa kadınlarda osteoporoz olasılığını düşürmekte fazla etkili neticeler sağlar.

  Kaliteli Yumurta Kabuğu,

  Yumurtadan en değerli olan besin ögelerinin tüketilebilmesi için, tavuğun iyi beslenmesi şarttır. Bu nedenle özgür olarak gezen tavukların yumurtası en değerli olan gruptadır. Salmonella bakterisi olasılığına karşı çok iyi bir şekilde kaynatılan yumurta kabuğu kurutulup rondo da toz şekline gelene kadar çekilmesinin ardından yenilebilir. Orta boy olan bir yumurta kabuğundan ortalama olarak 1 çay kaşığı dolusu toz elde edilebilir bu da ortalama 800 mili gram. kalsiyum bulundurur. Çok kalsiyum tüketimi kas kramplarına neden olacağından dikkatli bir şekilde tüketilmeli, potasyum bulunduran şeftali, portakal, özellikle de muz gibi meyvelerle dengelenmelidir.

  Yumurta Kabuğu

  Yumurta Kabuğu İle Cilt Maskesi,

  Yumurta kabuğu maskesi, yüksek miktardaki kalsiyum içeriğinden sebep yumurta kabuğu, cilt üstünde oldukça olumlu olan özellikleri bulunmaktadır. Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi şeklinde kullanıldığı zaman cilt rengini açarak beyazlatır. Yumurta kabuğu maskesi ile cilt üstündeki renk dengesizliklerini giderebilir. Bunun için; 2 çay kaşığı kadar yumurta kabuğu. 2 yemek kaşığı kadar yumurta akı. 2 çay kaşığı kadar yoğurt. 4 damla kadar limon suyunu bir kase içerisinde karıştırarak cildin tamamına sürülür. 15 dakika kadar bekletip ılık su ile durulanır ve cilde nemlendirici tatbik edilir. Haftada 2 kere uygulanabilir.

  Bu maske yardımı ile cilt yeniden yapılandırılır. Ciltte bulunan renk bozuklukları ve lekeler üstünde olumlu olan tesirler gösterir. Cilt rengini beyazlatan bir maskedir. Bu özelliğinden sebep hem kendi başına kullanılabilir, hem de renk açıcı cilt maskelerinin içine toz şeklinde eklenebilir. Kemik erimesine karşı yumurta kabuğu, kemik erimesi için kür tarifi, kür için kullanılacak olan yumurtaları, ilk önce mikrobunun kırılması için kaynatılır. Daha sonra yumurtalar soyulup, içerisindeki zar çıkartılır ve kabukları rondo dan geçirilerek toz şekline getirilir. Taze sıkılmış olan meyve suyu yada sütle beraber her sabah 1 çay kaşığı kadar yutulur.

  Kemik Erimesi İçin Yumurta Kabuğu Kürü,

  Kemik erimesi için kür tarifi, özellikle de menopoz zamanında karşılaşılan kemik erimesi sorunu için destekleyici olan bir önlem olabilir. 10 adet kadar iyi yıkanmış beyaz yumurta. 5 adet kadar limon. 25 gram kadar kekik. 25 gram kadar çörek otu. 200 gram kadar iyi cins olan kaliteli bal. Limonlar sıkılır ve yumurtaları 10 gün süre ile limon suyunda, cam kavanoz içerisinde ve serin bir ortamda bekletilir. 10 günün bitiminde yumurta kabuklarının erimiş olduğu görülür. Yumurta sarılarını ayırarak atın ve yumurta aklarını limon suyu ile iyice karıştırılır. Bu karışımın içerisine de kekik, çörek otu ve balı koyarak her gün 1 kahve fincanı içilir. Karışımı serin ve loş bir yerde muhafaza edilir. Uzun vadede vücut direncini yükselten ve kemikleri kuvvetlendiren bir formüldür.

  Yumurta kabuğunun iyi ge]]> Soğan Kabuğu Suyu https://www.kabuk.gen.tr/sogan-kabugu-suyu.html Wed, 28 Nov 2018 21:06:11 +0000 Soğan kabuğu suyu: Günlük hayatımızda neredeyse her yemekte kullandığımız soğanın kabuğunu çöpe atıyoruz. Çünkü faydalarını bir çoğumuz bilmiyoruz. Hiç düşünmeden çöpe attığımız soğan kabuğunun aslında birç Soğan kabuğu suyu: Günlük hayatımızda neredeyse her yemekte kullandığımız soğanın kabuğunu çöpe atıyoruz. Çünkü faydalarını bir çoğumuz bilmiyoruz. Hiç düşünmeden çöpe attığımız soğan kabuğunun aslında birçok hastalığa şifa olmaktadır. Örneğin akşam yemeğine soğan dolması yapıyoruz. Kabuklarını çöpe atmayın tencereye koyup kaynatın bu suyu  bir çok derde derman olmaktadır. Günde yarım bardak soğan kabuğu suyu içerek kalp damar hastalıklarından koruna biliriz. Üstelik üst solunum yollarındaki rahatsızlıklarımıza da şifa olacaktır. Soğan kabuğu suyu ile saçlarınızı bile yıkayabilirsiniz buda hem saç diplerinin beslenmesine ve parlaklık sağlamasına yardımcı olur. Sağan kabuğu suyunu ağız yaralarında dış iltihaplarına da iyi geldiği bilinmektedir. Önemli bir durum var ki oda gastrit ve mide yaralarından şikayet eden kişilerin soğan kabuğu suyundan içmeleri tavsiye edilmez.    

  Soğan kabuğu sununu elde etmek için çok bir zaman ve çaba harcamanıza gerek yoktur çay demler gibi demlemek yeterli olacaktır. Örneğin 4-5 adet soğan kabuğuna 400 ml kaynar su döküp 15 dk bekletebilirsiniz. Daha sonra hangi rahatsızlıktan şikayetçi iseniz ona göre tüketebilirsiniz. Örneğin bronşit hastalığı için kullanacak iseniz. 2 yemek kaşığı soğan kabuğu suyuna bir bardak süt ve bir yemek kaşığı bal ilave edip içebilirsiniz. Sağan kabuğu suyu ile çorbalar yapıp girip olduğunuzda tüketmenizde oldukça faydalı olacaktır. Yeni doğum yapmış bayanların çatlayan ve bebeklerini emzirirken ağrıyan göğüs uçlarına soğan kabuğu suyu ile pansuman yaptıkları taktirde olumlu sonuç alacaklardır.

  Soğan Kabuğu Suyu
  Soğan kabuğu suyunun faydaları:
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Kalp damar hastalıklarını önler ve tedavisine yardımcı olur.
  • Kolesterole iyi gelir yani dengede tutar,
  • Kan dolaşımını iyileştirir,
  • Kadın ve erkek de idrar yolları iltihabını söker,
  • Vücut da oluşan yara ve yanıkların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur,
  • Cinsel organ iltihaplarını söker,
  • Kadınlarda adet düzensizliğini düzene kayar,
  • Bronşit krizlerini önler ve tedavi etmeye yardımcı olur.
  • Girip ve nezleye iyi gelir.
  • Boğaz iltihabını söker,
  • Kan şekerini ve tansiyonu dengeler,
  • Bayanlarda menopoz sonrası oluşacak kemik erimelerini önler,
  • Damak iltihabını tedavi eder,
  • Saç diplerini güçlendirip dökülmelerin önüne geçer ve saça parlaklık verir.
  Bir çok derde deva olan soğan kabuğu suyunu kolaylıkla hazırlayıp tüketebiliriz fakat daha öncede belirttiğimiz gibi mide yarası ve gastrit  rahatsızlıkları olan tüketmekten kaçınmalıdır. Soğan kabuğu suyunu öksürük ve solunum yolları rahatsızlıklarında bal ve süt ile tükettiğiniz taktirde daha faydalı olacaktır. Saydığımız rahatsızlıkları olan kişiler sadece soğan kabuğu suyunu kullanarak hastalıklarını yok edeceklerini düşünmemeli. Öncelikle alanında uzman bir doktora baş vurup ek besin olarak soğan kabuğu suyunu tüketip daha çabuk tedavi olmalarına yardımcı olacaktır. Bir önemli nokta ise soğan suyunu bardak bardak tüketmemeniz. Gün içerisinde en fazla bir bardak tüketebiliriz. Unutmayın doğada her türlü bitki ve her bitkinin bir şifa etkisi vardır. Fakat her şeyde olduğu gibi sağan kabuğu suyununda fazlası zarardır.
  ]]>
  Nar Kabuğu Çayı https://www.kabuk.gen.tr/nar-kabugu-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 19:53:32 +0000 Nar Kabuğu Çayı, nar özellikle insan vücudu için yalnızca taneleri değil aynı zamanda kabuğu ile çok büyük yarar sağlamaktadır. Hatta nar kabuğu oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. En önemli faydalarından birisid Nar Kabuğu Çayı, nar özellikle insan vücudu için yalnızca taneleri değil aynı zamanda kabuğu ile çok büyük yarar sağlamaktadır. Hatta nar kabuğu oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. En önemli faydalarından biriside kanser hastalıklarına karşı koruyucu ve vücutta kötü kolesterolün düşmesinde de oldukça yardımcıdır. Ayrıca nar kabuğu kalp sağlığını korumada en büyük yardımcıdır. Narın kabuğu özellikle grip hastalıklarına, ishal ve dizanteri hastalığına karşıda faydalı bir yiyecektir. Ayrıca nar kabuğu ile hazırlanan çayın içen kişiyi oldukça rahatlatıcı bir etkisi de bulunmaktadır. 

  Nar Kabuğunun Faydaları, 

  Nar tüketmek özellikle kış aylarında vücudumuzu bir kalkan gibi koruyarak geçirilebilecek hastalıklara karşı güçlendirerek korunmasını sağlar. Ayrıca nar C vitamini bakımından oldukça zengin olan bir besin maddesidir. Gün içerisinde bir adet tüketilen nar günlük vücudun ihtiyacı olan C vitaminini kolaylıkla karşılayabilmektedir. Kurutulmuş nar kabuğu ile hazırlamış olduğunuz çay özellikle vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirir, sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Nar kabuğu fosfor bakımından çok zengindir. Kişide eğer menopoz belirtisi var ise bu belirtileri büyük ölçüde azaltmaktadır. Vücudu toksinlerden temizleme özelliğine sahiptir. Eklem ağrısına çok iyi gelir aynı zamanda yüksek miktarda k vitamini içerir ve kemiklerde meydana gelen yorgunluğu da almaktadır. Nar kabuğu özellikle öksürüğün giderilmesinde ve boğaz ağrılarını geçirmek için eskiden bu zamana kadar kullanılmaktadır. Genellikle kuru nar kabuklarını çay şeklinde tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda nar kabuğunun suyunu soğutarak gargara şeklinde de kullanabilirsiniz.

  Nar Kabuğu Çayı
  Nar Kabuğu Çayının Hazırlanması, 

  Nar kabuğu çayını hazırlamak için ilk önce nar kabuklarının çok iyi kurutulması gerekmektedir. Narın kabuklarını kuruturken iç kısımında bulunan beyaz bölgenin temizlenmesi ve daha sonra bıçak ile dik bir şekilde uzunlamasına kesilerek ayrılmasını sağlayın. Kurutma işlemini yapmak için temiz bir gazete kağıdının üzerine hazırladığınız nar kabuklarını kuru bir yerde ve ışık görmemesi sağlanarak kurumaya bırakılmalıdır. Nar kabuklarını tamamen kuruduktan sonra küçük parçalar haline getirerek nar kabuklarını kırın. Genellikle kuruyan nar kabuklarını oldukça hızlı bir şekilde kolaylıkla kırabilirsiniz. Nar kabuğunu hazırlamak için bu işlemler hazır olduktan sonra çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bir fincan nar kabuğu çayınızı hazırlamak için, 100 gram kaynamış suyun içerisine 2 gram kadar kurumuş nar kabuğunu atarak yaklaşık 15 dakika kadar kaynatalım. Kaynayarak hazırlanan nar kabuğu çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Nar kabukları ile çay dışında hazırlayabileceğiniz salata ya da peynir tarzındaki gıdaların içerisinde kuru olarak ekleyip tüketebilirsiniz. Bu şekilde aldığınız gıdalar sizin açınızdan daha fazla besleyici olurken aynı zamanda farklı bir görünümde eklemiş olursunuz.
  ]]>
  Karpuz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/karpuz-kabugu.html Thu, 29 Nov 2018 21:14:31 +0000 Karpuz kabuğu: Karpuz birçoğumuzun severek tükettiği bir meyvedir. Karpuzun birçok faydaları olduğunu hepimiz bilmekteyiz özellikle antioksidan maddeler içeren karpuz kanser riskini azaltmaktadır bir çoğumuz  tarafından bilinmek Karpuz kabuğu: Karpuz birçoğumuzun severek tükettiği bir meyvedir. Karpuzun birçok faydaları olduğunu hepimiz bilmekteyiz özellikle antioksidan maddeler içeren karpuz kanser riskini azaltmaktadır bir çoğumuz  tarafından bilinmektedir. Fakat bilmediğimiz bir şey var ki kabuğundaki vitamin karpuzun kabuğundaki sitrülinin kan dolaşımını rahatlattığı ve içerisinde bulunan antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirici ve kanser çeşitleri karşı koruduğunu bir çok uzman belirtmiştir. Yaz aylarının sıcak günlerinde buz gibi bir dilim karpuz en iyi serinleticidir. Karpuzun %90 sudur ve böbreklerinizi temizlemeye yarar üstelik kansere karşıda korur. Karpuzu meyve sıkacağı ile sıkıp suyunu içmekte oldukça faydalıdır. Katı meyve sıkacağında karpuzun sadece dış yeşil kısmını kesip beyaz kabuğu ile dilimleyip sıkmanız dahada faydalıdır. Hepimiz biliyoruz ki meyvelerin vitaminleri kabuğundadır karpuzda aynı şekilde dikkat etmeniz gereken bir husus yeşil ve sert olan kısmı soyup beyaz kabuğunu kullanmaktır. Karpuzun kabuğu ile çeşitli yemekler ve reçeller yapılmaktadır dilerseniz karpuzun kabuğu ile reçel yapıp aynı vitamini alabilirsiniz.

  Karpuz kabuğunu kullanarak lezzetli reçeller yapabilirsiniz,
  • Bir kilo karpuz yeşil kısmı alınmış karpuz kabuğu,
  • Bir kilo toz şeker,
  • Bir bardak sönmüş kireç ,
  •  3- 4 adet karanfil,
  • Bir çay kaşığından az şerbet boyası,
  • Bir bardak su,
  • Çeyrek limon,
  Karpuz kabuğu reçeli hazırlanışı:,

  Öncelikle karpuzun dış yeliş kabuğunu soyup ve kırmızı meyvesini de alıp sadece beyaz kabuğunu iri küpler şeklinde doğruyoruz. Bir bardak toz kireci bir litre su ile ıslatıp ilk suyunu alıyoruz ikinci defa ıslatıp  kireci süzüyoruz. Ardından bu kireçli suya karpuz kabuklarını koyup bir gün bekletiyoruz. Ertesi gün karpuz kabuklarını kireçli sudan alıp iyice yıkıyoruz. Bir kilo şeker koyduğumuz tencereye karpuz kabuklarını da atıp bir su bardağı suyu ekliyoruz. Herhangi bir reçel çeşit-tini kaynatır gibi kaynatıyoruz karpuz kabuklarını yumuşayacaklar diye beklemeyin çünkü kıtır kıtır kalacaklar. Karpuz kabuğu reçeli istediğiniz kıvama geldiğinde şerbet boyasını ve karanfili ekleyip ocaktan indirebilirsiniz dilerseniz çeyrek limon sıkabilirsiniz. 

  Karpuz Kabuğu
  Karpuz kabuğunu dilediğiniz gibi tükete bilirsiniz İsterseniz meyvesine yakın olan beyaz kabuk kısmını salatalarınıza bile rendeleye bilirsiniz. Bu şekilde dilediğiniz antioksidanı almış olacaksınız. Karpuz kabuğunun birçoğumuzun çocukluğunda yeri vardır bir dilim karpuzu elimize alıp neredeyse kabuklarına kadar yemişizdir. Veya karpuz kabuğu ile çeşitli şekiller yapıp oyunlar oynamışızdır. Ben şahsen dedem den hatırlıyorum karpuzu keserken derin kesmemizi isterdi vitamini kabuğunda derdi siz faydalı olan kısmını çöpe atıyorsunuz diye söylenirdi. Boşuna demiyoruz eskilerde iş var diye. Şimdi bir çok üniversitede bilim adamları açıklamalar yapıyor karpuzun vitamini kabuğunda diye. 
  ]]>
  Elma Kabuğunun Cilde Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/elma-kabugunun-cilde-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 18:09:24 +0000 Elma Kabuğunun Cilde Faydaları, Elma kabuğu elmanın iç kısmına göre çok fazla miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bunun için elma kabuğu cilt bakımı çok önemlidir. İçerisinde yer alan triterpenoids maddesi de cilt Elma Kabuğunun Cilde Faydaları, Elma kabuğu elmanın iç kısmına göre çok fazla miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bunun için elma kabuğu cilt bakımı çok önemlidir. İçerisinde yer alan triterpenoids maddesi de cilt bakımı yaparken cildin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayan bir etki gösterir.

  Elma Kabuğunun Cilde Faydaları
  Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir 
  • Elma kabuğunun içindeki cilde yararlı maddeler neticesinde cildin gergin ve sıkı durmasını sağlar. Elma kabuğunu cilt bakımınızda düzenli bir şekilde kullanırsanız eğer cildinizin daha dinç ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Elma kabuğu aynı zamanda cildin yumuşamasını sağlayarak ölü derinin atılmasına yardımcı olur ve cildin bebek cildi gibi pürüzsüz olmasına yardımcı olur.
  • Elma kabuğu, cilt hücrelerinin yeniden oluşmasını sağlar. Zamanla yaşlanma sonucunda azalan hücre üretimine destek olur ve harekete geçmesini sağlar. 
  • Yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkları açarak daha belirsiz hale gelmesine yardımcı olur. Özellikle de mimik kırışıklıkları için kullanılabilir. 
  • Ciltte oluşan cilt lekeleri içinde elma kabuğunun  olumlu etkisi mevcuttur. Cilt lekelerini giderici özelliği vardır. Çiller, sivilce sonucu oluşmuş lekeler, güneş lekeleri üzerinde fazlasıyla olumlu etkisi bulunmaktadır. 
  • Elma kabuğunun nemlendirme özelliği de vardır. Kuru ciltlerde nem oranı seviyesini yükseltir.  Bu sayede de cildin daha sağlıklı ve diri olmasını sağlar. 
  ]]>
  Ağaç Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/agac-kabugu.html Sat, 01 Dec 2018 17:14:37 +0000 Ağaç Kabuğu, Bugün sizler için hazırladığımız "Ağaç Kabuğu" konumuz hakkında bilgilere değineceğiz. Birçok yaradılış efsanesinde evren ağaçlar üzerine kuruludur. Bir düşünün; Ciğerlerimize dolan havada Ağaç Kabuğu, Bugün sizler için hazırladığımız "Ağaç Kabuğu" konumuz hakkında bilgilere değineceğiz. Birçok yaradılış efsanesinde evren ağaçlar üzerine kuruludur. Bir düşünün; Ciğerlerimize dolan havadaki oksijen, kanımıza karışıyor ve biyolojik varlığımızın devamını sağlıyor. Bu nedenle yeryüzünü kuşatan havaküredeki oksijeni sağlayan ağaçlardır. Türk mitolojisinde ağacın apayrı bir yeri vardır. Tanrı olan Kara Han, yeryüzünde dokuz dallı bir ağaç yetiştirir. Sonra her dalından bir insan yaratır. Bunlar, binlerce yıl içinde uygarlık kültürünü ağaçlar sayesinde insan soylarının ataları olarak kabul edilmiştir. Amerikan Kızılderilileri de, ağaçların ruhu olduğuna inanırlarmış ve onlarla konuşurlarmış. Yunan uygarlığında meşe ağacı, Zeus'un zeytin Athena'nın meşe gücü, zeytin barışı ve mutluluğu simgeler. Dinler tarihinde de ağaç, hem kavramsal, hem nesnel olarak büyük bir öneme sahiptir. Peygamberlerin yaşamında olan ağaçlar ise, dokunulmaz canlılardır. Hz. Muhammed efendimiz; Mekke'de Harem'de ağaç kesimini yasaklamıştır. Bu yüzden ağaç, ölümsüzlük olarak kabul edilmiştir. Nasıl bizden uzun yaşıyorlarsa öyle uzun düşünceleri vardır. Bu bağlamda ağaçlar yapraklarını döküp kuruması, meyve vermesi, ona bir kutsallık verilmesine sebep oluyordu. Afrika ve Avustralya halkı, ağaçların içinde kutsal bir gücün varlığına inanılırdı. Anadolu'da da çok eski çağlardan bu yana ağaçların kutsal olduğu inancındadır. Bu nedenle hala bugün mezarların başucuna servi ağacı dikiliyor ve ağaçlara bezler, boncuklar bağlayıp, özlemlerimize çare arıyoruz. İşte yeryüzündeki yaşam onlar sayesinde var oluyor. Bu büyük bir mutluluk!

  Ağaç Kabuğu ve Özellikleri; Ağaçların canlı olan kısmı, kabuğun altında bulunan ve odunun yüzeyinde ince bir hücre tabaka bulunur. Bu tabaka ağacı geliştiren ve büyümesini sağlayan tabakadır. Ağaçlar altı bölümden oluşur; Kök, gövde, dal, yaprak, çiçek ve meyve. Bitkiye ağaç karakterini veren en önemli organı gövdesidir. Ağaçların boyu, gövdesi ve kalınlığı ile yaşlarını anlatır. Ağaçlar ne kadar yaşlı olursa olsunlar, yaşadıkça büyürler ve gelişirler. Ağaç kabukları her şeyden önce biyolojik aktivitesi olmayan materyallerdir. Bu nedenle ağır bir şekilde ayrışan maddelerdir. Ağaç kabuğu kimyasal olarak işlenmeye uygun değildir. Çünkü çok az azot içerdiğinden dolayı bakterilerin ve mantarların gelişmesi için yetersiz sayılırlar. Genellikle kabuklarının su tutabilme güçleri yüksektir. Bu yüzden ağaç türlerinin hepsi yararlıdır ve humus olarak kullanılabiliyor. Yapılan araştırmalar gök nar, çam, ladin, kayın, meşe, sekoya ve porsuk ağaçlarının kabukları, sunduğu bu şifalardan yararlanabilmek için bilim adamları çalışmalarını sürdürmektedir.

  Ağaç Kabuğu

  Ağaç Kabuğu ve Kullanım Alanı; Her yere güzellik katan; Kalp atışlarımızı, hüznü ve sevinci ile coşkularımızın dile geldiği müzik aletleri ağaçtan yapılmıştır. Ayrıca yemek yediğimiz, çalıştığımız masa, oturduğunuz iskemle, piponuz, sigaranızın kutusu ve kağıdı, terinizi sildiğiniz kağıt mendil, çocuklarınızın altına bağlayıp bir kullanımdan sonra çöpe atılan kağıt bez, duvarınızdaki tablonun çerçevesi, içtiğiniz şarabın mantarı, ağaçlar sayesinde vardır. Mobilya ve konut sektöründe ise, demiryolu yapımında, elektrik ve iletişim hatlarının kurulmasında ağaçlar kullanılır. Yine içeceklerin stoklanıp saklandığı fıçılar, yük taşımacılığında kullanılan kasalar, karton kutular, deniz taşıtları, kurşun kalemler, gazeteler ve dergiler, tuvalet kağıtları, hediyelik eşyalar, tokalar, düğmeler, yapay ipek ve kumaşlar, çeşitli plastikler, süngerler, ilaçlar, vernikler, dolma kalemler, gübreler ve tutkallar daha niceleri...

  Ağaç Kabuğu ve Tıbbi Tedavi; Ağaç kabukları fermente edildikten sonra kullanılan herhangi bir hastalık için zararlı olan mikropları ortadan kaldırır. Eski zamanlarda alimler, hastalığın en yoğun meydana geldiği yerde yetişen bitkilerin, o hastalığı tedavi edici olduğuna inanırlardı. B]]> Kabuk https://www.kabuk.gen.tr/kabuk.html Sun, 02 Dec 2018 02:12:30 +0000 Kabuk, bir şeyi örten, kaplayan, sert yapısı ile koruyan, bazı durumlarda besleyen olarak bilinir. Tıp, zooloji, gökbilim gibi alanlarda kabuk aynı anlam ile kabul görmektedir. Yaranın kabuk tutması iyileşme anlam Kabuk, bir şeyi örten, kaplayan, sert yapısı ile koruyan, bazı durumlarda besleyen olarak bilinir. Tıp, zooloji, gökbilim gibi alanlarda kabuk aynı anlam ile kabul görmektedir. Yaranın kabuk tutması iyileşme anlamına geldiği için kabuk, edebiyatta da zengin bir içerikle yerini bulmuştur. Eğitim amaçlı yapılan filmlerin bazılarına  konu olan kabuk, insanın kabuğunu kırıp dış dünyaya uyum sağlamasını da çağrıştırır. Yine bir sinema yapımı olan ''Deniz Kabuğundan Gemiler Yapmak'' adlı filim de hayallerin peşine gidebilmeyi aşılar. Bu sebeple, sahip olduğu mecaz anlamıyla psikolojide de yeri bulunur. Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere yaşamın birçok alanında kendine mana bulan kabuk, asıl ifadesiyle bir iç taşıdığını vurgular. Ağaç kabukları, ve ağaçlarda yetişen meyvelerin sahip oldukları kabuklar. Hem yenebilen hem de soyulan kabuklar. Örneğin bir portakalın kabuğuyla hasıl olan rayihası... Portakalı kesince yayılan o muhteşem kokudan bahsetmek kabuktan geçer mesela. Bir yara, nasıl bu kadar müthiş bir rayiha salabilir etrafa Kimdir, kimin nesidir bu portakal da böyle ruhlarımızı mest-ü revan eyler kendine Edebiyatta oluşan kabuk, en çok içinden, yarasından söz ettirir. Bir şairin sözlerinde olduğu gibi:

  ''Onulmazım, gül kirazım, içten içe kanayansın... Aklım dökülse denize. Deniz de kana yansın !''

  Deri üzerinde oluşan kabuklar geçmişte var olan bir yarayı resmetse de varlığının koruyuculuğunu değiştirmez. Deri özüne dönene kadar yaranın kuruyup yok olması kendisiyle oluşur.

  Hayvanlar aleminde kabuğun tam tersi bir yeri vardır. Burada kabuğun sert, besleyen ve muhafaza eden halinden sonra çatlayıp kırılacak kadar hassas olmasıdır. Yumurtlama yaparak üreyen hayvanların dünyasında  kabuğun kırılması bir doğumdur. Kabuğunu kıran yavrular hayata gözlerini açmış olması da elbet bir portakal kabuğu kadar düşünülesi bir şeydir.

  Kabuk

  Kabuklardan bahsetmek özünden de bahsetmek demektir. Kabuklar ve özleri hakkında birçok bilimsel araştırmaların yanı sıra olayı  manevi anlamda derinlemesine inceleyen kitaplar mevcuttur. Bu noktada Halil Cibran'nın  ''Kabuklar ve Özler'' adlı kitabını göz önünde bulundurabiliriz. Kitapta geçen '' kanayan yaralarıma dokunmadan beni tasasız sanma'' cümlesiyle öze inmenin bir eylem gerektiğini anlayabiliyoruz. Kitabın arka kapağında mevcut olan cümleler bize her zaman daha derine gidilmesi gerektiğini bildiriyor. Hiçbir acının, sızının duruşu içerdeki kanamayı hakkıyla yansıtmaz olduğunu yine  zahiri kabuklardan öğreniyoruz.

  ]]>
  Portakal Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/portakal-kabugu.html Sun, 02 Dec 2018 21:10:48 +0000 Portakal kabuğu, severek tükettiğimiz kış meyvelerinin en güzeli olan portakal şifa kaynağıdır. A, B, C ve D vitaminleri içeren portakal, günde iki tane tüketildiği takdirde günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karş Portakal kabuğu, severek tükettiğimiz kış meyvelerinin en güzeli olan portakal şifa kaynağıdır. A, B, C ve D vitaminleri içeren portakal, günde iki tane tüketildiği takdirde günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. Portakal vitamin mineral ve diğer içerdiği kimyasal özelliklerden dolayı kalp için oldukça faydalı bir besindir ve kalp rahatsızlıklarına şifa niteliğindedir. Bu vitaminli meyvenin kabuğuda birçok şeye faydalıdır. Portakalın kabuğunda bulunan citrus aurantium damar tıkanıklıkları ve kanser gibi birçok hastalıkta kullanımıyla alakalı birçok bilimsel yayınlar bulunmaktadır. Portakal kabuğu, % 5 oranında mineral tuzlar ve organik asitler, % 5 ila 8 oranında flavonoidler ve % 1 ila 2 oranında esansiyel yağlar içerir.

  Portakal Kabuğu
  Portakal kabuğunun faydaları:
  • İçeriğinde protein, potasyum, E vitaminleri bulunan portakalın kabuğundaki karoten kanı temizleme özelliğine sahiptir.
  • Portakal, kabuğunda bulunan hesperidin maddesi sayesinde kolesterolü düşürür.
  • Metabolizmayı hızlandırma özelliğiden dolayı vücudun yağ yakmasını kolaylaştırarak kilo problemi yaşayanlarda zayıflamaya yardımcı olur.
  • Portakal kabuğu çiğnenmesi durumunda ağızdaki kötü kokuları giderir.
  • Portakal kabuğundan macunlar hazırlanarak dişlere sürüldüğü takdirde sararmış dişleri beyazlatır.
  • Portakal kabuğunun iç kısmının yüze sürüldüğünde tıkanmış gözenekleri açarak sivilce oluşumunu engeller.
  • Portakal kabuğu rendelenerek kek, kurabiye gibi pasta türleri içerisinde tüketildiğinde soğuk algınlığına neden olan mikroplara karşı vücudun korunmasını sağlar.
  • İyi bir lif kaynağı olduğu için kabızlığı giderir.
  • Portakal kabuğunun yağından elde edilen portakal yağı ile deride oluşan bazı sorunları gidererek cilde parlaklık ve aydınlık kazandırır.
  • Portakal kabuğu yağı deri altındaki kan ve lenfatik dolaşımı hızlandırır ve selülitlerin tedavisinde kullanılır.
  • Portakal kabuğu kurutulup kaynatılmış suya eklenip içildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  ]]>
  Muz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/muz-kabugu.html Mon, 03 Dec 2018 17:52:58 +0000 Muz Kabuğu; Muz meyvesini sarıp sarmalayan ve doğal bir şekilde organik yapıda yer alan bir kabuktur.Muz meyvesi yenilmesinin ardından, nerede ise bütün insanlar, muz kabuğunu çöpe atmaktadır. Fakat, kendisi kadar kabuğu da faz Muz Kabuğu; Muz meyvesini sarıp sarmalayan ve doğal bir şekilde organik yapıda yer alan bir kabuktur.Muz meyvesi yenilmesinin ardından, nerede ise bütün insanlar, muz kabuğunu çöpe atmaktadır. Fakat, kendisi kadar kabuğu da fazla şifalı olan bu meyveden, içinde bulunan vitaminlerin dahili olarak alınması sonrasında, kabuğundan da farklı biçimlerde yararlanılabilir. Ayakkabı temizlemekten, yüz maskelerine kadar, değişik maksatlar ile muz kabuğu kullanılabilmektedir.

  Muz kabuğunun genel yararları, muz kabuğu, bir masaj aleti şeklinde de kullanılabilmektedir. Muz kabuğu aracılığı ile diz ve bacaklar ovulur. Özellikle kemik ağrıları bulunan kişiler, bu yola başvurabilmektedirler. İlginç olan bir özellik olarak, muz kabuğu harika bir ayakkabı temizleyicisidir. Ayakkabı üstüne sürülen muz kabuğu, ayakkabıyı temizlerken, aynı zamanda ayakkabıya canlılık ve parlaklık da verir. Muz ve kabuğu, dişleri temizlemeye ve beyazlatmaya da yardımcı olmaktadır.

  Sinek ve benzeri olan canlıların ısırıkları sebebiyle, insan teni üstünde meydana gelen kaşıntılar, muz kabuğu ile giderilebilmektedir. Uzmanların, kaşınma mevzusunda mesafeli olması, doğrudan ilaçların çok fazla yarar etmemesi, kişileri alternatif ve doğal yollara yöneltmektedir. Sinek ısırığının yer aldığı, kaşınan bölgeye muz kabuğunun sürülmesi, kaşıntıyı yok eder. Ayak altları ve özellikle de topuklarda meydana gelen nasırlar, birçok losyon veya krem kullanılmasına rağmen, tam manası ile geçmemektedir. Muz kabuğu, topuk çevresine sürülmek sureti ile uygulandığı zaman, topuk çevresini rahatlatır ve uzun vadede nasırlar mevzusunda yararı dokunur.

  Muz Kabuğu

  Muz kabuğunun cilt üstündeki yararları, Vücudun farklı yerlerinde yer alan kabarmış olan siğilleri, muz kabuğu sürerek güzel bir şekilde temizlemek, muz kabuğunun bir başka yararını ortaya çıkarmaktadır. Yine düzenli olan aralıklar ile başvurulan bu yol ile uzun zaman geçmeden düzelmeler gözükmektedir. Sivilceli yüzler için muz kabuğu, yararlı ve zahmetsiz olan bir yardımcıdır. Gün bitiminde güzel bir şekilde temizlenen yüz çevresine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür. Bu biçimde kalan yüz yıkanmaz ve uykuya geçilir. Sabaha kadar yüze etki eden muz kabuğu ve sürülürken meydana gelen maddeler, sabah ılık su yardımı ile temizlenir. Düzenli bir şekilde bu yol uygulandığı zaman, çok geçmeden sivilceler mevzusunda iyileşmeler gözlemlenebilmektedir.

  Yaşın ilerlemesi ile gözüken cilt kırışıklıkları, muz kabuğunun kırışık cilde düzenli bir şekilde uygulaması ile hem düzeltilir, hem de kırışıklık ilerlemesini yavaşlatılır. Tarih boyunca muz kabuğunun iç bölgesinin bazı yaralara sürülmesi, farklı kaynaklarca doğrulanmaktadır. Sedef hastalığında da bu yolun kullanıldığı, bir başka bilinen yoldur.

  Muzdan cilt maskesinin yapılması, cildin daha güzel ve taze olan bir durum alması için yapılan cilt maskesi, muzun şifasından yararlanılmak amacı ile basit bir biçimde hazırlanır. Öncelikle, bir adet muz tamamen ezilir. Ezilen muzun yer aldığı kaba, bir adet kadar yumurta kırılır ve güzel bir şekilde karıştırılır. Oluşan karışım yüze sürülür ve yaklaşık olarak 15-20 dakika geçtikten sonra yüz tamamen yıkanır. Düzenli olan aralıklar ile bu yolun yapılması, yüzde bulunan farklı lekeleri de azaltacaktır.

  ]]>
  Limon Kabuğunun Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/limon-kabugunun-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 03:49:10 +0000 Limon kabuğunun  faydaları, Limon, kanser hücrelerini öldüren mucizeye  mahsustur. Kemoterapiden 10,000 kat daha güçlü!!!bildiğimiz gibi limon ağacı, limon ve yeşil limon gibi çeşitleriyle önemi bilinir. Bu meyveyi fark Limon kabuğunun  faydaları, Limon, kanser hücrelerini öldüren mucizeye  mahsustur. Kemoterapiden 10,000 kat daha güçlü!!!bildiğimiz gibi limon ağacı, limon ve yeşil limon gibi çeşitleriyle önemi bilinir. Bu meyveyi farklı bir şekilde yiyebiliriz:posasını yiyebilir, suyunu sıkıp içebiliriz, içecekler hazırlayabilir, şerbetleri ve tatlıları yapabiliriz. Bir çok faydasıyla tanınır,ama en ilginç olanı ise tümör ve kistler üzerindeki büyük etkidir. Bu meyve  her tür kanser tipine karşı kanıtlanmış bir ilaçtır. Bazıları kanserin her türlü şekline karşı çok fazla yararlı olduğunu söylerler. Bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı anti mikro bal spektrum olduğu, kurt ve parazitlerin üzerinde karşı etkin olduğu söyleniyor. Yüksek tansiyonu dengeliyor. Bunlar dışında sinir ve stres bozukluklarına iyi gelen bir meyve türüdür Bu bilginin alındığı kaynak gerçekten doğrulayıcı dır: büyük ülkelerin üreticilerinden gelişmiş olan en büyük ilaç sektöründen alınmıştır. 1970'ten beri 21'den fazla farklı laboratuvar test edilen ve sonuç olarak limon ekstresinin 12 kanser tipinde zararlı ve  kötü huylu kanser hücreleri yok ettiği ortaya Bu kanserler içinde kolon, göğüs, prostat,akciğer ve pankreas kanserleri de bulunuyor. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada limon ağacı bileşenlerinin köklerinde bulunur. Daha da şaşkınlık verici olan; limon ekstreleri  yapılmış olan bu terapi sadece çirkin ve kötü huylu kanser hücrelerini yok ediyor ve sağlıklı hücrelere hiçbir etkisi bulunmuyor .Limon Kanser Düşmanı Şeker ve şekerden yapılmış gıdalar, kanserin tetiklenmesine ve kanserli hücrenin beslenmesine neden olduğu söyleniliyor.Şimdi size faydalarını söyleyelim.

  Limon Kabuğunun Faydaları,

  Kolesterolü Düşürür

  Limon kabuğu bedenimizde kolesterolü düşürdüğü için kalp sağlığımız için faydalıdır. Önemli miktarda potasyum içerdiğinden dolayı vücudumuza iyi gelmektedir. İçeriğindeki C  ve P vitaminleri kirlenmiş kan  damarlarını temizler, şeker hastalığında kaynaklanan kalp hastalıklarına ve önemli olan diğer kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.

  Kanserle Savaşır

  vücudumuzda üretilen aynı zamanda bazı meyve sebzelerde buluna  antioksidanlardır. Yaşlılığa karşı en etkin savaşçı olarak bilinmektedir. Limon kabuğu içeriğinde çok fazla flavonoid barındırdığı için kanserli hücrelerin fazlalaşmasını önler. İşte bu yüzden limon kabuğu yemek özellikle, meme ve kolon kanserini ve birçok önleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

  Kemikleri Güçlendirir

  Sağlıklı ve kuvvetli kemiklere sahip olmasını  sağlayan yeterli miktarda kalsiyum almakla olur. Limon kabuğu ise kemik sağlığımızda önemli model olmaktadır

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Sindirimi Kolaylaştırır

  Limon kabuğu C vitaminiyle birlikte bedenimizde hastalıklarla mücadelelerinde gerekli olan diğer vitamin ve bileşenlerden bolca içermektedir. Yani bağışıklık sistemimizin mikroskobik  canlılarla savaşmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak boğaz ve bademcik  ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı grip gibi enfeksiyonlarında iyi gelir. Ayrıca limon kabuğu lifli posalı yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştıran ve bağırsaklarımızın daha iyi  çalışmasına yardımcı olur.

  Ağız Sağlığına İyi Gelir

  C Vitamini eksikliği diş eti iltihabı olarak bilinir, diş etlerinde kanama  gibi ağız problemlerine yol açmaktadır. Limon kabuğu ise C vitaminin yanı sıra ağız sağlığımızda önemli bir  etken olan sitrik asit içerir. Dolayısıyla ağız sağlığımıza bağlı olarak diş etleri ve dişlerimizde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı limon kabuğu doğal bir gıdadır.

  Limon Kabuğunun Faydaları

  Serbest Radikalleri Etkisizleştirir

  Serbest radikaller hücrelerimizde  patolojik reaksiyonlar aşamasında oluşabilen bir elektronunu kaybetmiş m]]> Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/barut-agaci-kabugunun-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 04:54:29 +0000 Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları, Barut ağacı diğer isimleri yörelere göre Akdiken ve Acı cehre olarak adlandırılır. Avrupa, Afrika ve ılık Akdeniz ikliminde sulak dere kenarlarında yüksekliği 3 m kadar büyüyen ağaçt Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları, Barut ağacı diğer isimleri yörelere göre Akdiken ve Acı cehre olarak adlandırılır. Avrupa, Afrika ve ılık Akdeniz ikliminde sulak dere kenarlarında yüksekliği 3 m kadar büyüyen ağaçtır. Ağacın körpe fidanlarının rengi yeşil kirli beyaz çizgili ve mercimek li. Yaprağını döküp çalıya dönen ağacın gövde rengi açık kahverenginde olur. Kartlaşmış ağacın rengi koyulaşır yaprakları genişler çizgiler genişler ve boz lekeli hale dönüşür.  Barut ağacının kabukları ve dalları ve gövde kabuklarından yararlanılır. Dalları ve kabukları 3 ile 5 yaşında kullanılır kabukları soyulurken gövdesine zarar verilmemelidir. Kerestesi barut yapımında kullanılır. Kışın yapraklarını döken ve çalı şeklinde olan ağaca Akdiken de denir. Ağacın kabukları alındıktan 1 yıl sonra kullanılmaya başlar kabukta bulunan antrahinon glikoz idi glikofranguline dönüştüğü içindir. Barut ağacı kabuğu birçok hastalığa da iyi geldiği bilinir bağırsak tembelliği kabızlığa iyi geldiği bilinir yinede bir hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Barut ağacı kabuğu müshil olarak kullanıldığında kabızlığı ortadan kaldırıp sindirimi hızlandırır ve bu arada zayıflamada büyük yararı olur. Kabuğu 1 yıl kurutmak gereklidir zayıflamak amaçlı kullanılacak kabuklar orta yaşlı dallardan alınıp kurutulmalıdır. Sindirimi düzene soktuğu gibi kusturucu etkiye de sahiptir. Barut ağacı kabuğunun faydasının olduğu kadar zararları da vardır. Uzun süreli kullanımlarda ve bilinçsiz kullanımlarda böbreklere karaciğere yan etkisi olduğu gibi ellerde ve ayaklarda da şekil bozuklukları meydana gelir.

  Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları
  • Karaciğer, hastalığı
  • Siroz tedavisinde
  • Kabızlık
  • Safra yetersizliğinde
  • Hemeroid, bağırsak parazitlerin de
  • Dolaşım bozukluğunda ve haricen yara ve çıbanlar da kullanılır.

  Barut ağacı kabuğu eski medeniyetlerde tütsü olarak da kullanılmıştır. Kabuk çay olarak da kullanılır. Kurutulmuş parçalanmış kabuklar 2 bardak suya bir tatlı kaşığı kabuk konarak yarım gün bekletip 10 veya 15 dakika kadar kaynatılıp süzülerek yemeklerden yarım saat önce bir çay bardağı kadar içilir BU Çay karaciğeri düzenli çalışmasını sağlar kan dolaşımını düzenler. Vücut deki fazla suyun atılmasına yardımcı olur solunum yolu iltihaplarına ve idrar yolu iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Ayriyeten kabukla beraber sinameki yaprağı, ayrık otu civanperçemi aynı eşit miktarda karıştırılarak 100 gr karışımı 1 litre suya koyup 10 dakika kaynatılıp günde 3 çay bardağı yemeklerden 15-20 dakika önce içilir. Bu karışım çayını hamileler kullanmamalıdır. Ayriyed ten barut ağacı meyvesi ve kabuğunda boya elde edilir ve ayakkabı yapımında kullanılmak üzere ayakkabı çivisi kalıplarında da kullanılır. Barut ağacı kömüründe de barut imal edilir. Elde edilen yaprak ve meyveden kurutulup güneş ışınında uzak ve ya 50 derece sıcaklıktaki fırınlarda kurutup kuru ve havadar yerde balya veya torbalarda saklanır. Olgunlaşmamış meyveleri toplayıp tazeyken tüketilmesinde zehirlenmeler olur kullanmaya başlamadan önce en az bir yıl bekletilip sağlıklı koşullarda saklanmalıdır.

  ]]>
  Yer Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/yer-kabugu.html Tue, 04 Dec 2018 21:55:30 +0000 Yer kabuğu, Litosfer ya da taş küre olarak adlandırılan ve Yer Kürenin en dış yer alan yapıya verilen addır. Karalarda daha kalın olan yaklaşık 35-45 km, Tibet Platosunda 70 km, deniz ve okyanus diplerinde ise daha da inc Yer kabuğu, Litosfer ya da taş küre olarak adlandırılan ve Yer Kürenin en dış yer alan yapıya verilen addır. Karalarda daha kalın olan yaklaşık 35-45 km, Tibet Platosunda 70 km, deniz ve okyanus diplerinde ise daha da ince, ki bu incelik yaklaşık olarak 8-12 km,  olan yer kabuğunun yaklaşık olarak kalınlığı 33 km kadar olduğu bilinmektedir. Kimyasal oluşumu, bileşenleri ve yoğunluğu birbirinden çok daha farklı iki bölümden meydana gelir. Bunlardan birincisi granit bileşiminde bulunan ve kayaçlardan oluşan granitik yer kabuğudur. İkinci diğer kısım da bazalt bileşimindeki şekil alan kayaçlardan oluşan bazaltik yer kabuğudur. Granitik yer kabuğunda iki tür element var olduğu bilinmektedir. Bunlar silisyum ve alüminyum elementleridir. Bu sebeple çok daha hafiftir; yoğunluğu ise 2,7-2,8 g/cm3 arasında olduğu ölçülmüştür. Yer kabuğunun üst bölgesini, kısmını teşkil eder. Bazaltik yer kabuğunda ise yine granitik yer kabuğunda yer alan silisyum elementinin yanı sıra magnezyum elementi hakimdir. Dolayısıyla da granitik kabuktan çok daha ağırdır; yoğunluğu 3-3,5 g/cm3 arasında olduğu gözlemlenmiştir. Granitik yer kabuğunun aşağısında ve okyanus tabanlarında yer aldığı bilinmektedir. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz bazaltik yer kabuğuna "okyanusal kabuk" adını vermek yanlış olmaz. Bahsetmiş olduğumuz bu iki bölüm bütün kıtaların da altında bulunmaktadır. Bununla birlikte okyanusların altında ise durum biraz farklıdır. Burada anlatılan bazaltik kabuk bölümü birkaç kilometre kalınlıkta olup ince bir tabaka halinde yer alır, uzanır. Buna karşılık granitik kabuk kısmı ise ya hiç yoktur (örneğin Büyük Okyanus) ya da çok incedir. Misal olarak hiç granit kısmı bulunmayan okyanuslardan birisine Büyük Okyanusu kolaylıkla verebiliriz. Çok ince bir granitik kabuk kısım içeren okyanuslara örnek verecek olursak da Atlas ve Hint Okyanusları sıralayabiliriz.

  Yer Kabuğu

  Halen hamurumsu ve kızgın bir yapıya sahip olan mantonun üzerinde, sanki yüzer halde bulunduğu düşünülen yer kabuğunun kalınlığının her yerde aynı olmadığını böylelikle belirtmiş olduk. Yer kabuğunun kalınlığı dünya üzerinde yer alan karalarda yaklaşık olarak 30-40 km ile deniz ve okyanus derinliklerinde ise yaklaşık 8-10 km olduğu ölçülmüştür.

  Yer kabuğu, yer kürenin en ince kısmı ve yoğunluk bakımından en az olan tabakasıdır. Yer kabuğunun sıcaklığı ise mantoya bağlı olarak aşağıya doğru inildikçe 33 metrede 1 °C arttığı bilinmektedir. Bunun sebebi ise yeraltı suları, taşlar, vb faktörlerin etkisine maruz kalmalarıdır. Yer kabuğu içerisinde mevcut olan bazı elementler bir araya gelerek mineralleri oluşturmaktadır. Minerallerin ise yeryüzünde katı halde bir araya gelmesi sonucunda ise taşlar yani kayaçlar oluşmaktadır. Yer kabuğunu oluşturan bu kayaçları üç ana gruba ayrılarak incelendiği bilinmektedir. Bunlar; püskürük ya da diğer adıyla katılaşım kayaçlar, tortul kayaçlar ve metamorfik yani başkalaşım kayaçlarıdır. Jeolojik devirlerde zamanla milyonlarca yıllık bir süreç içerisinde bu kayaçlar değişime uğrayıp birbirlerine dönüşebilmektedir. Kayaç döngüsü adı verilen bu durumda var olan bu kayaçlar yerin derinlikleri aşılarak magmaya kadar ulaşır ve burada erir. Sonrasında ise bu bahsettiğimiz kayaçlar magma ile birlikte çok farklı şekillerde yeryüzüne çıkması sonucunda soğurlar. Böylece püskürük kayaçların oluşumu gerçekleşmiş olur. Katılaşım kayaçları da zamana bağlı olarak çözülerek erozyona uğrar.

  Akarsular, rüzgarlar, dalgalar ve buzullar gibi kuvvetlerin etkisi ile parçalanan bu kayaçlar taşınarak yer kabuğunun çukur alanlarında birikirler. Böylece tortul kayaçlar oluşur. Katılaşmış kayaçlar ile tortul kayaçlar yer kabuğu hareketleri sırasında yüksek sıcaklık ve basıncın etkisi ile başkalaşım (metamorfik) kayaçlarına dönüşmektedir. En fazla hakkında bilgiye sahip olduğumuz tabaka ise bu tabakadır. Yer kabuğunun kalınlığı en düşük ve en yüksek sınır olarak yaklaşık olarak 5-110 km. arasında d]]> Deniz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/deniz-kabugu.html Wed, 05 Dec 2018 17:28:22 +0000 Deniz kabuğu, Deniz kabukları midye, istiridye, deniz salyangozu ve deniz dişi gibi kabuğu olan yumuşakçaların sahile vuran yada denizin dibinde kalan terk ettikleri kabuklarıdır. Birçok çeşidi ve boyutu olan bu kabuklar birçok al Deniz kabuğu, Deniz kabukları midye, istiridye, deniz salyangozu ve deniz dişi gibi kabuğu olan yumuşakçaların sahile vuran yada denizin dibinde kalan terk ettikleri kabuklarıdır. Birçok çeşidi ve boyutu olan bu kabuklar birçok alanda kullanılmaktadır. Koleksiyoncular tarafından toplanılır, süs malzemesi olarak kullanılır. 


  Deniz kabuklarının ham maddesi insan kemiğinde olduğu gibi kalsiyumdan oluşmaktadır. Deniz kabuğu, yumuşakçaların esnek olmayan ve katı kabuğudur. Bu kabuk bir desteği olmayan ve tehlikeye açık yumuşak gövdelileri destekler ve korur. Dünya üzerinde 100.000 - 120.000 çeşit arasında deniz kabuğu çeşidi olduğu varsayılır. Bunların içinde nadir ve çok az bulunan türler de bulunur. Deniz kabuklarının her çeşidine verilen bir isim vardır. Bunlara isim verilirken şu şartlar göz önünde bulundurulur;
  • Bulunduğu şartlar
  • Bulunduğu coğrafya
  • Bulanın ismi
  • Bulunma tarihi
  • Kabuğun boyutu
  Deniz kabukları 7 sınıfa ayrılmıştır. Bunlar; 
  • Aplacphora
  • Polylacophpr
  • Monaplacophora
  • Gastropoda
  • Bivalvia
  • Scaphopada
  • Cephallopoda
  Deniz KabuğuDeniz kabuklarının kullanım alanları ise eski çağlardan yeni çağlara birçok alana yayılmıştır. Bunlar eski zamanlarda deniz kabuğu içinde ki yumuşakçayı yeyip kabuğu ise kaşık veya tabak olarak kullanılmıştır, süs eşyaları ve mücevherat, sanat ve mimari, denizcilik gibi alanlarda sıklıkla kullanılmıştır. 
  Deniz kabuklarını kulağa dayayınca çıkan sesler denizin sesi denilmiştir, daha sonra ise bu tez çürütülüp kulaktan kan akışının sesinin geri dönmesi denilmiştir. Bu iki tezinde yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. İşin doğrusu ise çevreden duyduğumuz seslerin deniz kabuklarının kıvrımlarına çarparak bu seslerin özel ve akustik biçimde kulağımıza gelen halidir. Bu sesler deniz kabuğunun şekline ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir.Bunun sebebi ise kıvrımlar ve şekline göre belirli frekanstaki seslerin güçlenip diğerlerinin azalmasıdır. Buda bizde deniz ve dalga sesi gibi algılanır.
  ]]>
  Taze Ceviz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/taze-ceviz-kabugu.html Thu, 06 Dec 2018 11:43:48 +0000 Taze ceviz kabuğu, Ceviz ağaçta yetişen kabuklu bir meyvedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştirilmekte olup, Türk mutfağında da yerini almaktadır. Çerez olarak tükettiğimiz ceviz pasta ve tatlı çeşitlerinde de kullanılm Taze ceviz kabuğu, Ceviz ağaçta yetişen kabuklu bir meyvedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştirilmekte olup, Türk mutfağında da yerini almaktadır. Çerez olarak tükettiğimiz ceviz pasta ve tatlı çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Plastik, kauçuk endüstrisinde, parfüm ve ilaç sanayisi gibi bir çok alanda kullanılan cevizin Içerisinde Omega 3,Omega 6, protein, Lif, yağ asitleri, kalsiyum, Demir, magnezyum, fosfat, çinko, selenyum,Bakır,magnezyum mineralleri ve daha bir çok sayıda mineral barındıran cevizin insan sağlığına katkısı büyüktür. Çok faydalı olan ceviz meyvesinin içinin olduğu gibi dışında yani kamuda birçok alanda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ceviz Kabuğu ilaç, saç, tırnak ve cilt bakımı için kullanılan bir kozmetik malzemesidir. 

  Ceviz kabuğunun faydaları;
  • İlaç ; öksürük ve soğuk algınlığı için kurutulmuş kabukları çay gibi demlenip içilmesi ile şifa kaynağı olması, solucan Kurt gibi insan sağlığını tehdit eden canlıların bağırsaklarından temizlenmesinde taze ceviz kabuğu kullanılır. Şeker hastalığı tedavilerinde
  • Cilt bakım; vücutta oluşan sivilcelerin ve cilt lekelerinin giderilmesinde taze ceviz kabukları kullanılır.
  • Saç dökülmesi;  yaş veya kuru kaynatılmış suyun içerisine atılıp yarım saat bekletildikten sonra saçlarınızı yıkadığınızda dökülmesini engelleyip durduracaktır. Yıpranmış ve tahriş olmuş saçlarınıza canlılık kazandıracaktır. Saçlarınızda oluşan kepekleri engelleyip, temizleyecektir.
  • Saç boyası; kurutulmuş ceviz kabukları toz şeklinde getirilerek saç boyasında kullanılmaktadır.
  • Tırnak; Güçsüz, zayıf, kırılgan tırnaklara yaş ceviz kabuğu süzülerek, tırnakların canlılık kazanıp sağlamlaşmasında da besleyici bir özelliği sahiptir.
  Taze Ceviz KabuğuÜlkemizde sıkça kullanılan bir atasözü vardır. Birisi boş konuştuğu zaman artık yeter yaptığın işler ceviz kabuğunu doldurmuyor denir.  Aslında bakarsanız anlatılanlar çok doğrudur. Atalarımız boş konuşmamış ceviz o kadar faydalı ki hakikaten hiçbir konuşma ceviz Kabuğu kadar faydalı değildir.Saymakla, anlatmakla bitmiyor. Beyin gelişimi için çok faydalı olan cevizi mutlaka çocuklarınıza sabah aç karnına yediriniz. Şekli beyin yapısına benzediği için mi bilinmez ama uzmanlar beyin gelişimi için ceviz önermektedirler. Sağlık için bulunmaz nimet olan ceviz araçlarına sahip çıkın, mümkünse ceviz fidanları diken siz faydalanamasanız bile emin olun çocuklarınız sizin için dua edeceklerdir. 
  ]]>
  Muz Kabuğunun Faydaları https://www.kabuk.gen.tr/muz-kabugunun-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 12:03:59 +0000 Muz Kabuğunun Faydaları, Muz besin değeri bakımından zengin bir meyvedir. Muz meyvesi Akdeniz bölgesinde sıkça yetişen bir meyvedir. Muz meyvesi yendikten sonra çoğu insan kabuğunu atar ancak meyvesi kadar muzun kabuğuda yararl Muz Kabuğunun Faydaları, Muz besin değeri bakımından zengin bir meyvedir. Muz meyvesi Akdeniz bölgesinde sıkça yetişen bir meyvedir. Muz meyvesi yendikten sonra çoğu insan kabuğunu atar ancak meyvesi kadar muzun kabuğuda yararlıdır. Muz kabuğu hemen hemen her şeyde kullanılmakta. Kuaförlerde güzellik maskelerinde kullanılır. Cildi pürüzsüzleştirir. Ciltteki lekelerin giderilmesinde büyük önem taşır. Eklem ağrılarında ağrıyan bölge muz kabuğu ile ovalandığında ağrılarda azalma görülür.  

  Muz kabuğu aynı zamanda çok iyi bir ayakkabı temizleyicisidir. Ayakkabı muz kabuğu ile silindiğinde parlaklık verir. Muz kabuğu ile ovalanan dişler hem beyazlar hemde dişler daha kolay temizlenir. Yazın sivrisinek ısırıklarında deri üzerinde oluşan kabarıklığa muz kabuğu sürüldüğünde ısırılan bölgede iyileşme görülür. Çok uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanan ayak nasırları için kullanılan kremler genelde işe yaramazken muz kabuğu tam bir nasır ilacıdır. Ayağı hem nemli tutar hemde nasırın iyileşmesinde önemli rol oynar.

  Muz Kabuğunun Faydaları

  Genelde ergenlik zamanında çıkan sivilceler herkesin hoşnut olmadığı bir durumdur. Muz kabuğu çıkan sivilcenin üzerine sürülür ve yıkanmaz. Sivilcelerin geçmesinde önemli rol oynar. Muz meyve olarak damağa hitap ederken kabuğuda çok fazla yerde işe yarar. Cilt kırışıklıklarınında giderilmesinde kullanılır. Çoğu güzellik merkezinde cilt kırışıklıkları için vazgeçilmezdir. Bütün ayakkabı mağazalarında göze hitap eden ayakkabıların parlaklığının sebebi de muz kabuğudur.

  Muz kabuğu yine muz gibi en çok yetiştiği bölgede tüketilir. Akdeniz bölgesindeki bütün sektörlerde muz kabuğu kullanılır. Diş fırçalama alışkanlığı olmayan, sürekli çay, kahve içmekten dişlerini beyazlatamayan insanların en büyük yardımcısıdır. Evde hem meyvesini yiyip faydalanabilirler hemde kabuğu ile dişlerini beyazlatabilirler. Kuru cilde sahip insanlar vücutlarındaki kepermeden kurtulmak için muz kabuğuyla maske yapabilirler. Yağlı saçlarında en büyük yardımcısı yine muz kabuklarıdır. 

  ]]>
  Yeşil Deniz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/yesil-deniz-kabugu.html Fri, 07 Dec 2018 06:39:37 +0000 Yeşil deniz kabuğu, yeşil deniz kabuğu Sarah Jio ya ait olan bir Romanın adıdır. Bu roman iki bin on beş yılında yayımlanmış olan bir romandır ve üç yüz on iki sayfadan oluşmaktadır. Sarah bu kitabında da her kitabında old Yeşil deniz kabuğu, yeşil deniz kabuğu Sarah Jio ya ait olan bir Romanın adıdır. Bu roman iki bin on beş yılında yayımlanmış olan bir romandır ve üç yüz on iki sayfadan oluşmaktadır. Sarah bu kitabında da her kitabında olduğu gibi aşk hikayesi anlatmıştır. Aşk ile beraber geçmişi ve gizemi katarak elinizden düşüremeyeceğiniz ve bir çırpıda okuyacağınız bir kitaptır. Okurken içinizi ısıtacak ve geçmişin asla peşinizi bırakmayacağını gözler önüne serecektir. Kitap aynı zaman da geçmişin peşimizi bırakmayacağını bize öğrettiğinden kendimizi ve geçmişimizi sorgulama fırsatı veriyor bizlere. Kesinlikle sürükleyici olan ve okurken sizi içinde yaşatan bir kitaptır. Kitabın konusuna bir bakarsak,

  Yeşil deniz kabuğu, kailey adındaki gazete de yazarlık yapan bir başkahraman anlatılıyor. Kailey zengin bir iş adamı ile nişanlıdır. Onunla bir lokanta da yemek yedikten sonra dışarı çıkarlar ve adam arabayı almaya giderken kailey fakir bir adam görür ve lokantadakilere ona birşey verebilirler mi diye sorar olumsuz yanıt alınca kendisi kalan yemekleri paketlettirdiği paketi adama yaklaşarak uzatır. Bir bakar ki eski sevgilisi. Eski sevgilisi ile bir bar da tanışmışlar ve daha sonra sevgilisi iflas edip kendini alkole vermiştir. Bu durumdan rahatsız olan kailey de onu terk etmiştir. Daha sonra da hiç görememiştir şu ana kadar. Eski sevgilisi çok perişan bir halde.Yeşil Deniz Kabuğu Kailey onu bir hastahaneye götürür ve tedavi olmasını sağlar. Fakat nişanlısı bu durumdan pek hoşnut değildi. Eski sevgili beyin travması geçirdiğinden kailey ona sık sık yaşadıklarını anlatıyordu ve böylelikle hala onu sevdiğini düşünerek bir karar vermesi gerektiğini düşünür. Nişanlısından ayrılır ve eski sevgilisi ile evlenir. Küçük sade bir tören ile evlenirler. Daha sonra bir kızları olur. Bir gün eşi sana bir süprizim bar kailey diye evden çıkar ve bir daha dönmez polisten alınan habere göre o artık hayatını kaybetmiştir. Daha sonra kailey eski nişanlısı ile tekrar evlenir ve kızına da babalık yapmasına izin verir. Ama kalbi hala eski kocasındadır.
  ]]>
  Ceviz Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/ceviz-kabugu.html Fri, 07 Dec 2018 13:54:25 +0000 Ceviz kabuğu, Ceviz, insan sağlığına faydası birçok şekilde kanıtlanmış, özellikle anne adaylarının gebeliklerinin ilk zamanlarında tüketmesi gerekli olan şifa deposu bir kuru yemiştir. Cevizin birçok faydaları Ceviz kabuğu, Ceviz, insan sağlığına faydası birçok şekilde kanıtlanmış, özellikle anne adaylarının gebeliklerinin ilk zamanlarında tüketmesi gerekli olan şifa deposu bir kuru yemiştir. Cevizin birçok faydalarının başında son zamanlarda, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda ceviz kabuğununda insan beyni için son derece etkili faydası olduğu bulunmuştur. Özellikle insan beyninin ihtiyaç duyduğu birçok mineralinin ceviz ve ceviz kabuğunda karşıladığını uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Günlük yaşantımızda cevizin faydalarını bilmeden çerez niyetine tüketilmesinden hoşlanan ceviz ve kabuğunun faydalarını bildiğiniz zaman daha çok değerini anlayacaksınız.

  Cevizin yapısı incelendiğinde ilk yetişme zamanlarında kabuğu yeşil olup, daha sonra zamanlarda kahverengi rengini almaktadır. Çok sağlam olan sert yapıdaki ceviz kabuğu içinde, insan beynine çok benzeyen bir meyvesi bulunmaktadır. Ceviz kabuğu ile birlikte içinde bulundurduğu bütün minarelleri birçok besinden daha fazla bulundurmaktadır.

  Ceviz Kabuğu özellikleri beynin ihtiyacın olan minerallerin taşımasının yanında gümüş iyonu içerir. Çok değerli olduğunu bilim adamları tarafından ispatlanan,  beyin gereksinimi olan gümüş iyonunun en çok ceviz kabuğunda olduğunu bildirmişlerdir.

  Ceviz kabuğunun faydaları bakıldığında, özellikle kolesterol hastalarına çok iyi gelmektedir. Kolesterolü dengeleyen ve hatta düşürücü etkisi vardır. Bunun yanında bağırsak mide ve böbrek hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Bunun yanında böbrek, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşıda başarılı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu çeşit aşırı şiddetli gitmeyen hastalıkların iyileşmesinde ceviz kabuğu ve cevizin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ceviz kabuğunun bir başka önemli olan faydası saç bakımı ve sağlığı çok iyi gelmektedir ceviz kabuğundan elde edilen doğal saç boyası da saçın gerekli bakım ve korumasını sağlar. Ceviz kabuğu saç dökülmelerinde karşı oldukça etkilidir. Ceviz kabuğunun saç boyasına dönüştüğünü inceleyelim;

  Ceviz Kabuğu

  Ceviz kabuğu saç boyası;

  • 2 avuç kırılmış ceviz kabuğu
  • 6-8 adet ceviz yaprağı
  • 3 su bardağı su
  Hazırlanışı, oldukça basit ve malzemeleri bulunması kolay olan saç boyası küründe, kırılmış olan ceviz kabuklarını döverek toz haline getiriyoruz. Daha sonra su ile ceviz yaprağını kaynatıyoruz. Suyumuz kaynadıktan sonra toz halinde bulunan ceviz kabuğunu ekliyoruz ve bu şekilde 5 dakika daha kaynatıyoruz. Daha sonra bu karışımı soğutmak üzere ocaktan alıp, soğuduktan sonra ise suyunu süzüp, herhangi bir cam şişeye dolduruyoruz.

  Ceviz kabuğu saç boyası uygulamasına geçmeden önce dikkat etmesi gereken önemli bir husus, saçımıza boya uygularken ellerimizi kesinlikle bir eldiven giyilmesi gerekir. Ellere bulaştığında kolay bir şekilde çıkmayan bir yapısı bulunmaktadır. Saçımıza hergün yarım su bardağı masaj yaparak yedirelim. Bu işlem su bitene kadar devam edilecek. Daha sonra saçlarda oluşan canlılığı ve parlaklığı farkedeceksiniz.
  ]]>
  Ceviz Yeşil Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/ceviz-yesil-kabugu.html Fri, 07 Dec 2018 20:51:23 +0000 Ceviz yeşil kabuğu, Bir çoğumuz cevizin faydalarını biliyoruz ve tüketiyoruz kimiz her sabah bir avuç kimiz bir kaç adet yiyoruz.  Cevizi tatlılarımız da yemeklerimizde tere yağ ve bal ile hepimiz bir şekilde tüketiyoruz. Zihni Ceviz yeşil kabuğu, Bir çoğumuz cevizin faydalarını biliyoruz ve tüketiyoruz kimiz her sabah bir avuç kimiz bir kaç adet yiyoruz.  Cevizi tatlılarımız da yemeklerimizde tere yağ ve bal ile hepimiz bir şekilde tüketiyoruz. Zihni dinç tutuğunu vücut direncimizi artırdığını zeka gelişimine fayda verdiğini biliyoruz hatta ceviz içinin şeklini insan beynine benzediğini ve bunun mucizevi olarak da beyine faydalı olduğunu biliyoruz. Cevizle ilgili hemen hemen her şeyi biliyoruz. Fakat bilmediğimiz bir şey var cevizin kabuğunun faydaları hatta cevizin yeşil kabuğu bile faydalıdır. Omega 3 yönünden oldukça faydalı olan cevizin yeşil kabuğu ile sivilce kürleri veya saç bakım maskeleri yapabilirsiniz. Bir çoğunuz taze cevizin dışında bulunan yeşil kabuğu bilirsiniz elleri nasıl boyar. Taze ceviz temizleyen kişiler mutlaka eldiven takmalıdır aksi taktirde elleri simsiyah olur ve bir kaç gün lekesi çıkmaz. 

  Ceviz yeşil kabuğu: bir çok sivilce ve cilt lekelerine iyi gelmektedir. Cevizin yeşil kabuğunun suyunu çıkartıp sivilceli veya lekeli bölgeye kulak kürdanı ile sürebilirsiniz fakat etrafa fazla taşırmadan şikayetiniz olduğu böyleye sadece sürmeye özen gösterin çünkü boyayacaktır ve bu renk bir müddet çıkmayabilir. Daha sonra leke ile  birlik de boyası da yok olur. Mucizevi bir bitki olan cevizin yeşil kabuğu ile saçlarınıza maske yapıp hem koyu kahverengine boyaya bilirsiniz hemde parlak beyazlardan arınmış ve dökülmesi bitmiş bir saça sahip olmuş olursunuz. Ceviz kabuğunu kaynatıp suyu ile el ve ayak tırnaklarınıza bağım yapabilirsiniz. Tırnaklarınızın kırılmadan sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

  Ceviz Yeşil Kabuğu
  Cevizin yeşil kabuğu ile saça nasıl bakım yapılır ve boyanır.  Öncelikle bir şey belirtmeliyim Cevizin yeşil kabuğu ile kür hazırlayıp saçınıza uyguladığınızda koyu kahverengi bir renk elde edeceğiz. Fakat kuru ceviz kabuğu ile hazırladığımız kür aynı tonlarda renk vermeyecektir. Dilediğiniz parlaklık da saçlara ve dökülmelere son verebilirsiniz. Yeşil ceviz kabuğu ile saçlarınız her taramada tutam tutam dökülmeyecek. 10-15 adet yeşil ceviz kabuğunu bir litre su ile kaynatıp macun haline getirebilirsiniz. Ardından içerisine bir tatlı kaşığı ceviz yağı, bir tatlı kaşığı badem yağı ekleyip saçınıza sürüyorsunuz ve yarım saat bekletiyorsunuz daha sonra saçınızı yıkayıp kurulayabilirsiniz. İsterseniz yeşil ceviz kabuğunu 2 litre su ile kaynatırsınız. Bu su ile saçınızı yıkayıp durulamadan bırakabilirsiniz. Havlularınızı boyayacağı için gözden çıkardığınız bir havlu kullanmalısınız. Aynı işlemi kuru ceviz kabuğu ile de yapabilirsiniz aynı şekilde saçlarınıza parlaklık verecek ve dökülmeyi önleyecektir. Fakat cevizin yeşil kabuğu verdiği rengi veremeye bilir bu kür sayesinde beyazlarınızdan da kurtulacaksınız. Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise bu kürü saçınıza uygular iken saçınızın bitimine krem sürmeniz ve elinizden geldiğince kürü teninize değdirmemeniz. Teninize değdiği sürece teninizi boyayabilir. Unutmayın sağlığımız için her şey doğada mevcuttur yeter ki nerede ve ne kadar kullanacağımızı bilelim.
  ]]>
  Kabuk Tarçınlı Su https://www.kabuk.gen.tr/kabuk-tarcinli-su.html Sat, 08 Dec 2018 10:45:54 +0000 Kabuk tarçınlı su, tarçın oldukça faydalı bir bitkidir ve günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinler içersinde sıklıkla kullanırız. Tatlılarda, pastalarda ve keklerde. Bunun yanı sıra kabuk tarçın ile hazırlanan Kabuk tarçınlı su, tarçın oldukça faydalı bir bitkidir ve günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinler içersinde sıklıkla kullanırız. Tatlılarda, pastalarda ve keklerde. Bunun yanı sıra kabuk tarçın ile hazırlanan su oldukça faydalıdır. Bir sürahi su içerisine üç adet kabuk tarçın atın ve en az iki üç saat dinlendirerek gün içerisinde tüketin. Bu şekilde hazırlanan kabuk tarçınlı suyun faydalarına bakalım.

  Kabuk Tarçınlı Su
  Kabuk tarçınlı suyun faydaları
  • Son derece sağlıklı olan bu içecek cildiniz de sivilce oluşumunu önler ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildi bakterilerden temizler ve böylelikle sivilce oluşumunun önüne geçer.
  • Tarçınlı su kemik sağlığı içinde oldukça önemlidir. Kemik oluşumunu destekler ve kalsiyum emilimini kolaylaştırır.
  • İçerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde cilde daha genç bir görünüm verir ve cildin yaşlanmaya karşı savaşmasını sağlar.
  • Kaslarınızı rahatlatır ve kas ağrılarını dindirir. 
  • Özellikle adet öncesi dönemlerde, gergin olduğunuz dönemlerde sizi rahatlatacak ve sakinleşmenize yardımcı olacak bir içecektir.
  • Beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır ve hafızanın daha dinç ve güçlü kalmasını sağlar.
  • Kan şekerinizin kontrol altında tutulmasını sağlar.
  • Soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi gelir. 
  • Ayak kokularını giderir ve ayak mantarlarına karşı korur. Bunun için hergün tarçınlı su ile ayaklarınızı yıkamanız gerekir.
  • İyi bir antibakteriyel olduğu için evinizde de sıklıkla kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Fıstık Kabuğu https://www.kabuk.gen.tr/fistik-kabugu.html Sat, 08 Dec 2018 23:34:02 +0000 Fıstık Kabuğu; fıstık ürünün kırım olayları sonunda tane ile kabuk malzemenin birbirinden ayrışması sonucunda oluşan odunsu olan sert bir yapıdır. Fıstık kabuğu şekil bakımından düşünüldüğünde ise fıstık har Fıstık Kabuğu; fıstık ürünün kırım olayları sonunda tane ile kabuk malzemenin birbirinden ayrışması sonucunda oluşan odunsu olan sert bir yapıdır. Fıstık kabuğu şekil bakımından düşünüldüğünde ise fıstık harmanı neticesinde fıstık tanesinin kabuktan ayrışması işleminden sonra posa malzemesine de fıstık kabuğu ismi verilir. Burada anlatılmak istenen fıstık kabuğu ise yakacak malzemesi şeklinde kullanılan fıstık kabuğu temel kaynağıdır. Fıstık işletmelerinde makineler den ayrıştırılan fıstık neticesinde oluşan fıstık özünün ayrışması neticesinde çıkan fıstık kabuğu yakacak şeklinde kullanılmaktadır.

  Fıstık kabuğu kullanım yerleri, ekmek fırınlarında fıstık kabuğu kullanımı bilindiği gibi emek fırınlarının farklı periyotlarda sürekli olarak ısı üreterek ekmek pişirildiği zaman ham madde bakımından fıstık kabuğu kullanımı oldukça yaygın ve uzun zamanlı yanma miktarları bakımından tercih nedenidir. Fıstık kabuğu öbür yakacaklar dan daha ekonomiktir. Bu sebeplerden dolayı yoğun bir biçimde katı yakıt şeklinde fıstık kabuğu çok tercih edilmektedir. Besi alanları ve besi yerleri de fıstık kabuğu tüketimi, besi çiftliklerinde fıstık kabuğu kullanımı soğuk olan kış günlerinde her çeşit besihaneye göre uyarlanabilir ısıtma sistemlerinde ısıtma ham maddesi şeklinde fıstık kabuğu ısınmak için tüketilmektedir.

  Besihaneler ve besicilik sektöründe besi sobalarının hazneleri fıstık kabuğu ile doldurulduğu zaman uzun zamanlı yanma miktarları ile besihanelerde fıstık kabuğu yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Sanayi tesislerinde fıstık kabuğu kullanılması, sanayi tesislerinde fazla kalorili yakıt şekilde kullanılan fıstık kabuğu fıstık Kabuğu kullanımı vakitle artmaktadır. Bununla beraber fıstık kabuğundan aktif bir biçimde kömür ve sanayi kömürü olarak ta yararlanılmaktadır.

  Fıstık Kabuğu

  Ekmek fırınlarında kullanılmak için fıstık kabuğu, fıstık kabuğu ısı odaklı bir çok alan da kullanıldığı gibi emek imal eden ekmek fırınlarında da yoğunluk bakımı ve kalori bakımından kıyaslandığı zaman yoğun bir biçimde fıstık kabuğu kullanılmaktadır. Ülkemizin çok farklı yöre ve yerlerinde bulunan odunlu ekmek fırınlarında ara yakıt şeklinde kullanılan fıstık kabuğu ile imal edilen ekmeklerin tadında oldukça lezzetli olduğu söylenmektedir. Ayrıca dayanımı bakımından incelendiği zaman katı yakıtlar arasında oldukça uzun zaman ve köz yapmaması nedenleri sonucunda fıstık kabuğu ekmek fırınlarında yoğun bir biçimde tercih nedenidir.

  Kümeslerde fıstık kabuğu yenilmesi, şüphesiz ki yakıtlar arasında düşünüldü zaman bir fazla artı yönü bulunan fıstık kabuğu, tavuk imalatı yapan kümesler de elektrikli ısıtıcılara nazaran daha az maliyet ve uzun zamanlı dengeli ısınmaya olanak sağladığın dan ısınma ham maddesi şeklinde birden fazla tavuk kümesi ve tavuk çiftlikleri tarafın dan fıstık kabuğu tüketim miktarı oldukça fazladır. Çevre için fıstık kabuğu, yakıt ve yakacak sektöründe önemli bir yeri olan fıstık kabuğu bir çok alternatif yakacak arasında hem çevresel nedenler den dolayı hem de ekonomik olması bakımından önem arz etmektedir. Fıstık kabuğu işlenmesinin ardın dan çuvallanarak satışa hazır olan fıstık kabuğu, istenen adres sevkiyat ve nakliyesi yapılmaktadır.

  ]]>